BARYTON ANDRZEJ FILOŃCZYK I SŁYNNE ARIE OPEROWE
W „DOMÓWCE Z DWÓJKĄ”

Kolejny wieczór w „Domówce z Dwójką” odbędzie się w najbliższą sobotę 23 maja. W szóstej już odsłonie audycji, w której zaprzyjaźnieni z Programem 2 Polskiego Radia artyści koncertują dla słuchaczy i internautów, wystąpi śpiewak operowy Andrzej Filończyk. Młody, ale robiący oszałamiającą karierę baryton zaprezentuje przebojowe arie, a akompaniować mu będzie na fortepianie Katarzyna Sienkiewicz. Transmisja koncertu na antenie Dwójki oraz – w formie wideo – na stronie internetowej oraz Facebooku stacji. Początek o godz. 19.00.

W listopadzie występował w Bawarskiej Operze Narodowej, a w styczniu w Royal Opera House. Metropolitan Opera w Nowym Jorku zaplanowała jego debiut na kwiecień tego roku. Gdyby do niego doszło, stałby się najmłodszym polskim śpiewakiem w historii, który wystąpił na jednej z najsłynniejszych scen operowych świata. Niestety epidemia koronawirusa pokrzyżowała te plany.


Andrzej Filończyk zaśpiewa w cyklu „Domówka z Dwójką”, w którym zaprzyjaźnieni ze stacją muzycy zapraszają słuchaczy i internautów do swoich mieszkań i domów, z których transmitowane są krótkie, bo półgodzinne, ale zawsze pełne niespodzianek recitale. A wszystko po to, by cieszyć się – w czasie spowodowanej pandemią izolacji – kontaktem z kulturą w najlepszym artystycznym wydaniu. Choćby w wersji on-line.
Andrzej Filończyk – 25-letni baryton znajdujący się obecnie u progu wielkiej międzynarodowej kariery. W maju 2016 roku otrzymał pierwszą nagrodę oraz nagrodę dla najlepszego polskiego głosu w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Stanisława Moniuszki w Warszawie.. Jeden z najczęściej i najchętniej zapraszanych przez wielkie teatry operowe polskich śpiewaków młodego pokolenia wykona – wraz z pianistką Katarzyną Sienkiewicz – słynne arie z oper Mozarta, Donizettiego, Rossiniego i Moniuszki.


– Muszę przyznać, że miałem dużo szczęścia. Spotkałem odpowiednich ludzi w odpowiednim momencie swojego życia. Czy to był profesor Bogdan Makal, profesor Eytan Pessen, czy inni nauczyciele oraz dyrektorzy festiwali i oper – każda z tych osób przygotowywała mnie do coraz ważniejszych przesłuchań. Zatem kiedy przychodziły naprawdę ważne występy, to gdzieś czułem z tyłu głowy, że to może być ten przełom, który rozpocznie na poważnie moją karierę – mówił Andrzej Filończyk w radiowej Dwójce zapowiadając swój koncert.


Transmisja w „Domówce z Dwójką” w sobotę 23 maja o godz. 19.00 – na antenie, stronie internetowej oraz Facebooku stacji.