„DIAMENTOWE BATUTY” – NOWA SERIA PŁYTOWA POLSKIEGO RADIA. NA POCZĄTEK JAN KRENZ – W 94. ROCZNICĘ URODZIN

14 lipca Jan Krenz będzie obchodził 94. urodziny. I to właśnie ten znakomity dyrygent będzie bohaterem pierwszego, podwójnego albumu z nowej serii wydawniczej Polskiego Radia pt. „Diamentowe Batuty”. Premiera niezwykłego wydawnictwa, gromadzącego najważniejsze wykonania pod kierownictwem Jana Krenza zaplanowana została na 10 lipca.

Dwupłytowe wydawnictwo „Diamentowe Batuty: Jan Krenz” otwiera serię 12 albumów polskich dyrygentów – laureatów Diamentowej Batuty. Przyznaje je Zarząd Polskiego Radia „za wybitne kreacje artystyczne, rozsławianie muzyki polskiej w kraju i za granicą oraz przybliżanie jej słuchaczom Polskiego Radia”. Jej laureatami są: Jan Krenz, Stefan Rachoń, Stanisław Wisłocki, Antoni Wit, Krzysztof Penderecki, Kazimierz Kord, Stefan Stuligrosz, Jerzy Maksymiuk, Jerzy Semkow, Stanisław Skrowaczewski, Tadeusz Strugała i Jacek Kaspszyk.


Pierwszy z bohaterów serii, czyli Jan Krenz (ur. 1926 r.), to wybitny polski dyrygent i kompozytor. Jako dyrygent zadebiutował w 1946 w Łodzi. W trakcie swojej długiej kariery był m.in. drugim dyrygentem Państwowej Filharmonii w Poznaniu, dyrygentem i dyrektorem Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach i dyrektorem artystycznym Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. Pełnił funkcję dyrektora artystycznego Teatru Wielkiego w Warszawie i dyrygował orkiestrą Danmarks Radio w Kopenhadze. Współpracował z orkiestrą Yomiuri Nippon Symphony w Tokio, występował między innymi z Berliner Philharmoniker, Staatskapelle Dresden, orkiestrą Filharmonii w Leningradzie, Concertgebouw Orchestra w Amsterdamie oraz z orkiestrami londyńskimi, a także w Stanach Zjednoczonych (Detroit, Nowy Jork). Interpretacje Jana Krenza, to niezapomniane kreacje artystyczne. Jako kompozytor tworzył muzykę kameralną, wokalną i symfoniczną. Jest również autorem muzyki teatralnej i filmowej – m.in. do „Kanału” Andrzeja Wajdy i „Eroiki” Andrzeja Munka. „Diamentową Batutę” otrzymał z okazji 70-lecia Polskiego Radia (1995).


Na dedykowanej mu płycie znalazły się najlepsze wykonania utworów pod jego batutą, w tym m.in. koncertowe wykonanie I Koncertu fortepianowego e-moll op. 11 Fryderyka Chopina z Arturem Rubinsteinem przy fortepianie; bisowane, premierowe wykonanie Livre pour orchestre Witolda Lutosławskiego podczas 13. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej – Warszawska Jesień́ 1969; koncertowe wykonanie I Koncertu fortepianowego d-moll op. 15 Johannesa Brahmsa z solistą Witoldem Małcużyńskim oraz Symfonia „Pożegnalna” Josepha Haydna.


Wydawnictwo zawiera obszerny, dwujęzyczny booklet ze słowem wstępnym do albumu napisanym przez Małgorzatę Małaszko, dyrektor Programu 2 Polskiego Radia i autorkę serii „Diamentowych Batut”; zdjęcia Jana Krenza z różnych okresów twórczości oraz wnikliwy tekst Grzegorza Michalskiego o twórczości maestro i utworach zamieszczonych na płycie. Wyjątkowe wydawnictwo zostało przygotowane specjalnie z okazji 95-lecia Polskiego Radia. Jeszcze w tym roku Agencja Muzyczna Polskiego Radia planuje wydanie drugiego albumu poświęconego kolejnemu dyrygentowi – Janowi Rachoniowi. Kolejne tytuły z tej serii będą się ukazywać dwa razy w roku – aż do 100. rocznicy powstania Polskiego Radia w 2025 roku.


Album do kupienia → Sklep Polskiego Radia