Lato z Radiem 2020: już we wtorek koncert legendy rocka – zespół IRA!

Tym razem na wakacyjnej scenie radiowej Jedynki pojawi się świetnie znany słuchaczom Programu 1 Polskiego Radia zespół IRA. 14 lipca o godz. 20.00 grupa zagra online swoje największe przeboje. Koncert legendy polskiego rocka transmitowany będzie w formie wideo w mediach społecznościowych i na portalu Jedynki, a w piątek 17 lipca – na antenie stacji. Muzycy zapowiadają niespodziankę: specjalnie dla słuchaczy „Lata z Radiem” wykonają piosenkę „W górę patrz”, która znajdzie się na nowym albumie!

Niekwestionowana legenda polskiego rocka, udanie łączy rockową zadziorność z popową przebojowością. Piosenki, które nucimy z Arturem Gadowskim zwykle niosą też ze sobą ważne treści, które nie dezaktualizują się przez dekady. W wersjach koncertowych te popkulturowe hymny nabierają dodatkowej mocy, którą niejednokrotnie Słuchacze Jedynki uczestniczący w koncertach Lata z Radiem mieli okazję poczuć na własnej skórze. Tym razem, IRA zaprezentuje się w nowej konwencji, wymuszonej koronawiusem, ale z taką samą energią i zaangażowaniem jak zawsze – zaprasza na koncert prowadzący Zbigniew Zegler, dziennikarz radiowej Jedynki.

IRA to zespół, którego chyba nikomu w Polsce nie trzeba przedstawiać. Od 1987 roku (z przerwą w latach 1996-2001) zespół znajduje się w czołówce polskiego rocka, a jego członkowie stale obecni są na polskiej scenie muzycznej. Ich albumy „Mój dom”, „1993 rok” czy „IRA Live” sprzedawały się w kilkunastotysięcznych nakładach, zdobywając status złotych i platynowych płyt, a przeboje, takie jak: „Nadzieja”, „Mój dom”, „Bierz mnie”, „Wiara”, czy „California” do dziś rozgrzewają publiczność podczas koncertów zespołu. Występowali na największych polskich festiwalach rockowych – w Jarocinie czy na Przystanku Woodstock. W 2006 roku byli także jedną z gwiazd występujących podczas urodzinowego „Lata z Radiem”. Ich przeboje stały się hymnami pokolenia. Supportowali takie legendy, jak Aerosmith, Bon Jovi, Def Leppard i popularny niegdyś Extreme. Frontman Artur Gadowski występował przed Brianem Mayem (Queen) i Joe Cockerem, a jego piosenka „Najlepsi z najlepszych” (napisana wraz z Grzegorzem Markowskim i Ryszardem Rynkowskim) była hymnem polskiej reprezentacji na Igrzyskach Olimpijskich w Sydney. Gadowski jest także autorem pierwszej w Polsce piosenki typu „koronawirus song” – „W domu siedź”. Fanów zespołu z pewnością ucieszyła wiadomość, że w maju br. IRA opublikowała singiel – „W górę patrz”, nawiązujący do swojego charakterystycznego, znanego wielbicielom, rockowego brzmienia grupy. To zwiastun planowanego na jesień album zespołu, którego będzie można wysłuchać podczas tego specjalnego, online’owego koncertu w ramach „Lata z Radiem”.

GDZIE SŁUCHAĆ?

🔶 Transmisjastreaming wideo: wtorek o godz. 20.00 na stronach latozradiem.pl i jedynka.polskieradio.pl, YouTube Polskiego Radia oraz na Facebooku Lata z Radiem

🔶 Retransmisja audio: piątek po godz. 20.00 na antenie Jedynki w audycji „Tu jest muzyka”

Do tej pory w ramach letnich koncertów „Lata z Radiem” wystąpili: Piotr Cugowski, Baranovski oraz sanah. Koncertów wciąż można wysłuchać na stronie Lata z Radiem. A już w przyszłym tygodniu, 21 oraz 24 lipca, usłyszymy Krzysztofa Cugowskiego z Zespołem Mistrzów w składzie: Jacek Królik – gitara; Cezary Konrad – perkusja; Robert Kubiszyn – bas oraz Tomasz Kałwak – instrumenty klawiszowe.

#JesteśmyzWami!

Jedynki można słuchać tradycyjnie w eterze, a takżew Internecie, w systemie DAB+ i w urządzeniach mobilnych z systemem iOS oraz Android przez nową aplikację Polskie Radio.