Green Day świętuje 25 lat płyty „Nimrod” – Posłuchaj rocznicowej wersji albumu Green Day świętuje 25 lat płyty „Nimrod”

Pięciokrotnie nagrodzony Grammy zespół Green Day z okazji 25-lecia premiery wydaje jubileuszową edycję płyty „Nimrod”.

Słuchaj „Nimrod XXV”

Na wydawnictwo „Nimrod XXV” składa się oryginalny album, krążek z wcześniej niepublikowanymi demami oraz koncert z filadelfijskiego Electric Factory zarejestrowany 14 listopada 1997 roku, czyli miesiąc po wydaniu„Nimrod”. Zestaw 14 nagrań demo zawiera dwie niepublikowane piosenki Green Day („You Irritate Me” i „Tre Polka”) oraz cover klasyka Elvisa Costello „Alison” (wcześniej niepublikowany).

Oryginalny album „Nimrod” sprzedał się w ponad 3 milionach egzemplarzy. Płyta ukazała się 14 października 1997 roku. Krążek, który trafił do top 10 notowania Billboardu, promowały single „Hitchin’ A Ride”„Redundant”„Nice Guys Finish Last” i „Good Riddance (Time of Your Life)”. Ostatni z wymienionych rozszedł się w 5 milionach egzemplarzy. Piosenka została napisana jako złośliwa ballada i stała się ścieżką dźwiękową do najważniejszych momentów życia każdego z nas; pojawiła się nawet w finale serialu „Kroniki Seinfelda”.

Album 3-krotnie pokrył się platyną w Stanach Zjednoczonych, a w innych krajach zdobył mutliplatynowe, platynowe i złote statusy.

Jeśli „Dookie” był albumem, który wprowadził zespół na główną scenę, „Nimrod” był wielowymiarowym rozwinięciem skrzydeł, które pozwoliło im opanować to, co mają robić teraz, gdy już tam trafili – napisał „KERRANG!”. Z kolei „Alternative Press” uznał, że płyta zmieniła reguły gry na muzycznym rynku

W minione wakacje trio, które ma już swoje miejsce w Rock and Roll Hall of Fame, wyprzedało koncerty w Europie i zagrało na takich festiwalach, jak Innings, Shaky Knees, Lollapalooza, Outside Lands, Rio In Rio, Sea Hear Now czy Firefly. Green Day wystąpił ponadto na Grand Prix Formuły 1 w Singapurze, przyciągając największy tłum od trzech lat (65 tysięcy fanów) oraz na Grand Prix Formuły 1 w Austin.

Założony w kalifornijskim Berkeley Green Day jest jednym z najlepiej sprzedających się zespołów wszech czasów, czego dowodem 75 milionów sprzedanych płyt i 10 miliardów łącznych odsłuchów i odsłon wideo.

Pięciokrotni laureaci Grammy i członkowie Rock and Roll Hall of Fame swój przełomowy album „Dookie”wydali w 1994 roku. Zestaw znalazł 10 milionów nabywców i otrzymał diamentowy status, przyczyniając się w dużej mierze do popularyzacji punk rocka. „Entertainment Weekly” uznał Green Day za najbardziej wpływowy zespół pokolenia, a „Rolling Stone” zauważył, że zainspirowali do powstania najwięcej młodych zespołów od czasu KISS.

W 2004 roku Green Day wydał rock operę „American Idiot”, która w USA rozeszła się w nakładzie 8 milionów egzemplarzy, zapewniając grupie uznanie dziennikarzy oraz Grammy w kategorii Najlepszy rockowy album.

To ekscytujący materiał, rodzaj płyty, która wyznacza nowe parametry tego, co jest możliwe dla punkowo-rockandrollowej kapeli w XXI wieku – zauważył krytyk „Mojo”. W 2010 roku dzieło doczekało się wystawianej na Broadwayu musicalowej adaptacji, która spotkała się z powszechnym uznaniem.

Wydany w lutym 2020 roku trzynasty longplay Green Day„Father Of All… „, zadebiutował na 1. miejscu zestawienia Album Sales Chart Billboardu oraz na szczycie list sprzedaży w Wielkiej Brytanii i Australii.

W lipcu 2021 roku Green Day wyruszył w trasę The Hella Mega Tour (w towarzystwie Fall Out Boy i Weezer). Trasa w Stanach Zjednoczonych obejmowała 20 wyprzedanych koncertów stadionowych – w tym w tak znanych miejscach jak Wrigley Field w Chicago, Fenway Park w Bostonie i Dodger Stadium w Los Angeles – a łączna frekwencja wyniosła ponad 630 000 fanów.

Słuchaj Green Day