DAGADANA z akcją #DOBRATRADYCJA do utworu „Shchedryi vechir”

Polsko-ukraiński zespół Dagadana po raz kolejny popularyzuje tradycje kultury wschodniej, tym razem w formie ‘szczedriwki’ pt. „Shchedryi vechir”.

Szczedriwki to jedne z najstarszych zachowanych tradycyjnych pieśni życzeniowych, które współcześnie śpiewa się od tzw. Starego Nowego Roku (13 stycznia). Życzyły zdrowia, dobrobytu, wielkich plonów, miłości, stworzenia nowych rodzin, rozwoju gospodarstw, obfitego miodobrania i wszelkich Łask Bożych.

Utwór „Shchedryi vechir” („Szczodry wieczór”) to skierowana do rodziny szczedriwka, którą zapisał ukraiński etnograf, folklorysta kompozytor i historyk Fiłaret Kołessa.

Zaczyna się od przylotu jaskółeczki, która obwieszcza gospodarzowi dary, jakimi Bóg obdarza jego rodzinę. “Synowie Twoi silni i wielcy. A córki Twoje jak piękne róże. U was na dworze Boża radość, Boża miłość”. Życzenia dobrobytu mają przynieść także wiele młodych baranków i jagniąt. W dalszej części piosenki Dagadana w swoim współczesnym tekście życzy pomnożenia radości oraz nadziei, która potrafi rozjaśnić każdy mrok, także wynikający z ludzkiego niezrozumienia.

Utworem „Shchedryi vechir” DAGADANA zapowiada nowy album, którego premiera ma się odbyć jeszcze przed wakacjami 2020.

Materiał odwoływać się będzie głównie do starych Pieśni Życzeniowych (szczedriwek). Wynika to z potrzeby przebudzenia życzliwości i dzielenia się Dobrem z Wszystkimi ponad wszelkimi podziałami.

Jak mówią członkowie zespołu:

Żyjemy w bardzo interesujących czasach. Znów zmieniają się mapy polityczne, jeden post na facebooku może wywołać rewolucję, a rozwój technologiczny  zupełnie zmienia naszą przestrzeń i cały czas zmusza do próby odnalezienia się w niej. W odpowiedzi na otaczający nas ból i bezradność potrzebujemy coś zmienić, choćby na poziomie myślenia.

Każde słowo ma swoją moc.

Kliknij obrazek aby zobaczyć akcję fanów i przyjaciół zespołu DAGADANA

Na naszym kanale Instagram ludzie dołączają do akcji #dobratradycja.
Przyłączyli się zarówno artyści, jak i dziennikarze, sportowcy, nasi fani i przyjaciele. A wśród nich m.in. Tomek Lipiński, Mariusz Szczygieł, Bovska, Dikanda, Agnieszka Musiał, Maciej Obara, NO LOGO.

Akcja trwa i może do niej dołączyć każdy, nagrywając (w formacie pionowym) śpiew lub grę refrenu singla „Shchedryi vechir”. Wystarczy dodać #dobratradycja i oznaczyć @DAGADANA

Dodaj utwór do swojej playlisty w serwisie streamingowym- https://ffm.to/dagadana