Zespół Skalpel prezentuje kolejny znakomity singiel z nadchodzącego krążka „Highlight”.

Otwierający album „Highlight” kawałek „Blow” prowadzi od przeszłości do teraźniejszości naszej muzyki. Filmowy krajobraz, migotające arpeggio skontrastowane z mocna linią syntezatora wywołuje nostalgiczne emocje i (retro) futurystyczny niepokój. – mówi Igor Pudło, połowa wrocławskiego duetu. 
Marcin Cichy, jego partner z zespołu, dodaje:  
„Blow” to dla mnie proces podobny do tego który towarzyszy mistrzowi kuchni: starannie dobierane składniki , brak pośpiechu i precyzja prowadząca do eksplozji smaków … potrawa, która daje odbiory poczucie całości i pełnej harmonii”.

Rzeczywiście, kolejny – po połamanym rytmicznie „Quicksilver” oraz lirycznym, melodyjnym „Arrival” – singiel z nowego krążka brzmi niezwykle efektownie i, nawiązując do metaforyki Marcina, wyostrza apetyty na płytę „Highlight”.

Przypominamy, że nowy album Skalpela ukaże się 20 marca nakładem NoPaper Records / !K7 Records. Marcin Cichy i Igor Pudło przez lata łączyli inspiracje lokalną jazzową tradycją z fascynacją możliwościami nowej elektroniki. Nic dziwnego, że ich nagrania zaciekawiły kultową wytwórnię Ninja Tune, dla których duet z Wrocławia nagrał dwa doskonale przyjęte krążki „Skalpel” i „Konfusion”. Wydawnictwa zaowocowały nominacją do Gilles Peterson Worldwide Award, znakomitymi recenzjami w prestiżowych tytułach muzycznych: od NME, przez The Wire po DJ Magazine i koncertami na całym świecie.” Trzeci krążek „Transit”  był odejściem od stylistyki jazzowej w stronę elektroniki spod znaku downtempo.”  „Highlight” to kolejny przełom – płyta najbardziej eklektyczna w karierze Skalpela, na której punkty odniesienia wyznaczane są przez fusion Milesa Davisa, minimal music czy elektroniczną spuściznę Warpa i Ninja Tune. Nie zabrakło też odniesień do polskiej jazzowej tradycji jak i trip-hopu, jednak to album jednoznacznie współczesny, korespondujący z brzmieniowymi trendami i nagraniami najgłośniejszych obecnie producentów. A przy tym głos osobny i oryginalny.

Official audio /

smartlink: