Koncert z cyklu „Miejscówka z Dwójką” – Małgorzata Sarbak gra klasyków.

– Trzy wyjątkowe instrumenty. Wszystkie klawiszowe, jednak różniące się mechaniką, a nawet sposobem wydobycia dźwięku: klawesyn, prawdziwy fortepian tangentowy oraz pianino, które chciało być fortepianem tangentowym. Będą one towarzyszyć mi i Państwu w najbliższej „Miejscówce z Dwójką” – zapowiada Małgorzata Sarbak. Premiera wydarzenia w sobotę 19 marca. Transmisja na antenie Programu 2 Polskiego Radia oraz – w formie streamingu wideo – na Facebooku,stronie dwojka.polskieradio.pl i kanale YouTube stacji. Początek o godz. 19.00.

– W programie koncertu znajdą się utwory Bacha, Mozarta, Beethovena oraz Chopina, jednak żaden z nich nie zabrzmi w typowej dla siebie dźwiękowej odsłonie – dodaje klawesynistka, fortepianistka, pedagog, która na co dzień związana jest z warszawskim środowiskiem Lado ABC. 

Studiowała w Warszawie i Bostonie (New England Conservatory), szlifowała umiejętności z tuzami klawesynu (prof. H. Dreyfus, B. van Asperen, J. Van Imerseel, K. Haugsand, J. Ogg, M. Van Delft). Jest beneficjentką stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na swoim koncie Małgorzata Sarbak ma pierwszą w Polsce kompletną publikację Partit klawesynowych J. S. Bacha (Lado ABC) oraz – nominowaną do nagrody Fryderyka – monograficzną płytę „Dissociative Counterpoint Disorder” z twórczością Pawła Szymańskiego (wyd. Bôłt Records, 2016). Instrumentalistka dokonała również światowych prapremier jego utworów – Les Poiriers en Pologne ou une Suite de Pieces Sentimentales de Clavecin faites par Mr Szymanski oraz napisanego specjalnie dla niej i jej dedykowanego Dissociative Counterpoint Disorder. Stworzyła muzykę do kilku spektakli teatralnych. Współtworzy grupę Mitch & Mitch con il loro Gruppo Etereofonico. Współpracuje z duńską flecistką Bolette Roed. Prowadzi klasę klawesynu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Warszawie. 

W swoich ostatnich działaniach Małgorzata Sarbak skupia się na twórczości Fryderyka Chopina, którego Mazurki interpretuje na niezwykle rzadkim fortepianie tangentowym – niegdyś bardzo popularnym instrumencie, łączącym cechy klawesynu i wczesnych fortepianów. Artystka sięga po nowe środki wyrazu i czerpie z unikatowych możliwości instrumentu, odświeżając ich dotychczasową postać i nadając im nowy kontekst.

  • Premierowy koncert Małgorzaty Sarbak z cyklu „Miejscówka z Dwójką” – w sobotę,
    19 marca, o godz. 19.00. Transmisja na antenie Programu 2 Polskiego Radia oraz – w formie streamingu wideo –
    na stronie dwojka.polskieradio.pl, Facebooku Dwójki i kanale YouTube stacji.