CARMEN SOUZA – „the voice of Cape Verde” na Ethno Jazz Festival!

Carmen_Souza © Jazzpilon

Carmen_Souza © Jazzpilon

 

Carmen Souza, pochodząca z Wysp Zielonego Przylądka wokalistka uważana za następczynię legendarnej Cesarii Evory, zaśpiewa we Wrocławiu!

Podczas koncertu 11 lutego w Sali Gotyckiej w Starym Klasztorze, artystka, wraz z towarzyszącym jej genialnym basistą Theo Pascalem oraz zespołem, zaprezentuje publiczności Ethno Jazz Festivalu swój najnowszy album pt.„Epistola”.

Carmen Souza to olśniewająca talentem wokalistka jazzowa o korzeniach sięgających odległego archipelagu Wysp Zielonego Przylądka, obdarzona zmysłową, przydymioną barwą głosu.

Urodzona w Lizbonie, dorastała pośród mieszanki kabowerdeńskiej odmiany kreolskiego, którym mówili jej rodzice i języka portugalskiego. W młodości śpiewała w chórze gospel i od zawsze uważała możliwość wyrażania swojej duchowości poprzez muzykę za wielki przywilej. W kształtowaniu jej osobistego stylu największą rolę odegrali muzycy tacy jak Ella Fitzgerald, Billie Holiday, Nina Simone, Joe Zawinul, Herbie Hancock, Keith Jarret, Bill Evans, Miles Davis  czy Theo Pascal.

To właśnie Theo Pascal, jeden z najlepszych portugalskich basistów, zachwycony jej talentem i osobowością, odkrył przed nią świat współczesnych dźwięków, takich jak jazz czy soul, które od tego czasu na stałe wzbogaciły jej muzyczny rozwój.

Jej debiutancka płyta Ess ê nha Cabo Verde (2005) momentalnie umieściła ją na szczycie młodych talentów Zielonego Przylądka, obok takich gwiazd jak Lura, Sara Tavares, Mayra Andrade and Maria Alice. Druga płyta Verdade (2008) potwierdziła tą pozycję, zdobywając jej nowych fanów wśród dziennikarzy muzycznych i słuchaczy na całym świecie. W 2010 roku Carmen Souza wydała trzeci album Protegid, na którym udało się jej idealnie połączyć wyrafinowaną elegancję, kreolską tradycję Zielonego Przylądka oraz współczesne brzmienie jazzu i muzyki latynoskiej. Jej niski zmysłowy głos i specyficzny sposób śpiewania przywoływały na myśl piosenki Niny Simone i Billie Holliday. Album Protegid umocnił jej pozycję na scenie muzyki określanej mianem World Music, ale też wyznaczył jej własne miejsce, odrębne od innych artystek z tego regionu.Płyta otrzymała fantastyczne recenzje, nazwano ją „punktem zwrotnym, który sprawi, że zarazem zbliżysz się, jak i zrewidujesz wszystko, co do tej pory myślałeś i za co kochałeś brzmienie Wysp Zielonego Przylądka” (World Music Central).

Od 2005 roku Carmen Souza i Theo Pascal intensywnie koncertują w Europie, Ameryce i Afryce, w tym na ukochanych Wyspach Zielonego Przylądku, gdzie przywitano ją jak wielką gwiazdę.

 Po śmierci w 2011 Cesarii Evory, najsłynniejszej diwy z Zielonego Przylądka, to właśnie Carmen Souza upatrywana jest jako największa nadzieja muzyki z tego zakątka świata. Nagrania wokalistki nominowane są do najważniejszych nagród (od German Record Critic’s Award i World Music Charts Europe po nominacje do Grammy Award for Best Contemporary World Music Album) , a „Protiged” uznano za „Best World Music Album”.

Na wrocławskim koncercie usłyszymy zespół w składzie:
Carmen Souza – gitara, śpiew
Theo Pascal – kontrabas, gitara basowa
Shane Forbes – perkusja
Nathaniel Facey – saksofony

11.02.16 godz.20.00 Sala Gotycka w Starym Klasztorze, ul. Purkyniego 1

Ethno Jazz Festival – Muzyka Świata w Starym Klasztorze

CARMEN SOUZA & THEO PASCAL: „Epistola”

bilety: 80 zł – I miejsca, 65 zł – II miejsca, 45 – wejściówki stojące (studenci i uczniowie)

 Bilety dostępne w sieci salonów Empik, Saturn  i MediaMarkt w całej Polsce