KLAWESYNISTA MARCIN ŚWIĄTKIEWICZ W „DOMÓWCE Z DWÓJKĄ”

Marcin Świątkiewicz to znakomity klawesynista, interpretator dzieł wybitnych twórców ery baroku, ale też mniej znanych kompozytorów. Podczas najbliższej „Domówki z Dwójką” artysta sięgnie po dzieła nieukończone i zasiądzie nie przy jednym, lecz aż przy czterech instrumentach – i nie będą to tylko klawesyny. Transmisja wydarzenia na antenie Programu 2 Polskiego Radia, stronie internetowej oraz Facebooku stacji w sobotę 25 lipca od godz. 19.00.

– Na klawesynie niemieckim zagram dla Państwa Contrapunctus XIV ze Sztuki Fugi Jana Sebastiana Bacha oraz Suitę Louisa Couperina. Przy pomocy klawesynu włoskiego zaprezentuję Toccatę Frescobaldiego. Natomiast na organach zaimprowizuję Ciacconę. Improwizowane będzie też zakończenie Fantazji d-moll Mozarta, którą wykonam na pianoforte – zapowiada Marcin Świątkiewicz.


Gospodarz najbliższej „Domówki z Dwójką” studiował grę na klawesynie i kompozycję w Królewskim Konserwatorium w Hadze oraz w katowickiej Akademii Muzycznej. Jest finalistą Międzynarodowego Konkursu im. Telemanna w Magdeburgu (w 2007 roku) oraz I Międzynarodowego Konkursu Klawesynowego im. Wołkońskiego w Moskwie (w 2010 roku). Gra na różnych typach klawesynów i klawikordów, a także na historycznych fortepianach i organach.


Jako solista, kameralista i lider zespołów koncertuje na całym świecie. W 2008 roku ukazała się jego pierwsza płyta „Musikalisches Vielerley” z niemiecką barokową muzyką klawiszową. Od tamtej pory nagrał kilka innych albumów m.in. z: Koncertami klawesynowymi J.G. Müthela, Schaffratha i Koncertami skrzypcowymi Schreyfogla (z {oh!} Orkiestrą Historyczną), Sonatami Różańcowymi Bibera (z Rachel Podger, Jonathanem Mensonem i Davidem Millerem) oraz Sonatami fletowymi Telemanna (z Pamelą Thorby, Peterem Whelanem, Elizabeth Kenny i Alison McGillivray).
W 2016 roku został nagrodzony Paszportem Polityki za: „wrażliwość i muzyczną erudycję, za błyskotliwe interpretacje i za wszechstronność”.
Transmisja domowego koncertu Marcina Świątkiewicza w sobotę 25 lipca o godz. 19.00 – na antenie, stronie internetowej oraz Facebooku Dwójki.