Gwiazdy rapu z międzynarodową orkiestrą dętą

L.U.C, Promoe (Looptroop), Bisz, Joka (Kaliber 44) i Ńemy w jednym singlu. I nie na bicie, a w towarzystwie międzynarodowej orkiestry dętej! Na MaxFloRecTV dostępny jest już 1. klip powstały w ramach projektu Rebel Babel. Sprawdźcie „Jak słowo daję” pod batutą Jana Feata!

Ponad 100 muzyków orkiestr dętych z kilku państw, czołowi gracze polskiej i reprezentant szwedzkiej sceny hip-hopowej połączyli siły. Artystów w ramach eksperymentalnego projektu Rebel Babel zintegrował Jan Feat, Duńczyk polskiego pochodzenia. – Zebrać tylu wspaniałych raperów naraz było zadaniem wręcz karkołomnym, ale to dopiero skromny początek – mówi kompozytor. Singiel „Jak słowo daję” jest zapowiedzią wielkiego, transkulturowego projektu. Jego premiera planowana jest na wiosnę 2016 r.

Poniższe wideo nakręcone zostało w kilku miejscach we Wrocławiu, Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Otwiera go spektakularne ujęcie zrealizowane na szczycie wieży Sky Tower, jednego z najwyższych budynków w Polsce. Orkiestrą Hanys Band 200 m ponad ulicami dyryguje Jan Feat. Performer postarał się też o to, by ukazane w klipie portrety raperów stanowiły „metaforę podmuchu skutków i materializacji, jakie wiążą się z wypowiadaniem słowa”. – Słowa mają ogromną moc. A dla raperów są szczególnie ważne. Zadbaliśmy więc o to, by osobowość każdego z muzyków była wizualnie podkreślona – mówi Jan Feat. – Każdy raper ma swój charakterystyczny podmuch. Joka rapuje otoczony śląskim pyłem. L.U.C-owi towarzyszy psychiatryczna biel, która odzwierciedla jego zwariowany umysł. Promoe to mokre deszcze z Północy – wyjaśnia.

Klip zrealizowany został analogowo bez użycia efektów postprodukcyjnych. – Przez trzy dni „smarkaliśmy” czarnym piaskiem i nie obyło się bez płukania zatok – wspomina odpowiedzialny za montaż L.U.C, który jest także współscenarzystą i współreżyserem obrazka. – To było duże poświęcenie ze strony nas wszystkich, ale dla takich projektów po prostu warto – dodaje. Potwierdza to Bisz: – Utwór „Jak słowo daję” łączy różne rapowe style w niecodzienną całość. To muzyka bez barier, nieskrępowana kreatywność, uwolnione słowo, czyli wszystko, co lubię najbardziej – mówi raper. Promoe, założyciel kultowej szwedzkiej grupy Looptroop, dodaje: – Hip-hop jest uniwersalnym językiem, który ma siłę przekraczania granic i ograniczeń: poprzez styl, flow i rytm. Dla mnie jest to dokładnie to, o co chodzi w Rebel Babel.

Wraz z premierą singla „Jak słowo daję” na rebelbabel.com udostępnione zostały nuty dwóch symfonii skomponowanych przez Jana Feata i rozpisanych na orkiestry dęte przez Admounde Le Pecoucha. Wkrótce pojawią się kolejne. To ciekawa propozycja dla wszystkich miłośników „dęciaków”: – Grajcie, jeśli kochacie hip-hop, folk i funk! Dzielcie się muzyką i pozytywną energią, dołączajcie do nas! – zachęca Jan Feat.
I wyczekujcie kolejnych wydarzeń sygnowanych przez Rebel Babel. Singiel „Jak słowo daję” to dopiero przedsmak tego, na co nas stać. Wielkie uderzenie szykujemy na wiosnę.

***

Rebel Babel Ensemble – pierwszy międzynarodowy, wielojęzykowy, hip-hopowo-folkowy bing band. Na jego czele stoi Jan Feat. Dołączyć może do niego każda orkiestra dęta.
Jak mówi sam inicjator projektu: – to artystyczny, otwarty i nieprzewidywalny eksperyment.

Big band usłyszeć można podczas szalonych muzycznych akcji w przestrzeni miejskiej (flash mobów) lub oglądając jedną z RAPocztówek publikowanych na profilu orkiestry
na Facebooku. „Jak słowo daję” to premierowy singiel Rebel Babel Ensemble.
Jest on zwiastunem większego wydarzenia, które odbędzie się w maju 2016 r. w kooprodukcji z ESK 2016.

***

Jan Feat. – duński kompozytor i performer polskiego pochodzenia, rocznik ’84, lider międzynarodowego projektu muzycznego Rebel Babel. Urodził się w Rønne
na Bornholmie, dorastał we Wrocławiu, studiował w konserwatorium w Amsterdamie.
Od dzieciństwa fascynował się orkiestrami dętymi. Z myślą o nich komponuje od kilku lat.
W 2015 r. powołał do życia nieograniczony, międzynarodowy Rebel Babel Ensemble jednoczący muzyków z całej Europy, amatorów i zawodowców.

Opracował: Kajetan Balcer (MaxFloRec)

Źródło: inf. prasowe