AZZ BAND MŁYNARSKI-MASECKI W „DOMÓWCE Z DWÓJKĄ”

Rozkochali publiczność w przedwojennym polskim jazzie. To dzięki nim dziś nucimy dawne piosenki Henryka Warsa, Mariana Hemara czy Zygmunta Karasińskiego. Jazz Band Młynarski-Masecki po raz pierwszy wystąpi jako akustyczne trio w sobotę 4 lipca w ramach kolejnej odsłony cyklu „Domówka z Dwójką”. Transmisja koncertu na antenie Programu 2 Polskiego Radia, stronie internetowej oraz Facebooku stacji.

Jazz Band Młynarski-Masecki to zespół grający przedwojenny polski jazz. Wbrew obiegowej opinii, jazz nie trafił do Polski na falach słuchanego po kryjomu Radia Wolna Europa. Pierwsze polskie jazzowe utwory powstawały już pod koniec lat 20. ubiegłego wieku. Henryk Wars, Jerzy Petersburski, bracia Artur i Henryk Gold i inni wybitni kompozytorzy, zasłuchani w płytach zza oceanu czy z Berlina, tworzyli hity na potrzeby filmu, kabaretów, teatrów i rewii, a także na zamówienie coraz liczniejszych wytwórni płytowych takich, jak Columbia czy Syrena Record. W ten sposób do 1939 roku powstały tysiące kompozycji i nagrań z udziałem wybitnych instrumentalistów oraz śpiewaków i aktorów. II wojna światowa przekreśliła życiorysy, przerwała ciągłość i zakończyła okres „prosperity” młodego polskiego show biznesu – na szczęście jednak nie bezpowrotnie.


Wybitny pianista Marcin Masecki razem z bandżolinistą i wokalistą Janem Emilem Młynarskim w 2017 roku powołali do życia zespół odwołujący się do starej tradycji polskich orkiestr jazzowych międzywojnia. W repertuarze Jazz Bandu znalazły się utwory swingowe, ale także tanga, z których autorstwa polscy kompozytorzy znani byli na całym świecie. Całe przedsięwzięcie skupione jest wokół ducha postaci Adama Astona (najwybitniejszego przedwojennego polskiego śpiewaka rozrywkowego) oraz Henryka Warsa (najważniejszego polskiego przedwojennego pianisty, aranżera i kompozytora).


Swoją twórczością, inspirowaną stylową muzyką taneczną międzywojnia, Masecki z Młynarskim niejako rekompensują stracone szanse całego pokolenia polskich artystów rozrywkowych, którzy musieli uciekać, walczyć, ginąć, emigrować osierocając polską muzykę rozrywkową w niepowetowany sposób. Nowe aranżacje nadają dawnym piosenkom zupełnie nowy oddech, czyniąc tę muzykę aktualną i użytkową: do tańca oraz domowego słuchania. Dość powiedzieć, że takie utwory Jazz Bandu, jak „Abduł Bey”, „Czy tańczy pani ruumbę” i „Yo-Yo” zrobiły wielką furorę w radiu i serwisach streamingowych, a albumy „Noc w wielkim mieście” (2017) i „Płyta z zadrą w sercu” (2019) doczekały się uznania słuchaczy i znakomitych ocen krytyków.


– W trakcie występu online Marcin Masecki, Jan Emil Młynarski i Jerzy Rogiewicz zaprezentują kameralne wersje przebojów prosto z warszawskiego domu Marcina Maseckiego. Będziemy mieli zatem szansę na zobaczenie artystów w mniej oficjalnej scenerii – mówi Andrzej Zieliński, wydawca tego wydarzenia.


Jazz Band Młynarski-Masecki zagrał swój pierwszy publiczny koncert 30 kwietnia 2017 roku podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Jazzu organizowanych przez radiową Dwójkę. Teraz, także w Dwójce, zespół zadebiutuje jako trio.


Transmisja koncertu w sobotę 4 lipca o godz. 19.00 – na antenie, stronie internetowej oraz Facebooku Dwójki.