CKay zaangażowany i bez zahamowań w singlu „You”

CKay, nigeryjski wokalista i songwriter, przedstawia nowy singiel „You”, który zapowiada jego nadchodzący album. Wcześniej fani mieli okazję poznać utwór „WATAWI”, w którym gościnnie pojawili się Davido, Focalisitic i Abidoza. Kawałek od premiery w czerwcu zgromadził już ponad 6,4 miliona odsłon na YouTube. Piosenka była ostentacyjnym odrzuceniem uczucia – dialogiem na temat nieprzystosowania dwojga ludzi, którzy są w związku, ale mają sprzeczne oczekiwania wobec siebie, co zwiastuje utraconą miłość. „You” znajduje się na przeciwnym biegunie. CKay po raz pierwszy zabiega o kogoś, stając się bardzo zaangażowany i oddany drugiej osobie, pozbywając się przy tym wszelkich zahamowań. To czułe, a zarazem pełne namiętności wyznanie miłości, wyrażone w sposób, w jaki tylko CKay potrafi.

Posłuchaj „you”

W „You” wyraźnie słychać inspiracje R&B, Afrobeatu i Amapiano. Miękki i delikatny na początku utwór, dzięki śmiałym wpływom Amapiano, szczególnie w warstwie perkusji i basu, zmienia się w coś niespodziewanego. Całość brzmi jednocześnie bezbronnie i odważnie.

Jak wyjaśnia producent Christer, prace nad utworem polegały przede wszystkim na łączeniu dwóch afrykańskich kultur tak, aby pokazać dwa rodzaje afrykańskiej muzycznej ekspresji, ale również przybliżyć Afrykę do samej siebie. Nie było to łatwe zadanie w stosunku do kontynentu tak bogatego w tradycję i kulturę, ale historycznie skłóconego. Choć „You” nie jest w żadnym wypadku piosenką polityczną, to jednak pozwala na nowo wyobrazić sobie Afrykę, która szuka w sobie inspiracji, współpracy i tworzenia.

W warstwie muzycznej słyszymy saksofon dopełniający linii wokalnych w refrenie czy sekcję smyczkową, która dodaje zmysłowości i groove’u.

Zapowiadając album, CKay przyznał, że „You” pomogło mu wyrazić bardziej intymne emocje dotyczące związków. Cała płyta to natomiast podróż gwiazdora przez złożone ludzkie doświadczenia.

Jesienią CKay wyruszy w trasę po Stanach Zjednoczonych, a następnie odwiedzi Europę. Daty poznamy wkrótce.

Zobacz na YT

Bio

Chukwuka Ekweani, lepiej znany jako CKay, to wschodząca gwiazda coraz prężniej działającej sceny Afrobeats. Wszechstronnie utalentowany artysta, który zajmuje się zarówno produkcją, wykonywaniem muzyki jak i pisaniem piosenek, swoją twórczość określa mianem Emo-Afrobeatu. Sławę i rozgłos zdobył za sprawą singla „Love Nwantiti”. Numer „Love Nwantiti (Ah Ah Ah)” ukazał się oryginalnie w 2019 roku, w ramach EP-ki „CKay The First”.


W 2021 roku CKay został najczęściej streamowanym artystą roku i stał się pierwszym afrykańskim wykonawcą, którego dwa utwory jednocześnie znalazły się w top 30 listy Global Spotify. „love nwantiti” pokrył się co najmniej platyną w pięciu krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych i Indiach. Ponadto, dzięki piosence CKay został pierwszym afrykańskim artystą od 50 lat, który przez 4 tygodnie z rzędu utrzymywał się w pierwszej piątce brytyjskiej listy przebojów.

CKay sukcesywnie zdobywa popularność na globalną skalę, osiągając takie sukcesy, jak „najczęściej Shazamowana piosenka na świecie”. Jego kolejny, rozpoznawalny na całym świecie singiel „Emiliana” podążył tym samym śladem, zdobywając kolejne pozycje na światowych listach przebojów, a obecnie ma prawie 100 milionów streamów. Utwór dotarł też na 1. miejsce zestawienia UK Afrobeats Chart oraz na 2. pozycję na Shazam Top 200 (Afrobeats), a ponadto znalazł się szczycie Apple Music w sześciu krajach.

Na 2022 rok CKay zaplanował nowe muzyczne propozycje, które przyciągnie zarówno starszych jak i zupełnie nowych fanów artysty z całego świata.