A CO TY WIESZ O ORKIESTRZE? RADIOWA DWÓJKA ZAPRASZA NA „KARNAWAŁ INSTRUMENTÓW” ŁUKASZA BOROWICZA

Dlaczego utwory jednych kompozytorów brzmią lepiej od utworów innych? Na czym polega instrumentacja? Czym różni się flet od fletu piccolo? Co jest ofiklejda? A co to eufonium? Na te i inne muzyczne pytania w swojej autorskiej audycji w radiowej Dwójce odpowiada, w każdy piątkowy wieczór, wybitny dyrygent Łukasz Borowicz. Emisja kolejnego odcinka jego lekkiego i przebojowego, edukacyjnego cyklu 25 września o godz. 22.00.

– W audycji przyjrzymy się tajnikom sztuki pisania na instrumenty, a punktem wyjścia będą opowieści o wszystkich instrumentach orkiestry symfonicznej – słowne i czysto muzyczne. W każdy piątek późnym wieczorem zapraszam słuchaczy do świata Glucka, Berlioza, Straussa i wielu innych mistrzów – mówi Łukasz Borowicz. – Jako dyrygent, ale i meloman, miłośnik orkiestry i brzmienia instrumentów, chciałbym się dzielić z Państwem refleksjami na temat tego, jak to kompozytorzy robią, jak „składane” są partytyry, dlaczego instrumenty w różnych kombinacjach jednym twórcom brzmią świetnie, a innym nieco… gorzej – dodaje artysta.

Łukasz Borowicz (rocznik 1977) studiował w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie uzyskał tytuł doktora dyrygentury pod kierunkiem Antoniego Wita. W latach 2007-2015 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Polskiej Orkiestry Radiowej. W 2008 roku został wyróżniony Paszportem „Polityki”, a w 2011 roku – nagrodą Koryfeusz Muzyki Polskiej. Dyrygował w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, Operze Krakowskiej, Teatrze Wielkim w Łodzi, Polskiej Operze Królewskiej, Operze Paryskiej, Operze ABAO w Bilbao, Theater and der Wien. Dyrygował takimi orkiestrami, jak: Royal Philharmonic Orchestra, Konzerthausorchester Berlin, London Philharmonic Orchestra, BBC Scottish Symphony Orchestra, Deutsche Symphonie-Orchester Berlin, Orchestra Classica Santa Cecilia Madrid, Los Angeles Philharmonic New Music Group. Jego dyskografia liczy ponad sto albumów.
  • „Karnawał instrumentów” w piątek 25 września w godz. 22.00-23.00.