Dlaczego utwory jednych kompozytorów brzmią lepiej od utworów innych? Na czym polega instrumentacja? Czym różni się flet od fletu piccolo? Co jest ofiklejda? A co to eufonium? Na te i inne muzyczne pytania w swojej autorskiej audycji w radiowej Dwójce odpowiada, w każdy piątkowy wieczór, wybitny dyrygent Łukasz Borowicz. Emisja kolejnego odcinka jego lekkiego i przebojowego, edukacyjnego cyklu 25 września o godz. 22.00.
– W audycji przyjrzymy się tajnikom sztuki pisania na instrumenty, a punktem wyjścia będą opowieści o wszystkich instrumentach orkiestry symfonicznej – słowne i czysto muzyczne. W każdy piątek późnym wieczorem zapraszam słuchaczy do świata Glucka, Berlioza, Straussa i wielu innych mistrzów – mówi Łukasz Borowicz. – Jako dyrygent, ale i meloman, miłośnik orkiestry i brzmienia instrumentów, chciałbym się dzielić z Państwem refleksjami na temat tego, jak to kompozytorzy robią, jak „składane” są partytyry, dlaczego instrumenty w różnych kombinacjach jednym twórcom brzmią świetnie, a innym nieco… gorzej – dodaje artysta.
Łukasz Borowicz (rocznik 1977) studiował w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie uzyskał tytuł doktora dyrygentury pod kierunkiem Antoniego Wita. W latach 2007-2015 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Polskiej Orkiestry Radiowej. W 2008 roku został wyróżniony Paszportem „Polityki”, a w 2011 roku – nagrodą Koryfeusz Muzyki Polskiej. Dyrygował w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, Operze Krakowskiej, Teatrze Wielkim w Łodzi, Polskiej Operze Królewskiej, Operze Paryskiej, Operze ABAO w Bilbao, Theater and der Wien. Dyrygował takimi orkiestrami, jak: Royal Philharmonic Orchestra, Konzerthausorchester Berlin, London Philharmonic Orchestra, BBC Scottish Symphony Orchestra, Deutsche Symphonie-Orchester Berlin, Orchestra Classica Santa Cecilia Madrid, Los Angeles Philharmonic New Music Group. Jego dyskografia liczy ponad sto albumów.
- „Karnawał instrumentów” w piątek 25 września w godz. 22.00-23.00.