Mieczysław Kosz był kimś zupełnie wyjątkowym na polskiej scenie jazzowej przełomu lat 60. i 70. ubiegłego stulecia. Oto drugi już zestaw nagrań tego pianisty, wydanych w serii „Polish Radio Jazz Archives”, spośród wynalezionych w Archiwum Polskiego Radia i nigdy dotąd nie prezentowanych na płytach.
Wydawca: Agencja Muzyczna Polskiego Radia
Premiera: 26.05.2023 r.
Piano, solo, duo, trio…
Pierwsza płyta z nagraniami niewidomego mistrza fortepianu Mieczysława Kosza ukazała się w serii „Polish Radio Jazz Archives”, wydawanej przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia, przed dziesięciu laty. Pięć lat temu została wznowiona w przeddzień polskiej premiery filmu Macieja Pieprzycy „Ikar. Legenda Mietka Kosza”.
Mieczysław Kosz był postacią wyjątkową w polskim jazzie przełomu lat 60. i 70. ubiegłego stulecia. Nazywany lirykiem polskiego jazzu, w swym krótkim życiu zdążył zawojować nie tylko sceny Krakowa, Warszawy, Wrocławia, czy Sopotu, ale też Wiednia, Montreux i Paryża.
Oto drugi zestaw nagrań Mieczysława Kosza wynalezionych w Archiwum Polskiego Radia. Szesnaście utworów zarejestrowanych w latach 1967-1971, głównie w studiach Polskiego Radia, dwa zaś pochodzą z recitalu Kosza w warszawskiej Filharmonii Narodowej podczas Jazz Jamboree ’70. Nagrania te nigdy wcześniej nie były prezentowane na płytach.
Połowa z proponowanych utworów jest autorstwa Mieczysława Kosza. Reszta to jazzowe standardy, popowe hity polskie i zagraniczne, a nawet nokturn Ferenca Liszta i melodia ludowa. Wszystkie interpretowane przez Kosza w sposób niedostępny nikomu innemu. Muzyka była dla tego pianisty sposobem wyrzucenia z siebie kłębiących się w nim emocji, nie zaś patentem na wirtuozerskie tanie sztuczki.
Większość umieszczonych na płycie nagrań prezentuje Kosza solo na fortepianie. Jest tu też jednak miniatura nagrana w duecie z basistą Bronisławem Suchankiem oraz trio z Januszem Kozłowskim na kontrabasie i Sergiuszem Perkowskim na perkusji.
Do dzisiaj nie ma pewności, czy to, że ledwie dwudziestodziewięcioletni, niewidomy Mieczysław Kosz w ostatnim dniu maja 1973 roku wypadł z okna wynajmowanego pokoju, na trzecim piętrze kamienicy przy ulicy Pięknej w Warszawie, to był nieszczęśliwy wypadek, czy powodowane impulsem chwili samobójstwo. Pewne jest, że była to śmierć przedwczesna i olbrzymia strata dla polskiej muzyki i kultury.
Płytę zamykają dwa krótkie fragmenty wypowiedzi Mieczysława Kosza, pochodzące ze zrealizowanych przez Polskie Radio programów Andrzeja Jaroszewskiego i Krystyny Melion.
W serii „Polish Radio Jazz Archives”, wydawanej przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia, można znaleźć najciekawsze nagrania jazzowych sesji i koncertów z Archiwum Polskiego Radia. Dotychczas ukazały się płyty z nagraniami m.in. Krzysztofa Komedy, Zbigniewa Seiferta, Wojciecha Karolaka, Janusza Skowrona, Zbigniewa Namysłowskiego, Stana Getza, Dona Ellisa, Dizzy Gillespiego i wielu innych. Miłośnikom jazzu polecamy przyjrzenie się tej serii bliżej.
Smartlink: https://bfan.link/
Tracklista (TT 77:50):
1. Autumn Leaves 3:35
2. Wspomnienie 8:19
3. Sygnały 5:34
4. Bajka 5:35
5. Stella By Starlight 4:37
6. Cała jesteś w skowronkach 4:12
7. Michelle 3:05
8. Dla ciebie 3:57
9. Solar 4:27
10. Misty 2:19
11. Elza 5:45
12. Granada 5:09
13. Przez rytm do serca 3:56
14. 3. Nokturn As-dur /Marzenie miłosne 3:56
15. Dwie szklaneczki wina Jerzy Abratowski 3:53
16. Ej-że ino fijołeczku leśny mel. tradycyjna 5:02
17. Wywiad Krystyny Melion z Mieczysławem Koszem (fragment) 1:15
18. Wypowiedź Mieczysława Kosza w audycji A. Jaroszewskiego (fragment) 2:27