„KOWALSKI” – pradawny świat wg DYMU

Zespół DYM właśnie świętuję premierę klipu do utworu „Kowalski”, będącego niezwykłym obrazem pradawnych czasów. Utwór jest częścią większego projektu, łączącego światy muzyki, nauki i dokumentu.

Jak mówią Artyści tworzący DYM: W przypadku „Kowalskiego”, inspiracją były czasy Epoki Żelaza, codzienność w wandalskich wioskach; a także narzędzia industrialne – ich niepowtarzalny dźwięk i możliwość stworzenia dzięki nim muzycznego obrazu minionych wieków. Inspiracja wynika z tego, co w nas jest żywe i co chcemy w danym momencie opowiedzieć, wykrzyczeć.

Zapytani o te nietypowe, jak na obecne trendy w muzyce i sztuce, inspiracje odpowiadają tak: Tworzymy to, co czujemy, co jest nam bliskie, co nas porusza. Wiele inspiracji daje nam natura, choć czasem jest to inspiracja negatywna, wynikająca z ludzkiej działalności, która doprowadza środowisko do coraz większej degradacji. Inspiracją były doświadczenia, które nabywaliśmy podczas eksperymentów archeologicznych, emocje związane z (rekonstruktorską) bitwą, ze starciem z przeciwnikiem; poczucie wspólnoty odnajdywane przy ognisku i biesiadzie w plemieniu. To wszystko kazało nam się również zastanowić kim byli Wandalowie i ile z ich postawy wobec świata pozostało w nas.

DYM to nie tylko muzyka, to bardzo rozbudowany projekt, także pod względem poznawczym i naukowym. Jak mówią sami zainteresowani: Przy tworzeniu tekstów do utworów korzystaliśmy ze zródeł historycznych, między innymi zapisków Tacyta, który opisywał ludy żyjące na naszych ziemiach. W teledyskach natomiast, odtwarzając życie codzienne ludów kultury przeworskiej, dbamy o szczegóły korzystając z podpowiedzi archeologów                                             i rekonstruktorów. Dzięki temu tworzone przez nas treści oprócz wartości artystycznej, mają też charakter poznawczy.

Teledysk „Kowalski”, którego premiera właśnie się odbyła, jest początkiem filmu dokumentalnego, w którym aspekty naukowe i badawcze będą stanowiły podstawę. Muzyka, którą stworzyliśmy będzie tłem do opowieści o ludziach i ich relacji z naturą, do przybliżenia świata Epoki Żelaza i dotknięcia historii Wandalów, którzy zamieszkiwali bliskie nam tereny południowej i centralnej Polski przed nami. Refleksja nad ich życiem i stosunkiem do przyrody, sposób korzystania z dóbr ziemi nasuwa na myśl porównania do nas, żyjących tak wiele wieków później, lecz wciąż bezlitośnie czerpiących z Matki Ziemi to, co skrywa pod powierzchnią. Zapraszając naukowców różnych dziedzin, chcemy zaprezentować wizję świata, w którym „Wszystko się kończy, lecz nic nie znika”, a każde działanie niesie ze sobą konsekwencje, z którymi przyjdzie nam się zmierzyć. W nas samych pozostają pakiety, które mimo, że są w uśpieniu, to w sprzyjających warunkach mogą się uaktywnić. Odgrywanie rytuału sprzed 2000 lat budzi w nas mistycyzm; udział w bitwie, nawet jeśli symulowanej budzi w nas przemoc. To sytuacja, kontekst nas stwarza – opowiadają Artyści DYMu

Zespół jest obecnie w trakcie realizacji wspomnianego filmu dokumentalnego. Czego jeszcze możemy się niebawem spodziewać? Latem przyszłego roku planujemy również rozpoczęcie pracy na spektaklem z Kieleckim Teatrem Tańca. Premiera muzyczno-tanecznego spektaklu planowana jest na wrzesień 2021 roku. A poza tym zamierzamy żyć pełnią życia we współczesnych czasach, z nutką wandalskiego przytupu! – odpowiadają.

Klip do utworu „Kowalski” jest do zobaczenia i usłyszenia w serwisie YT. Jednocześnie, na wszystkich serwisach streamingowych ukazał się cały album zespołu DYM.

Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w tej niezwykłej podróży muzycznej i kulturowej:

KOWALSKI: https://youtu.be/K7zGNVJY6xE

ALBUM DYM: http://www.soundline.biz/DYMDYM

FACEBOOK: https://www.facebook.com/dymi.sie

INSTAGRAM: https://www.instagram.com/dym.official/