KABARET OT.TO „Parawan”

Na początku czerwca ukazała się nowa płyta Kabaretu OT.TO niosąca wakacyjny, słoneczno-plażowy repertuar. Kolejną piosenką z tej płyty jest „Parawan” – ten tytuł musi każdemu kojarzyć się z wypoczynkiem nad polskim morzem. 

Wydawca: Agencja Muzyczna Polskiego Radia
Premiera singla:  7 lipca 2023 r.

Nadbałtyckie plaże…

Lato rozpoczęło się na dobre w każdym wymiarze, trudno więc się dziwić, że Ryszard Makowski, Wiesław Tupaczewski i Andrzej Tomanek, czyli członkowie Kabaretu OT.TO, autorzy wydanej w czerwcu płyty „To już lato”, zawitali nad polskie morze.

Tam nakręcili teledysk do kolejnej umieszczonej na płycie piosenki, utworu „Parawan”. To zupełnie nowy utwór Kabaretu OT.TO, przygotowany specjalnie na ten krążek. Andrzej Tomanek przyniósł na jedną z prób nowy pomysł i zagrał kolegom na gitarze melodię, która brzmiała, jakby ją wymyślił ktoś nad Sekwaną. Oczywiście pod brzmiącym z francuska roboczym tytułem „Lata żar”.

Ryszard Makowski i Wiesław Tupaczewski, tekściarze OT.TO, natychmiast złapali wiatr w skrzydła, ale to ten drugi, zainspirowany roboczym tytułem, zaproponował tekst, który w subtelny sposób, dopełnia zamiar kompozytora. Koledzy zaakceptowali tekst niemal bez poprawek, a autor zmienił tytuł na jeszcze bardziej brzmiący z francuska – „Parawan”.

Kolejny żart onomatopeiczny, to pojawiająca się w refrenie nazwa nadmorskiej miejscowości. W pierwszej wersji był to Kołobrzeg, ale został zmieniony na Niechorze, po pierwsze ze względu na osobiste wspomnienia kompozytora, ale też w opinii wszystkich bardziej pasując z powodów dźwiękonaśladowczych w kontekście języka francuskiego.

Wtedy piosenką zajął się utalentowany Wojciech Kostrzewa, który odpowiada za aranżacje utworów na dwu ostatnich płytach Kabaretu OT.TO, a Chopin University Big Band poprowadzony przez swego twórcę i dyrektora, ojca Wojciecha, Piotra Kostrzewę, perfekcyjnie zrealizował zamierzenia młodszego z Kostrzewów.

W czasie nagrania i prac w studiach Polskiego Radia, S-3 i kultowym S-4 im. Jerzego Wasowskiego nad ostatecznym brzmieniem piosenki „Parawan”, realizator i producent nagrania, Rafał Paczkowski, postanowił wyeksponować wokal Andrzeja Tomanka, żeby piosenka była bardziej osobista, choć w refrenach śpiewają wszyscy członkowie Kabaretu OT.TO.

Zachęceni wspaniałą letnią aurą panowie Ryszard Makowski, Wiesław Tupaczewski i Andrzej Tomanek zapakowali do samochodu długi parawan, kamerę i – by dać przykład wszystkim plażowiczom – udali się na bałtycką plażę, czego efekty uwiecznili w przygotowanym przez siebie teledysku do piosenki „Parawan”.

Smartlink: https://open.spotify.com/track/0oPAfyyjPB5yCzJiMsD6oI?si=f2ab97f6a4cb469b

YouTube link: https://youtu.be/1x2EPcKfmuo