PLAY i polskie gwiazdy muzyki apelują! Wspieraj legalną muzykę. #playtidal


scena z: Ewa Farna, fot. Podlewski/AKPA

scena z: Ewa Farna, fot. Podlewski/AKPA

 

Podczas Fryderyków 2016 ruszyła akcja społeczna promująca legalny streaming

Apel PLAY, do którego przyłączyło się wiele artystów, m.in. Smolik i Kev Fox, Dawid Podsiadło, Aga Zaryan, Ewa Farna, Wojciech Mazolewski, L.U.C, Sidney Polak, był jasny – Wspieraj legalną muzykę. #playtidal!  Operator podczas święta polskiej muzyki, gali Fryderyków 2016, zainicjował kampanię społeczną, której celem jest zachęcenie Polaków do korzystania wyłącznie z legalnych źródeł muzyki cyfrowej. Ponad 300 tysięcy użytkowników TIDAL w PLAY już to zrobiło. 

W imieniu TIDAL w PLAY – oficjalnego partnera muzycznego Fryderyki 2016, Łukasz Jakóbiak, twórca internetowego talk-show 20m2, zapytał gwiazdy polskiej muzyki jaki jest ich stosunek do tego problemu.

Podczas tegorocznych Fryderyków 2016 TIDAL w sieci PLAY pełnił funkcje oficjalnego partnera muzycznego tej imprezy. Dlaczego? Bo dzięki promocji „Muzyka przeszła do PLAY”, w ramach której abonenci PLAY dostali nieodpłatnie dostęp do TIDALa, sieci udało się zachęcić ponad 300 000 Polaków, do korzystania z w pełni legalnego źródła muzyki w streamingu. Operator przypominał, że dzięki temu  artyści otrzymują wynagrodzenie za swoją twórczość.

Łukasz Jakóbiak, prowadzący internetowy talk show 20m2, w imieniu TIDAL w PLAY, zachęcał gwiazdy obecne na gali do podzielenia się spostrzeżeniami na temat problemu piractwa w Polsce.

Ewa Farna: „Zdarzyło mi się kilka razy, że ktoś podsuwał mi do podpisania płytę, która nie była oryginalna. Uważam, że to przegięcie, więc oczywiście nie podpisuję takich płyt, są pewne granice. Wolę już dać autograf w czyimś pamiętniku, czy notesie, niż przyczyniać się do nielegalnego pozyskiwania muzyki” Czy sama słuchasz muzyki poprzez streaming? „Tak, jak najbardziej. … Jestem w tej branży i warto to wspierać”

Smolik i Kev Fox (Zwycięzcy Fryderyki 2016 w kategorii ALBUM ROKU ELEKTRONIKA I ALTERNATYWA)

Smolik: „Streaming jest przyszłością nieuniknioną. Nasza muzyka jest w serwisach streamingowych, jest w TIDALu. Sam czasem korzystam z takich rzeczy, szukam tam muzyki. To jest przyszłość” 

Aga Zaryan: „Musimy iść za czasem, również my, jazzmani” 

Dawid Podsiadło” „To jest dobry pomysł, podoba mi się to i cieszę się, że tak jest”

Sidney Polak: „Ludzie w coraz większym stopniu przekonują się do streamingu i wydaje mi się, że to ma sens i przyszłość”

Klip podsumowujący akcję, zawierający wypowiedzi również innych muzyków:

Do obejrzenia na Youtube:

 

PLAY wraz z Łukaszem zachęcali również muzyków do symbolicznego włączenia się w promocję legalnych źródeł muzyki poprzez zapozowanie z hasłem kampanii: Wspieraj legalną muzykę. #playtidal

 

Niestety piractwo jest przez większość Polaków wciąż uważane, za coś normalnego. Z analiz PWC opublikowanych w 2015 roku, wynika, że nadal 7,5 mln Polaków korzysta z nielegalnych serwisów internetowych oferujących treści wideo. Z kolei z badań zrealizowanych
w 2013 przez  Interaktywny Instytut Badań Rynkowych można wnioskować, że na 42 procent Polaków, którzy zdeklarowali, że sieć jest ich głównym źródłem pozyskiwania muzyki, aż 33%  unika płacenia za tego typu treści.

Warto także przypomnieć, że z okazji Fryderyków 2016 TIDAL przygotował specjalną playlistę, dedykowaną konkursowi. Składają się na nią utwory nominowanych i nagrodzonych w tym roku artystów. Słuchając ich w sieci Tidal możemy mieć pewność, że „Wspieramy legalną muzykę”
http://listen.tidal.com/playlist/5f984033-d31b-41fe-93a6-c0863e970b89