Grzesiuk – Piosenki, komentarze i monologi barda warszawskiego przedmieścia 

Agencja Muzyczna Polskiego Radia zaprasza do wysłuchania: Stanisław Grzesiuk – „Piosenki, komentarze i monologi barda warszawskiego przedmieścia

Premiera albumu w cyfrze i wznowienie CD ­- 21 lipca /piątek / 2023r.

Po raz pierwszy w serwisach streamingowych pojawia się ponad pięćdziesiąt piosenek i niemal trzydzieści naprawdę ciekawych monologów Stanisława Grzesiuka ze wznawianego właśnie w formie tradycyjnejpodwójnego album CD. 

Wydawnictwo jest niezwykłym zapisem muzycznej historii warszawskiej ulicy.

Premierowo ten zestaw nagrań ukazał się nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia w formie dwupłytowego albumu CD w 2007 roku. 

Teraz nastał czas, by wprowadzić do serwisów streamingowych wszystkie utwory z tej unikalnej kolekcji Archiwum Polskiego Radia zawierającej „Piosenki, komentarze i monologi barda warszawskiego przedmieścia”

Stanisław Grzesiuk, pisarz, pieśniarz, kompozytor, piewca obyczajów i specyficznego kolorytu starej Warszawy, zwany bardem Czerniakowa, żył w latach 1918-1963. Jakkolwiek nie urodził się w stolicy, ale mieszkał tu od drugiego roku życia.

Popularność przyniosła Grzesiukowi wydawana w latach 1958-1964 (ostatni tom ukazał się w rok po śmierci autora)  w pewnym sensie autobiograficzna trylogia: „Pięć lat kacetu”„Boso, ale w ostrogach” i „Na marginesie życia”.

Natomiast piosenki z Czerniakowa i innych przedmieść przedwojennej Warszawy  Stanisław Grzesiuk wykonywał „od zawsze”, grając przy tym na bandżoli i mandolinie. Przed wojną, w czasie wojny (kiedy podtrzymywały na duchu i rozjaśniały ponure życie obozowe wykonawcy oraz jego współwięźniom w kolejnych niemieckich obozach pracy i koncentracyjnych), no i oczywiście po wojnie.

Nagrania radiowe i telewizyjne uczyniły z Grzesiuka prawdziwą gwiazdę warszawskiej ulicy, jednocześnie przyczyniając się do popularyzacji gatunku określanego w literaturze muzycznej jako folklor miejski.