Skalpel w nowym wcieleniu rusza w Polskę

To będzie jedno z koncertowych wydarzeń roku! Skalpel – duet didżejów, którzy na swoich płytach odczytali na nowo klasykę polskiego i światowego jazzu – wyrusza na wyjątkowe tournée po Polsce. Wyjątkowe, ponieważ Marcin Cichy i Igor Pudło zaprezentują swoje utwory w rozbudowanym, bigbandowym składzie. Pierwsza okazja do zobaczenia i posłuchania Skalpela w takim wcieleniu będzie 22 lutego w gdańskim Starym Maneżu. Skalpel Big Band zagra koncerty w sześciu miastach. Natomiast jeszcze w styczniu światło dzienne ujrzy promocyjny singiel „Konfusion”. 

Skalpel to nasz muzyczny towar eksportowy. Duet, któremu udało się osiągnąć to, o czym marzy wielu polskich artystów, bezskutecznie podejmujących próby zaistnienia na zachodnich rynkach. Igor i Marcin wydawali płyty w barwach słynnej wytwórni Ninja Tune, zyskali uznanie zarówno krytyków, jak i słuchaczy. 

Zresztą o chłopakach z Wrocławia zrobiło się głośno jeszcze przed premierą debiutanckiej płyty. Ich didżejskie miksy, nagrane na czterech gramofonach, puszczano na falach londyńskiego BBC, w prowadzonej przez Matta Blacka i Jonathana More’a audycji Solid Steel. Black i More to  twórcy słynnego duetu Coldcut, zaliczanego do popularyzatorów swobodnego użycia sampli w muzyce oraz założyciele Ninja Tune, wytwórni muzycznej, która przez wiele lat wyznaczała ścieżki sceny hip-hopowej i elektronicznej.

Nu jazz – takim mianem często określa się twórczość Skalpela. Po dwudziestu latach działalności duet postanowił podjąć się kolejnego wyzwania: rozpisać swoją muzykę na bigbandowy skład. Nie byłoby całego przedsięwzięcia bez Patryka Piłasiewicza – kontrabasisty, dyrygenta i aranżera, który „zaraził” Igora i Marcina tym pomysłem. W trójkę opracowali partytury, a efekty ich pracy poznamy pod koniec lutego. Piętnastoosobowy Big Band tworzą muzycy związani z Akademią Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu – mieście, które odegrało bardzo ważną rolę w historii jazzu. To w stolicy Wielkopolski na świat przyszli Krzysztof Komeda – Trzciński oraz Jerzy Milian – dwaj wybitni wizjonerzy muzyki jazzowej…

Oprócz Gdańska, Skalpel Big Band będzie można zobaczyć i posłuchać na żywo w Toruniu, Łodzi, Katowicach i Warszawie. 

Bilety na koncerty trasy są już dostępne w ogólnopolskich sieciach Eventim, eBilet, Ticketmaster oraz w salonach Empik. 

Więcej informacji: https://randanmusic.pl/skalpel-big-band

GDAŃSK, STARY MANEŻ
22.02.2019, godz. 20:00  

TORUŃ, CENTRUM KULTURALNO-KONGRESOWE JORDANKI
23.02.2019, godz. 20:00    

ŁÓDŹ, WYTWÓRNIA
24.02.2019, godz. 20:00

WARSZAWA, PALLADIUM
22.03.2019, godz. 20:00

KATOWICE, FABRYKA PORCELANY – P23
23.03.2019, godz. 20:00    

KRAKÓW, KLUB STUDIO
24.03.2019, godz. 20:00