PUBLICZNE, CZYLI NAS WSZYSTKICH – POLSKIE RADIO WSPIERA POLSKICH TWÓRCÓW

W wyjątkowo trudnym czasie również dla naszej kultury Polskie Radio stara się zapewnić polskim twórcom i wykonawcom nie tylko możliwość kontaktu z publicznością, ale również wspiera ich i pomaga w dalszym rozwoju. Wszystkie anteny publicznego nadawcy emitują obecnie nie tylko więcej polskiej muzyki, ale też słuchowisk, spektakli i audycji dla dzieci napisanych, wykonywanych lub wyprodukowanych przez rodzimych artystów.

– Odwołane koncerty, przekładane premiery, niepewny los festiwali – w taki sposób koronawirus zaatakował nasze życie kulturalne. Puste sale, sceny i estrady oznaczają dla artystów straty dochodów. Nie wiadomo na jak długo. Artyści zarabiają nie tylko wtedy, gdy pojawiają się na scenie. Emisja każdego koncertu, każda piosenka w radiu, każdy aktorski występ oznacza tantiemy dla autorów, wykonawców, reżyserów i aktorów – mówi Agnieszka Kamińska, prezes Zarządu Polskiego Radia.

Publiczne radio postanowiło wesprzeć naszych artystów. Polskie piosenki dominują już nie tylko w audycjach towarzyszących – w ramówkach poszczególnych programów pojawiły się też nagrania koncertów zarejestrowane w trakcie festiwali, przeglądów oraz podczas wydarzeń organizowanych przez Polskie Radio w ramach „Lata z radiem”, cykli „To, co najpiękniejsze” i „Będzie głośno!”, czy niedzielnych „Koncertów w Trójce”.

Program 1 Polskiego Radia promuje polską kulturę w wielu audycjach – zarówno słownych jak i muzycznych, w tym m.in. w „Lekturach Jedynki”, „Jedynce Dzieciom”, słuchowiskach Teatru Polskiego Radia nadawanych w soboty i niedziele, a polscy muzycy są gośćmi codziennych pasm: „Muzycznej Jedynki” i „Muzycznych spotkań”. Z kolei w „Muzycznym wehikule czasu” i „Zapomniane – przypomniane” obecna jest twórczość polskich wykonawców drugiej połowy XX wieku. Stacja przypomina również koncerty z cyklu „Studio Piosenki Teatru Polskiego Radia”, „Kawiarenka słodkiego radia retro” czy „Chopin na żywo”. Już w najbliższą sobotę 21 marca powtórka koncertu Piotra Machalicy grającego piosenki Wojciecha Młynarskiego (godz. 23.00).

W radiowej Dwójce, „największej sali koncertowej Polski”, nadawane są nie tylko zarejestrowane występy Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej, Orkiestry Sinfonia Varsovia, Polskiej Orkiestry Radiowej w Warszawie, Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia, Wrocławskiej Orkiestry Barokowej, Orkiestry Filharmonii Poznańskiej. Od 19 marca Dwójka rozpoczyna – we współpracy z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia – emisję dwóch znakomitych koncertów dziennie (o godz. 12.00 i 21.00). A to wszystko w ramach akcji #Zostańwdomu: Dwójka w NOSPR – NOSPR w Dwójcei w formie streamingu na portalu PolskieRadio.pl (szczegóły na portalu i w kolejnym komunikacie prasowym).

Radiowa Trójka nie tylko gra więcej polskiej muzyki, ale również wspiera dzieci i rodziców poprzez zwiększenie oferty dla najmłodszych: codziennie można posłuchać „Akademii Pana Kleksa” (czyta Piotr Fronczewski), poznać kulturalne rekomendacje dla dzieci i młodzieży oraz przypomnieć sobie najlepsze momenty „Zagadkowej niedzieli” Katarzyny Stoparczyk – w nowym cyklu „Mini Zagadkowa Niedziela. O nowej porze nadawana jest audycja „Projekt Tata” Krystiana Hankego (godz. 8.45). Z kolei od 23 marca emitowana będzie powieść w odcinkach dla dzieci i młodzieży „Banda Michałka” Ewy Karwan-Jastrzębskiej (godz. 13.45).

cyfrowej Czwórce – dostępnej w Internecie, smartfonach (w formie aplikacji) i na platformie DAB+ – od soboty 21 marca pojawi się nowa audycja „Brzmi dobrze, bo polskie” (godz. 18.00), a w audycji „Będzie głośno!” w każdy piątek będą powtarzane koncerty, które odbyły się w studiu Czwórki (po godz. 19.00). A już w piątek 20 marca stacja zaprasza na koncert Sary Kordowskiej – laureatki ostatniej odsłony konkursu „Wydaj płytę z Będzie Głośno”, a 27 marca koncert Mery Spolsky.

Ponadto Agencja Muzyczna Polskiego Radia postanowiła na najbliższe 4 tygodnie obniżyć ceny płyt polskich artystów wydawanych przez Polskie Radio, które dostępne są także w sprzedaży internetowej na stronie sklep.polskieradio.pl (szczegóły w kolejnym osobnym komunikacie prasowym).

Więcej na: polskieradio.pl.