Dzień „Żołnierzy Wyklętych” – zagrają DE PRESS oraz FORTECA!

Zolnierze-Wykleci-2015-Kopia

wROCK for Freedom na zaszczyt zaprosić na specjalny koncert z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych”.

1 marca w Sali Gotyckiej w Starym Klasztorze w hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” zagrają zespoły DE PRESS oraz FORTECA.

DE PRESS – kapela założona w roku 1980 przez Andrzeja Dziubka, Jørna Kristensena i Ole Snortheima. Zespół łączy punk rocka z melodiami polskiej muzyki góralskiej. W 1981 zadebiutowali albumem Block To Block, płyta ta swoim oryginalnym brzmieniem i politycznie zaangażowanymi tekstami sprawiła, że w Norwegii uznana została za najważniejszą płytę rockową XX wieku, zaś w Polsce władza nie pozwalała na jej wydanie aż do 1989 roku. W latach 80-tych zespół wydaje w Norwegii jeszcze jedną płytę On The Other Side, po czym rozpada się. Reaktywowany w 1989 roku De Press nagrał szereg płyt  3 Potocki (reedycja wydanego w Norwegii Bolshov Trio), Groj skrzypko groj, Potargano chałpa, Dwie tęsknoty. W składzie pojawili się muzycy z Nowego Targu. Zespół zagrał liczne koncerty w kraju oraz za granicą, m.in. w krajach skandynawskich i Gruzji. W 2008 roku wydano płytę Zre nas konsumpcja, zaś w pod koniec 2009 roku album Myśmy rebelianci, na którym De Press umieścił swoje interpretacje piosenek poświęconych „Żołnierzom Wyklętym”.

Koncert „Żołnierze Wyklęci” składa się z utworów pochodzących z płyty „Myśmy Rebelianci” prezentującej niepublikowane dotąd piosenki napisane przez polskich poetów-żołnierzy niepodległościowego podziemia, wyklętych, walczącego w latach 1944-53 z sowieckim wojskiem, NKWD i polskim UB.

FORTECA, to zespół historyczno – patriotyczny z ciekawym pomysłem na muzykę.
Rockowo – metalowe brzmienie z dynamicznymi rytmami i melodyjnymi solówkami wprost idealnie wpasowało się w docelowy przekaz. A nie jest on banalny. Początkowo grupa  czerpała teksty z bogatej twórczości poetów tworzących w okresie II wojny światowej, tj.: K.K. Baczyński, W. Broniewski, czy F. Konarskiego, od kilku lat tworzą własne teksty. Historia okresu okupacji jest jedynym motywem ich twórczości.
„Nie chcemy, aby patriotyzm był pojmowany jedynie jako martyrologia, czy gra polityczna. Jesteśmy patriotami i chcemy poprzez swoją twórczość pokazać, jakie wydarzenia i ich bohaterowie doprowadziły do miejsca, w którym się teraz znajdujemy. Mamy nadzieję, że nasze utwory przybliżą Wam te losy. Patrzymy wstecz, ale także w przyszłość. To od nas, młodych ludzi zależy przyszłość naszej Ojczyzny.

Dlatego: Nie pozwólmy Zapomnieć  –  Nie pozwólmy Przekłamać  –  Nie pozwólmy Powtórzyć”

1.03.16 godz.19.00 Sala Gotycka w Starym Klasztorze, ul. Purkyniego 1

Dzień „Żołnierzy Wyklętych” 

DE PRESS

FORTECA

bilety: 35 zł – 100 szt. wyłącznie rezerwacje: bilety@o2.pl, 40 zł – przedsprzedaż, 50 zł – w dniu koncertu

Bilety dostępne w sieci salonów Empik, Saturn i MediaMarkt w całej Polsce

oraz w serwisach: www.biletin.plwww.ticketpro.pl,  www.ebilet.plwww.biletyna.pl

rezerwacje: bilety@o2.pl