MonkeyJunk (Kanada) – trasa koncertowa

monkeyjunk 2016 fb header

Czy w Kanadzie też gra się bluesa? Ależ tak, i to jeszcze jakiego! W przypadku zespołu MonkeyJunk blues jest wymieszany z rock and rollem i klimatami jam-bandowymi… choć oni sami wolą swą unikalną mieszankę określać jako “swamp R&B, soul boogie i pościelowy funk”.

MonkeyJunk (Kanada)

27.04 Wieden (A)— Reigen Live
28.04 Usti n/Labem (CZ)— Narodni Dum
29.04 Olomouc (CZ)— Bounty Rock Cafe
30.04 Grodków— OKiR
01.05 Mszana Dolna— Folwark Stara Winiarnia
02.05 Bratislava (SK)— Múzeum obchodu Bratislava / Museum of trade Bratislava
04.05 Elbląg— Mjazzga
05.05 Olsztyn– Galeria Sowa
06.05 Białystok— Białostocki Ośrodek Kultury
07.05 Łódź— New York
08.05 Głogów— Kawiarnia Piwnica Artystyczna Pod św Mikołajem
09.05 Torun— Hard Rock Pub Pamela – Hrp Pamela
11.05 Krosno— Regionalne Centrum Kultur Pogranicza
12.05 Warszawa— Beerokracja
13.05 Gorzów Wlkp.— Bogusław Dziekański – Jazz Club Pod Filarami
14.05 Kolin (CZ)— Southern Rock & Blues Kolín
16.05 Eutin (D)— BluesBaltica

Więcej informacji: http://www.delta.art.pl/artysci.php?id=55

Trio pochodzi z Ottawy, i od lat jest gwiazdą kanadyjskiego środowiska bluesowego, które regularnie przyznaje im swoje trofea, “Maple Blues Awards”. Cieszą się uznaniem szeroko rozumianej kanadyjskiej sceny muzycznej, o czym świadczy fakt, że mają na koncie statuetkę “Juno”, czyli kanadyjski odpowiednik nagrody Grammy. Zaś dowodem na to, że ich sława przekracza granice jest trofeum przyznane m przez Amerykanów w 2010 roku: Blues Music Award dla Debiutu Roku.


Choć znają się od lat – bo od lat przewijali się przez te same sceny i obracali w tym samym środowisku – pomysł na założenie zespołu pojawił się w 2008 roku. Od razu zdecydowali, że w składzie nie będzie basu: Nie dopuszczamy czterostrunowych instrumentów! – śmieje się Steve Marriner, który wcześniej zdobywał muzyczną wprawę m.in. w zespole Sue Foley. Szybko wybrali nazwę (zapożyczając ją z wypowiedzi Howlin’ Wolfa: I’m talkin’ about the blues; I ain’t talkin’ about monkey junk!) i nagrali debiutancką płytę, “Tiger In Your Tank”. Ale jeszcze szybciej ruszyli w trasę: w sześć miesięcy przejechali całą Kanadę, co zaowocowało zdobyciem pierwszej nominacji do Maple Blues Award jeszcze przed wydaniem płytowego debiutu! W styczniu 2010 pojechali do Memphis by w ramach konkursu International Blues Challenge zmierzyć się z zespołami z całego świata (w tym z Polski!). Zajęli trzecie miejsce. Druga płyta, “To Behold”, zdobyła in wspomnianą nagrodę Juno, a inne zaszczyty sypały się jak lawina. Album “All Frequencies” (Plain Records), ukazał się we wrześniu 2013 roku i zebrał same dobre recenzje. We wrześniu 2014 po raz pierwszy zagrali w naszej części Europy; wiosną 2016 wracają w nasze strony z najnowszym albumem, “Moon Turn Red”. Jak jego poprzednicy, jest stuprocentowo autorski, energetyczny i w pełni reprezentatywny dla unikalnego brzmienia tego niepowtarzalnego zespołu.


Steve Marriner – śpiew, harmonijka, gitara
Tony D – gitara
Matt Sobb – perkusja