Wrocław Europejską Stolicą Gitary – zagraj z nami 1 maja!

plakat_rekord_gitarkiOKOK

Tysiące gitarzystów jedzie do Wrocławia, aby 1 maja ustanowić nowy Gitarowy Rekord Guinnessa! Żeby  ponownie przejść do historii potrzebujemy  7344 gitar i…Ciebie! Weź gitarę, namów znajomych i przyjedź do Wrocławia – Europejskiej Stolicy Kultury.

1 maja podczas gitarowego święta spotkasz tam również gwiazdy – zagrają z nami Al di Meola, Scott Henderson, legenda rocka Status Quo oraz zespoły Within Temptation, Guano Apes, DragonForce, rodzimy Dżem i cała czołówka gitarzystów z najlepszych polskich zespołów.

Aby uczestniczyć w Gitarowym Rekordzie Guinnessa wystarczy mieć gitarę i umieć na niej zagrać 5 prostych akordów C, G, D, A, E, które składają się na „Hey Joe”, przebój rozsławiony przez Jimiego Hendrixa. Do rekordu liczą się wszystkie rodzaje gitar – akustyczne, klasyczne, elektryczne, a także basowe. Dopuszczalne są również mandoliny, banjo i ukulele. Dla miłośników małej hawajskiej gitarki zagra Pierwsza Poznańska Niesymfoniczna Orkiestra Ukulele, dla wyznawców gitary basowej – światowej sławy wirtuoz tego instrumentu Wojtek Pilichowski, a dla wszystkich gitarzystów – Ania Rusowicz, która po raz pierwszy zaśpiewa dwie kultowe piosenki polskiego bigbitu: „Chłopiec z gitarą byłby dla mnie parą” oraz „Trzysta tysięcy gitar”. W repertuarze Jimiego Hendrixa wystąpi Krzysztof Zalewski, usłyszymy również Sebastiana Riedla i Piotra Bukartyka. Gitarzyści zgromadzeni na wrocławskim rynku wykonają również w towarzystwie pomysłodawcy imprezy Leszka Cichońskiego utwór „Purple Rain” w muzycznym hołdzie dla niedawno zmarłego Prince`a.

Gitarowa impreza rozpocznie się już o godz. 10:00 rano na wrocławskim Rynku, można dołączyć do niej w dowolnym momencie, udział jest bezpłatny. Oficjalna próba ustanowienia nowego Gitarowego Rekordu Guinnessa zaplanowana jest na  godz. 16:00. Na towarzyszące imprezie koncerty gwiazd gitarzyści będą mogli kupić ulgowe bilety w bardzo atrakcyjnych cenach. Oglądać nas będzie cały świat i cały świat z nami zagra dzięki łączności online z innymi europejskimi miastami – m.in. w Hiszpanii, Niemczech, Rosji, Czechach, na Litwie, Białorusi i Węgrzech.
Gitarowy Rekord Guinnessa jest częścią 3-Majówki 2016 – jednego z najważniejszych rockowych festiwali w Polsce, który rozpoczyna sezon imprez plenerowych. 2 i 3 maja na dwóch scenach, na Pergoli i w Hali Stulecia wystąpi absolutna czołówka polskiej sceny muzycznej m.in. Kult, Hey, Brodka, Kortez, Artur Rojek, Mela Koteluk, Fisz Emade Tworzywo, Lao Che, Pidżama Porno, Happysad, Coma, Maria Peszek, Taco Hemingway, Jelonek, Krzysztof Zalewski, Dawid Podsiadło, Luxtorpeda, Acid Drinkers, Domowe Melodie, Organek, Łąki Łan, Skalpel, Gooral i Kamp! Gwiazdorską obsadę zamyka uwielbiana przez polską publiczność belgijska wokalistka – Selah Sue, uważana za jedno z największych objawień muzyki soulowej XXI wieku.

Na gości spoza Wrocławia czeka Festiwalowe Pole Namiotowe, usytuowane obok  ZOO – blisko miejsca, gdzie odbywają się koncerty. Długi majowy weekend zdecydowanie warto spędzić we Wrocławiu – Europejskiej Stolicy Kultury!

Impreza jest częścią programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 i finansowana jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Więcej informacji i szczegółowy program znajduje się na stronach www.heyjoe.pl i www.3-majowka.pl