Supersonic Blues Machine – Świeża krew w świecie bluesa.

image003-18

Supersonic Blues Machine to nowa, elektryzująca nazwa na bluesowej mapie świata. Zespołu nie tworzą jednak nowicjusze. Fabrizio Grossi, basista, producent, inżynier dźwięku i autor teksów to prawdziwy obieżyświat, który po zdobyciu odpowiedniego doświadczenia w swoim rodzinnym Mediolanie rezydował do tej pory w Londynie, Kanadzie, Nowym Jorku a obecnie w Los Angeles.

Teksańczyk Lance Lopez (gitara i wokal), w czasach licealnych grywał po obskurnych barach w Luizjanie i na Florydzie ażeby później towarzyszyć w trasach koncertowych takim tuzom jak legendarny Johnny Taylor a także Lucky Petersonowi i Bobby’emu Blue Bland.

Ostatni z nich, perkusista Kenny Aronoff może pochwalić się w swoim CV współpracą z największymi. John Mellencamp, John Fogerty, Eric Clapton, Jack White, Billy Gibbons, B.B. King, Bonnie Raitt i Dr. John to tylko niektóre z nazwisk, z którymi na przestrzeni ostatnich 40 lat współpracował ten niezwykle doświadczony i utalentowany muzyk.

Fabrizio Grossi tłumaczy powołanie do życia SBM chęcią powrotu do swoich muzycznych korzeni.

„Blues mnie nakręca. Blues jest w zasadzie składnikiem każdego porządnego przepisu na stworzenie dobrej muzyki. Blues jest wszędzie. Blues jest jak makaron w kuchni włoskiej. Możesz do niego dodać całą masę składników i przypraw, dowolny sos i to wszystko wzbogaci smak tego makaronu, ale to właśnie sam makaron będzie zawsze podstawą. Ja jestem kucharzem a blues jest moim makaronem”.

Jak w dobrym przepisie kulinarnym, SBM ostrożnie i starannie dobiera odpowiednie składniki do dania głównego. Grossi kontynuuje: „Blues to moja pasja, ale wszystkie moje ulubione zespoły The Beatles, Queen, Toto, Earth, Wind and Fire były bardzo eklektyczne. W twórczości Supersonic Blues Machine chciałem wykorzystać to wszystko, co dała mi ich muzyka. Wszystkim kumplom w zespole spodobała się taka koncepcja. Kenny określa nasz projekt, jako swojego rodzaju „Blast From The Past”, ale wycelowany w przyszłość. Oznacza to, że podczas naszych występów zawsze będziecie czuli na scenie obecność BB Kinga – nawet wtedy, kiedy będziemy ubrani w jakieś dziwne kosmiczne kombinezony”.

Grossi i Aronoff postanowili połączyć siły we wspólnym projekcie w trakcie trasy koncertowej side -projektu Steve’a Lukathera z Toto – Goodfellas, którego to sekcję rytmiczną wówczas obydwaj tworzyli. Kandydaturę Lance Lopeza zaproponował nie, kto inny jak sam Billy Gibbons z ZZ Top. Pewnego dnia zatelefonował on do Grossiego, sugerując, iż ten powinien „sprawdzić” Lopeza, przedstawiając go, jako cudowne dziecko gitarowego bluesa. Tak narodził się Supersonic Blues Machine a zespół, którego ojcem chrzestnym jest Billy Gibbons w świecie bluesa i rocka nie potrzebuje chyba lepszej rekomendacji.

Lista gitarzystów, którzy wystąpili gościnnie na debiutanckim krążku SBM „West Of Flushing, South Of Frisco” to nie lista przypadkowo dobranych „dużych” nazwisk a bardziej coś na kształt jednej wielkiej bluesowej rodziny. Grossi wyjaśnia: „Z Warrenem Haynesem (gościnnie kawałek „Remedy”) pracowaliśmy wspólnie nad wieloma projektami a kiedy gra on gdzieś w okolicach Dallas, Lance zawsze załapie się na wspólne jamowanie. Chris Duarte („That’s My Way”) to kumpel Lance’a ze starych czasów, podobnie jak Eric Gales („Nightmares And Dreams”), z którym to Lopez praktycznie się wychowywał. Bardzo cieszy gościnny udział Waltera Trouta („Can’t Take It No More”) – ten mistrz bluesa pomimo problemów zdrowotnych zdecydował się wystąpić na naszej płycie. A Robben Ford („Let’s Call It A Day”) to facet z totalną klasą, jeden z najlepszych facetów, jakich znam. Wszyscy ci ludzie to prawdziwe skarby na bluesowej scenie!”

W planach SBM jest oczywiście trasa koncertowa ( kwiecień/maj 2016) promująca album. Grossi wyjaśnia: „Chcemy zrobić trasę europejską i amerykańską gdyż bardzo istotnym jest dla nas to, aby wszyscy goście, którzy udzielają się na krążku mogli wystąpić z nami na scenie. Każdej nocy pojawi się ktoś inny – osobiście przypomina mi to „Magic Bus Tour” The Who”.

Kenny Aronoff dodaje: „ W Supersonic Blues Machine to my jesteśmy Artystą, tu nie ma szefa, którego trzeba naśladować ani tym bardziej jakichś ustanowionych praw, których należy przestrzegać. Piszemy naszą własną książkę a kiedy udaje się przy tym pozyskać do współpracy tak wielu znakomitych ludzi, wtedy słownictwo, którym posługujemy się podczas pisana tej książki jest znacznie bogatsze”.

Krążek „West Of Flushing, South Of Frisco” ukaże się w Polsce 26. lutego 2016 dzięki Mystic Production.