„Katedra fortepianu POLSKIEgo RADIA CHOPIN” – Jan Frycz i Marek Drewnowski opowiadają o muzyce w filmach edukacyjnych POLSKIEGO RADIA CHOPIN

„Katedra Fortepianu Polskiego Radia Chopin” – tak nazywa się cykl czterech filmów edukacyjnych wyreżyserowanych przez Aleksandra Pietrzaka dla najmłodszej stacji Polskiego Radia. W roli wykładowcy opowiadającego o wybranych utworach Chopina w kontekście kulturowym wystąpił Jan Frycz. Partneruje mu pianista prof. Marek Drewnowski. Premiera pierwszego filmu już 1 lipca o godzinie 18.00 na Facebooku Polskiego Radia Chopin.

Jan Frycz: wybitny aktor, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Niewielu wie, że także… meloman. To właśnie dlatego zaprosiłem go do tego nietypowego projektu – mówi Marcin Gmys, szef Polskiego Radia Chopin i autor scenariuszy. Opowieściom o życiu i twórczości m.in. Fryderyka Chopina towarzyszyć będą muzyczne ilustracje w wykonaniu jednego z najbardziej cenionych współczesnych polskich pianistów, prof. Marka Drewnowskiego. To zresztą nie pierwsza jego przygoda z filmem. Wystąpił już w roli Chopina w filmie Krzysztofa Zanussiego „Koncert Chopina”, brał udział także w realizacji filmu Izabeli Cywińskiej „Oczarowanie Fryderyka” (1999). – Obaj panowie mają tak różne temperamenty, a jednocześnie tak wielką wrażliwość na sztukę, że byłem bardzo ciekawy, co wyniknie z tej konfrontacji! – dodaje Marcin Gmys.

Filmy wyreżyserował Alek Pietrzak, młody, ale już doceniany, utalentowany reżyser i scenarzysta oraz… pianista. Do tej pory zrealizował serial „39 i pół tygodnia” (2019) oraz siedem filmów: pełnometrażowy debiut „Juliusz” (2018), wielokrotnie nagradzane krótkie metraże „Ja i mój tata” (2017) oraz „Mocna kawa wcale nie jest taka zła” (2014), a także cztery etiudy: „Country – Cross” (2013), „Fool for Love” (2013), „Dr Jazz” (2011) oraz „Cisza” (2011). Zdjęcia zrealizowano w pięknych wnętrzach Pałacu Ostrogskich w Warszawie, siedzibie Muzeum Fryderyka Chopina, dzięki uprzejmości Dyrekcji Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Projekt „Katedra Fortepianu Polskiego Radia Chopin” to nie tylko wykłady. Cykl „pokazuje” muzykę w interesujący i przystępny sposób, wymykając się tradycyjnym ujęciom. – W każdym odcinku opowiemy o jednej kompozycji fortepianowej, jej formie, ekspresji… Rzucimy delikatne światło na skrywany w cieniu partytury literacki kontekst, malarski detal, a także… towarzyską anegdotę – zachęca w premierowym odcinku Jan Frycz. Pierwszy film zatytułowany „Chopin na Kujawach” przybliży Mazurka a-moll op. 17 nr. 4. – jedną z najpiękniejszych miniatur Chopina.

Zapowiedzi cyklu już można oglądać na Facebooku Polskiego Radia Chopin, a już 1 lipca premiera pierwszego odcinka. W sumie powstały cztery filmy oraz materiały dodatkowe: dwa teasery i siedem rozmów Marcina Gmysa z Alkiem Pietrzakiem.

          Przypominamy także o cotygodniowych serwisach kulturalnych z zapowiedziami najciekawszych propozycji Polskiego Radia Chopin w każdą środę na Facebooku i stronie programu.

✪✪✪

Polskiego Radia Chopin można słuchać dzięki odbiornikom z technologią DAB+, na stronie internetowej, na Facebooku oraz w urządzeniach mobilnych z systemem iOS oraz Android przez nową aplikację Polskie Radio.