Habakuk: nowy singiel i podsumowanie lata!

habakuk Bielawa fot. Jarosław Florczak

habakuk Bielawa fot. Jarosław Florczak

 

Na początku czerwca ukazał się nowy album zespołu Habakuk. Płyta „Regrowth”została nagrana wspólnie z etno-folkową grupą Kalokagathos, składającą się ze śpiewających techniką białego głosu dziewczyn oraz akordeonisty i perkusjonisty. W wyniku tej kolaboracji powstało ciekawe połączenie reggae, wzbogaconego o etno, dub, rock, dubstep, z tradycyjnymi pieśniami. Wkrótce po wydaniu płyty Habakuk rozpoczął sezon koncertowy, występując w Polsce i za granicą. Muzycy tak wspominają ten okres: „Tegoroczne wakacje minęły nam szybko, pozostawiając po sobie mnóstwo wspomnień. Sezon rozpoczęliśmy 18 lipca w rodzinnej Częstochowie, gdzie na festiwalu Reggae On specjalnym koncertem jubileuszowym uczciliśmy nasze ćwierćwiecze wspólnie z gośćmi, którymi byli m.in.: Renata Przemyk, Wojtek Mazolewski, Monika Biczysko, Robbo Dread, Jacek Karolewski i Dominik Muszyński. Najważniejszym dla nas gościem była jednak przybyła bardzo licznie częstochowska, choć nie tylko, publiczność.” Zarówno ją, jak i gości wspomnianych wcześniej, zobaczycie tutaj:

 

„6 sierpnia mieliśmy przyjemność wystąpić na otwierającym Ostróda Reggae Festiwal koncercie zatytułowanym „Fundamenty Ostródy”. Dotychczas graliśmy tam już sześciokrotnie, stąd też zaliczenie nas w poczet tytułowych „fundamentów” tego festiwalu. Ostródzka publiczność doskonale przyjęła zarówno nasze starsze piosenki, jak i te najnowsze, pochodzące z wydanego w czerwcu albumu „Regrowth”, który nagraliśmy wraz z grupą Kalokagathos. Zaprezentowaliśmy je wspólnie podczas drugiej części festiwalowego występu.

 

Tydzień później ryszyliśmy do austriackiego Tyrolu, a konkretnie do położonego w cieniu góry Hohe Munde miasta Telfs, by zagrać tam na festiwalu Hill Vibes. Alpejskimi widokami nie cieszyliśmy się jednak długo. Szybko wróciliśmy do Polski, bowiem już za dwa dni rozpoczynała się nasza największa wakacyjna przygoda. 

 

W niedzielę, 16 sierpnia, wraz z Kalokagathos i King Lover’em wylecieliśmy do słonecznej Hiszpanii, gdzie dzień później mieliśmy zaszczyt i przyjemność wspólnie wystąpić na Rototom Sunsplash, największym europejskim festiwalu reggae. Odbywa się on w kastylijskim kurorcie Benicassim, malowniczo położonym pomiędzy wybrzeżem Morza Balearskiego, a pasmem górskim Desert de les Palmes. Na jego tegorocznej, 22. już edycji bawiło się 250 tysięcy ludzi z ponad 70 krajów. Podczas 8 dni trwania festiwalu odbyło się ponad 200 koncertów. Rozmach tego przedsięwzięcia wywarł na nas ogromne wrażenie. Jesteśmy niezmiernie dumni, że mieliśmy w nim swój udział. 

 

Obejrzyjcie relację z naszego pobytu na Rototomie, poczujcie niesamowitą atmosferę tego festiwalu: 

 

Sierpniowy maraton festiwalowy zamknęliśmy koncertem urodzinowym na festiwalu Regałowisko w Bielawie. Na scenie nasze 25-lecie świętowali z nami: Monika Biczysko, Renata Przemyk: 

oraz Prince Jamo, King Lover: 

 

i zespół Kalokagathos. Gorące i entuzjastyczne przyjęcie, jakie zgotowała nam bielawska publiczność, było dla nas najlepszym prezentem.To naprawdę były udane wakacje!” 

Po takim koncertowym maratonie przyszedł czas na nowy singiel  z płyty „Regrowth”, którym jest zaśpiewana przez dziewczyny z Kalokagathos po fińsku „Tumala”. Utworu można posłuchać w relacji z festiwalu Rototom: