KLASYKA I PROGRESYWNY POP: DWÓJKA RETRANSMITUJE „KONCERT DLA NIEPODLEGŁEJ – KULKA. PADEREWSKI. KULKA”

Program 2 Polskiego Radia zaprasza w środę 11 listopada na retransmisję wyjątkowego wydarzenia, które zostało zarejestrowane 8 listopada w Teatrze Polskim w Warszawie. „Koncert dla Niepodległej – Kulka. Paderewski. Kulka” to wielobarwny muzycznie fresk, który wpisuje się w 160. rocznicę urodzin wybitnego artysty i wielkiego męża stanu. W całości wypełniają go kompozycje Paderewskiego i – choć pochodzą z różnych okresów jego twórczości – to doskonale ilustrują jego niezwykłą muzyczną wrażliwość i nieprzeciętnie twórczy talent. Początek emisji w radiowej Dwójce o godz. 16.00.

Inspiracją do powstania projektu „Kulka. Paderewski. Kulka” była rodzinna fascynacja kompozycjami Wielkiego Mistrza. Wybitny, utytułowany skrzypek Konstanty Andrzej Kulka już od lat, w duetach z doskonałymi pianistami, wykonuje wszystkie, napisane na skrzypce i fortepian, utwory Paderewskiego. Jego córkę Gabę Kulkę – pianistkę, nietuzinkową kompozytorkę, charyzmatyczną wokalistkę współpracującą od lat z Polskim Radiem – zauroczyły kilka lat temu pieśni napisane przez Paderewskiego do wierszy m.in. Adama Asnyka i Adama Mickiewicza.

Muzyczne światy Gaby i jej Ojca są tylko pozornie odległe. Wysmakowane klasyczne brzmienia w ich wspólnym projekcie zderzone zostały z nieoczywistym, poszukującym, progresywnym popem. Wspólnym mianownikiem stała się, dla obojga artystów, twórczość Paderewskiego. Artyści podjęli próbę opowiedzenia wybranych dzieł Mistrza językiem pochodzącym z dwóch różnych muzycznych światów, tak aby powstało dzieło spójne, gdzie z różnorodności rodzi się  nowa muzyczna wartość –dzieło, które – eksponując ponadczasową wartość kompozycji Paderewskiego – przybliża je estetyce współczesnego odbiorcy.

„Koncert dla Niepodległej – Kulka. Paderewski. Kulka” wypełniły, osadzone w klasycznej manierze, wirtuozerskie wykonania utworów Paderewskiego, które przedstawili Konstanty Andrzej Kulka i Grzegorz Skrobiński. Natomiast do świata muzyki improwizowanej słuchaczy i widzów zaprosili Gaba Kulka i towarzyszący jej: Wojciech Traczyk (kontrabas) i Robert Rasz (perkusja). Rolę wyjątkowego pomostu, który połączy obie te muzyczne rzeczywistości, pełniła doskonała, unikalna w kraju i coraz bardziej rozpoznawalna na świecie Sinfonietta Cracovia pod batutą Jurka Dybała.

  • Retransmisja koncertu w radiowej Dwójce w środę 11 listopada o godz. 16.00.