Arcydzieło grupy Mastodon „Crack The Skye” obchodzi 10-lecie premiery!

Dokładnie 24 marca 2009 roku premierę miał genialny czwarty studyjny materiał wizjonerów z Atlanty, nagrodzonej Grammy grupy Mastodon, zatytułowany „Crack The Skye. Z okazji jubileuszu płyta ukaże się ponownie w specjalnej edycji, a zespół wykona ją w całości podczas okolicznościowych koncertów w USA. 

ZOBACZ SPECJALNĄ EDYCJĘ ALBUMU „Crack The Skye”

Wyprodukowany przez Brendana O’Briena (m.in. AC/DC, Aerosmith, RHCP) koncepcyjny album „Crack The Skye” został obsypany pochwałami zarówno w gazetach o muzyce metalowej, jak i w tak opiniotwórczych tytułach, jak magazyny „Time„, czy „Rolling Stone„, który określił kapelę z Atlanty największą formacją metalową swojego pokolenia, będącą poza wszelką konkurencją. Zadebiutował na wysokim 11 miejscu listy Billboard TOP200. 

Rocznica premiery to wyjątkowa okazją, aby przygotować specjalny merchandise, ujawnić niepublikowane do tej pory materiały wizualne oraz zagrać okolicznościowe koncerty latem 2019 roku (obok Coheed And Cambria). Tournée ochrzczono „The Unheavenly Skye Tour” i obejmie ono Amerykę Północną. Mastodon wykona podczas występów album „Crack The Skye” od początku do końca, czego grupa nie robiła od 2010 roku! Trasa zacznie się 28 maja w Louisville, w stanie Kentucky, a zakończy 3 lipca w The Pavilion, w Toyota Music Factory, który znajduje się w miejscowości Irving w Teksasie.

Brann Dailor, perkusista i wokalista Mastodon, wspomina: 
Latem 2008 roku, kiedy kończyliśmy nagrywać „Crack the Skye”, czuliśmy, że powstało coś wyjątkowego. Z tego właśnie powodu postanowiliśmy uczcić 10-lecie wydania płyty, która jest jednym z najwspanialszych osiągnięć w naszej karierze, i zdecydowaliśmy się zagrać ją w całości na trasie koncertowej, razem z paroma naszymi evergreenami. Nie możemy się doczekać, aż razem z nami będziecie celebrować urodziny „Crack the Skye”!.

Na samych jubileuszowych koncertach się nie skończy. Mastodon przygotował bowiem specjalną reedycję „Crack The Skye„. Można ją kupić za pośrednictwem oficjalnej witryny zespołu. Znajdziemy na niej, chociażby wydanie płyty na picture discu, koszulki, plakaty i inne akcesoria. 

Dodatkowo, 13 kwietnia 2019 roku, w Record Store Day, zespół uczci pamięć menedżera i przyjaciela Nicka Johna, który zmarł w 2018 roku na raka trzustki. Wydawnictwo nosi tytuł  „Stairway To Nick John”, i zawiera cover „Stairway To Heaven” Led Zeppelin w wersji studyjnej i live. Album ukaże się na 10-calowym winylu w limitowanym nakładzie. Dochód ze sprzedaży tego materiału zasili Hirshberg Foundation for Pancreatic Cancer Research.