„DOMÓWKA Z DWÓJKĄ” – DZIEŁA PADEREWSKIEGO I CHOPINA 
W INTERPRETACJACH KRZYSZTOFA HERDZINA

– Zapraszam Państwa na koncert, podczas którego będę improwizował na tematy z utworów Ignacego Jana Paderewskiego i Fryderyka Chopina – zapowiada Krzysztof Herdzin. Pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent i producent muzyczny będzie gospodarzem najbliższej „Domówki z Dwójką”. Emisja wydarzenia w sobotę 14 listopada od godz. 19.00 – na antenie Programu 2 Polskiego Radia, stronie internetowej i Facebooku stacji oraz na kanale YouTube Polskiego Radia.

Krzysztof Herdzin wydał 21 autorskich płyt, na swoim koncie ma udział w nagraniu ponad 200 albumów. W jego twórczości klasyka idzie pod rękę z jazzem, muzyką filmową i popem. Na początku lat 90. grał w zespołach nestorów polskiego jazzu: Jana Ptaszyna Wróblewskiego i Zbigniewa Namysłowskiego. Współpracował m.in. z Anną Marią Jopek, Marylą Rodowicz i Edytą Geppert. Jest autorem orkiestracji do nagrodzonej Oscarem muzyki Jana A.P. Kaczmarka do filmu „Marzyciel”, laureatem Fryderyka 2012 w kategorii Najlepszy kompozytor/aranżer jazzowy. Powołał również do życia Krzysztof Herdzin Trio, prowadzi też własny big-band.

Gdy nie nagrywa lub nie koncertuje – zajmuje się działalnością naukowo-edukacyjną. Jest absolwentem bydgoskiej Akademii Muzycznej w klasie fortepianu prof. Katarzyny Popowej-Zydroń, doktorem sztuk muzycznych i wykładowcą tej uczelni. Ponadto w radiowej Dwójce prowadzi audycję „Kalambury z partytury”. – Każda możliwość prezentowania w mediach muzyki, która mnie inspiruje i zachwyca, to prawdziwa wygrana na loterii i zawsze z wielką radością przyjmuję zaproszenie do radia – podkreśla muzyk.

Spotkanie z artystą w ramach „Domówki z Dwójką” inspirowane jest pojawieniem się na rynku (dokładnie 6 listopada) płyty „Impressions on Paderewski” z jazzowymi improwizacjami Krzysztofa Herdzina na temat najpiękniejszych utworów Ignacego Jana Paderewskiego. Jaki jest Paderewski Herdzina? Na pewno uniwersalny, chwilami zawadiacki, grany z pasją, humorem i zaskakująco aktualny – tematy sprzed ponad stu lat okazały się wdzięcznym tworzywem do snucia wartkich opowieści z odniesieniami do współczesności.

  • Transmisja koncertu w sobotę 14 listopada o godz. 19.00 – na antenie, stronie internetowej i Facebooku Dwójki oraz na kanale YouTube Polskiego Radia.