MELA KOTELUK ŚPIEWA BACZYŃSKIEGO W ROCZNICĘ POWSTANIA 
– KONCERTOWA PREMIERA WYJĄTKOWEGO ALBUMU W DWÓJCE

24 lipca ukazała się płyta „Astronomia poety. Baczyński” nagrana przez Melę Koteluk i grupę Kwadrofonik. Tego samego dnia w Muzeum Powstania Warszawskiego w Sali pod Liberatorem odbył się premierowy koncert piosenek do wierszy Baczyńskiego – jednego z bohaterów narodowego zrywu zbrojnego. W 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego radiowa Dwójka wyemituje premierowo ten niezwykły występ – początek w sobotę 1 sierpnia tuż po godz. 17.00.

Powstanie Warszawskie to zryw, który ukształtował wrażliwość patriotyczną powojennych pokoleń. Godzina 17.00 w dniu 1 sierpnia to moment symboliczny – nie tylko dla mieszkańców Warszawy. Dźwięk syren, to sygnał co roku rozbrzmiewający na placach i ulicach polskich miast i antenach Polskiego Radia, odzywający się w sercach Polaków, niczym echo historii. Budzi pamięć i w pół kroku zatrzymuje codzienną rutynę letniego popołudnia. – To także moment, który wzbudza potrzebę artystycznej wypowiedzi. Kiedy nie starcza słów – sięgamy po muzykę; gdy zawodzi język prozy – szukamy pomocy w poezji – mówi Andrzej Sułek, kierownik redakcji muzycznej radiowej Dwójki, który zaprasza na wyjątkowy koncert z okazji 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.


W sobotnie popołudnie 1 sierpnia Program 2 Polskiego Radia wyemituje premierowo koncert, który odbył się 24 lipca w Muzeum Powstania Warszawskiego – w Sali pod Liberatorem. Pod skrzydłami niosącymi Powstańcom nadzieję Mela Koteluk i zespół Kwadrofonik zagrali utwory z płyty „Astronomia poety. Baczyński”. To spojrzenie na wiersze poety Polski Walczącej przez pryzmat tego, co najbardziej ludzkie i nie ulegające erozji czasu – wrażliwość kolejnego młodego pokolenia, które pamięta, chce zrozumieć i chce o tym opowiedzieć.


Album „Astronomia poety. Baczyński” to kolejny projekt muzyczny Muzeum Powstania Warszawskiego. Wybór poezji, kompozycje i koncepcja muzyczna projektu są wspólnym dziełem Meli Koteluk oraz Bartka Wąsika – pianisty z kwartetu Kwadrofonik, który jest również autorem aranżacji. Jak wyznała w radiowej Dwójce wokalistka, chociaż płyta nagrywana była w trakcie epidemii, nie czuć w niej lęku przed zagrożeniem. – W tej całej dezorientacji poszukiwaliśmy piękna i nadziei. A Baczyński swoimi wierszami i twórczością podsuwał nam te motywy – mówi Mela Koteluk.
Z kolei Bartek Wąsik zaznacza, że z powodu niecodziennych okoliczności, album nagrywany był na odległość. – Po raz pierwszy przeżyłem coś takiego, że współpracowałem z artystką, z którą widziałem się tylko raz na żywo, a potem spotykaliśmy się on-line kilka razy w tygodniu na intensywnych próbach. Nagle w połowie maja okazało się, że przygotowaliśmy 10 piosenek, które za chwileczkę ujrzą światło dzienne – opowiadał w Dwójce pianista, aranżer i kompozytor.


W trakcie koncertu wystąpili: Mela Koteluk (śpiew), Marta Zalewska (chórki) oraz zespół Kwadrofonik w składzie: Emilia Sitarz (instrumenty klawiszowe i perkusyjne), Bartłomiej Wąsik (fortepian), Magdalena Kordylasińska-Pękala (marimba, wibrafon, instrumenty perkusyjne), Piotr Maślanka (instrumenty perkusyjne).


Na koncert w sobotę 1 sierpnia w godz. 17.00-19.00 zaprasza Przemysław Psikuta.


Program 2 Polskiego Radia jest patronem medialnym albumu, a producentem nagrania koncertu było Polskie Radio.


Teledysk do utworu „Astronomia” promującego płytę „Astronomia poety. Baczyński” do obejrzenia tu