„DOMÓWKA Z DWÓJKĄ” – MECCORE STRING QUARTET GRA BEETHOVENA, CZAJKOWSKIEGO I SZYMANOWSKIEGO

Utwory Beethovena, Czajkowskiego, Szymanowskiego i Janaczka oraz muzyczne niespodzianki złożą się na repertuar najbliższej „Domówki z Dwójką”, której gospodarzem będą muzycy Meccore String Quartet. Emisja koncertu w sobotę 3 października od godz. 19.00 – na antenie Programu 2 Polskiego Radia, stronie internetowej i Facebooku stacji oraz na kanale YouTube Polskiego Radia.

– Wprawdzie ten rok zostanie bardziej zapamiętany jako… Rok Covida, a nie Ludwiga, ale skoro obchodzimy w tym roku 250-lecie urodzin Beethovena, dlatego postanowiliśmy rozpocząć nasz występ pierwszą częścią jego późnego Kwartetu z opusu 132. Następnie przeniesiemy się do Czech i zagramy pierwszą część I Kwartetu Leosza Janaczka. To dzieło niezwykle ekspresyjne, z którym warto się zapoznać – mówił w Programie 2 Polskiego Radia Wojciech Koprowski – prymariusz, czyli pierwszy skrzypek kwartetu. W najbliższej „Domówce” pojawią się również kompozycje Piotra Czajkowskiego i Karola Szymanowskiego. Nie zabraknie również muzycznych niespodzianek z gatunku kameralistyki.

Założony w 2007 roku Meccore String Quartet uznawany jest za jeden z najciekawszych kwartetów smyczkowych swojego pokolenia. Grupę tworzą: Wojciech Koprowski (pierwsze skrzypce), Aleksandra Bryła (drugie skrzypce), Michał Bryła (altówka), Marcin Mączyński (wiolonczela). Zespół od wielu lat zachwyca melomanów występując w najbardziej prestiżowych salach koncertowych i zdobywając nagrody w konkursach (m.in. pierwsze nagrody na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Weiden i Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Maxa Regera w Sondershausen). Kwartet ma na koncie trzy płyty studyjne, a od 2010 roku jest gospodarzem odbywającego się w Poznaniu Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej Quarto Mondi, w ramach którego prezentuje polskiej publiczności czołowych artystów światowej sceny kwartetowej. Muzycy zespołu prowadzą również działalność pedagogiczną na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.

  • Transmisja koncertu w sobotę 3 października o godz. 19.00 – na antenie, stronie internetowej i Facebooku Dwójki oraz na kanale YouTube Polskiego Radia.