KONCERT Z CYKLU „JAZZ.PL” W DWÓJCE: KWINTET PIOTRA BARONA W WIELKOPOSTNYM I WIELKANOCNYM REPERTUARZE

Najbliższa odsłona koncertowej audycji „Jazz.PL” będzie miała wielkopostny i wielkanocny charakter, a wszystko za sprawą Piotra Barona i jego kwintetu, który wystąpi w Studiu S-3 Polskiego Radia. Premiera wydarzenia w piątek, 8 kwietnia, na antenie radiowej Dwójki oraz – w formie streamingu wideo – na Facebooku i kanale YouTube stacji oraz na stronie dwojka.polskieradio.pl. Początek o godz. 18.00. Koncert z udziałem publiczności – zaproszenia można zdobyć słuchając Programu 2 Polskiego Radia. 

To będzie ostatni, przed wielkanocną pauzą, koncert w popularnym cyklu radiowej Dwójki – w Wielki Piątek, 15 kwietnia, stacja nie będzie transmitować jazzowego pasma. Dlatego program wieczoru składać będzie się m.in. z kompozycji wielkopostnych, ale nie tylko. – Nie da się oddzielić wielkiego postu od rezurekcji, to są fakty związane ze sobą, dlatego z całą pewnością zagramy takie utwory, jak: „Chrystus zmartwychwstan jest”, „Salve Regina” i „Krzyżu Święty” – zapowiada Piotr Baron.

W repertuarze muzycznego wieczoru w Studiu S-3 Polskiego Radia pojawią się także akcenty ukraińskie, szczególnie bliskie Piotrowi Baronowi, którego rodzinne korzenie sięgają Lwowa. – To miasto jest dla mnie bardzo ważne – tradycja lwowska, lwowski bałak, to wszystko gdzieś tam we mnie jest i myślę, że ma wpływ na to kim jestem. Natomiast to, co dziś dzieje się w Ukrainie nie ma nic wspólnego – poza geografią – z moim Lwowem. Porusza mnie to do głębi! – mówi saksofonista.

Piotr Baron jest saksofonistą, kompozytorem i wykładowcą akademickim. Muzyk aktywnie działa na jazzowej scenie od końca lat 70. – brał udział w nagraniu ponad 100 płyt. Odznaczony srebrnym i brązowym medalem „Gloria Artis” i „Złotą Odznaką” Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego. Współpracował z takimi artystami, jak m.in.: Zbigniew Namysłowski, Tomasz Stańko, Jarosław Śmietana, Wojciech Karolak, Krzesimir Dębski, Janusz Muniak, Piotr Wojtasik, Ray Charles, Art Farmer, Wadada Leo Smith, Billy Harper, Kevin Mahogany, czy Victor Lewis. Komponował muzykę dla teatrów i był koncertmistrzem (pierwszy saksofon altowy) orkiestry European Broadcasting Union Big Band w Sztokholmie. Od września 2018 r. jest dyrektorem Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus.

Podczas koncertu z cyklu „Jazz.PL” kwintet Piotra Barona zaprezentuje się w składzie: Piotr Baron – saksofon tenorowy; Robert Majewski – trąbka, flugelhorn; Michał Tokaj – fortepian; Maciej Adamczak – kontrabas; Łukasz Żyta – perkusja. 

Gospodarzem wieczoru w Studiu S-3 będzie Roch Siciński – jeden z kuratorów cyklu „Jazz.PL”.

  • Początek koncertu kwintetu Piotra Barona w piątek, 8 kwietnia, o godz. 18.00. Transmisja w radiowej Dwójce, na Facebooku, kanale YouTube stacji i stronie dwojka.polskieradio.pl
  • Zaproszenia do zdobycia na antenie Dwójki w audycjach: „Poranek Dwójki”, „Teraz jazz”
    i „Wybieram Dwójkę”.
  • Wszystkie dotychczasowe koncerty z cyklu „Jazz.PL” do obejrzenia tu