POLSKIE RADIo CHOPIN transmituje IV MIędzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Teodora Leszetyckiego w Hamburgu

Już niebawem rozpocznie się IV Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Teodora Leszetyckiego w Hamburgu. Wszystkich melomanów Polskie Radio Chopin zaprasza do oglądania transmisji wideo. Zmagania z polską muzyką w wykonaniu młodych pianistów będzie można śledzić od 22 do 27 sierpnia na Facebooku stacji.

Patronem Konkursu w Hamburgu jest bodaj największy pedagog fortepianu 2. połowy XX wieku na świecie, działający w Wiedniu Teodor Leszetycki. Wychował on oszałamiająco liczną plejadę największych pianistów świata, na czele z Ignacym Janem Paderewskim, który o swym preceptorze mówił: „Nie znałem i do dziś dnia nie znam nikogo, kto by mu dorównał. Nikt absolutnie nie może się z nim porównywać. Jako pedagog – olbrzym, wobec którego wszyscy inni są tylko karłami”.


Celem hamburskiego Konkursu jest promocja muzyki polskiej – obowiązkowa w dwuetapowym programie wydarzenia. Organizatorem jest, założone przez wybitnego polskiego pianistę Huberta Rutkowskiego, Towarzystwo Muzyczne im. Teodora Leszetyckiego we współpracy z Wyższą Szkołą Muzyczną i Teatralną w Hamburgu, gdzie maestro Rutkowski od dekady pełni funkcję profesora, a od sześciu lat także kierownika Katedry fortepianu. Hubert Rutkowski jest także dyrektorem artystycznym Konkursu i przewodniczącym jury, w którego skład weszło kilkoro renomowanych artystów, w tym sam Jewgienij Bożanow, którego recital zamykał II Festiwal Polskiego Radia Chopin w Antoninie w październiku ub. roku. Z Festiwalem w Antoninie ma również związek prof. Rutkowski – to jego recital zamykał I edycję wydarzenia. Dokonał wówczas światowego prawykonania Dwóch arabesek Pawła Mykietyna, pierwszego zamówienia kompozytorskiego zleconego przez Polskie Radio Chopin.
W tym roku w Konkursie, zyskującym coraz większy prestiż na świecie, weźmie udział 41 uczestników z 20 krajów świata, m.in. siedmioro Polaków, wśród których są już pianiści całkiem dobrze rozpoznawalni na polskiej scenie muzycznej – by wspomnieć Tymoteusza Biesa, Zuzannę Pietrzak i Marcina Wieczorka. Tego ostatniego słuchacze mogą pamiętać z jego występu w grudniu 2017 roku podczas inauguracyjnego koncertu z serii koncertowej Polskiego Radia Chopin À la polonaise.


W sobotę 22 sierpnia o godzinie 20.00 konkurs otworzy koncert z udziałem Elizavety Don (Ivanovej), laureatki z ubiegłego roku. Dwa dwudniowe etapy, wstępny i finałowy, konkursowych przesłuchań potrwają od 23 do 26 sierpnia, a 27 sierpnia o godzinie 19.30 zaplanowany jest koncert laureatów. Wszystkie wydarzenia transmitowane będą na Facebooku Polskiego Radia Chopin.


➔ Więcej informacji o konkursie TUTAJ


➔ Przypominamy także o cotygodniowych serwisach kulturalnych z zapowiedziami najciekawszych propozycji Polskiego Radia Chopin w każdą środę na Facebooku i stronie programu.