Iron Maiden: Premiera nowej płyty legendy heavy metalu. Album The Book Of Souls już w sprzedaży

image002-17

Pięcioletnie oczekiwanie fanów Iron Maiden na nowy album wielkiej legendy heavy metalu, zakończyło się w piątek, 4 września 2015 roku. Tego dnia nakładem Warner Music Poland ukazała się w Polsce wyjątkowa, bo pierwsza podwójna, szesnasta studyjna płyta angielskiej formacji, zatytułowana „The Book Of Souls”. Materiał już zbiera doskonałe recenzje.

Dwie płyty, 11 kompozycji, ponad 92 minuty muzyki – tak przedstawia się w skrócie zawartość „The Book Of Souls”. Albumu nagranego, podobnie jak doskonały „Brave New World”, w Guillame Tell Studios w Paryżu. Produkcję muzycy Iron Maiden powierzyli swojemu dobremu znajomemu Kevinowi „Cavemanowi” Shirleyowi. Nagrania zakończyły się pod koniec 2014 roku. Szlifów produkcyjnych dokonano na początku roku 2015. Bruce tak mówił o sesji nagraniowej: „Pracowaliśmy od końca lata 2014 roku w Guillame Tell Studios w Paryżu, tym samym, w którym nagraliśmy >>Brave New World<<, więc powróciło wiele szczególnych wspomnień. Jesteśmy zachwyceni tym, że wciąż jest w naszych piosenkach ten magiczny klimat. Czuliśmy się jak w domu, a pomysły same przychodziły”.

 

Zaś Steve Harris dodaje: „Wiele piosenek zostało napisanych w studiu i od razu graliśmy je na próbach, a zaraz potem rejestrowaliśmy. Numery brzmią tak, jakbyśmy je nagrali podczas koncertu. Wszyscy jesteśmy dumni z płyty >>The Book Of Souls<< i nie możemy się doczekać, co powiedzą o niej fani. Zwłaszcza na trasie promującej, która odbędzie się w przyszłym roku”.

 

Steve zapewne w ciągu paru dni dowie się, co o albumie myślą fani. Póki co wiadomo, że album „The Book Of Souls” już spotkał się z doskonałym przyjęciem recenzentów. Serwis Blabbermouth przyznał płycie 9,5 na 10 punktów, zaś recenzent napisał o wydawnictwie: „Jli decydujesz się na nagranie podwójnej płyty lepiej, żeby była w całości dobra. >>The Book Of Souls<< nie tylko jest dobra. Ona sprawi, że każdy metalowiec będzie płakał z radości. Bo ten zespół, który jest z nami już taki szmat czasu, zawsze stawia sobie za cel nie tylko zabawienie fanów. Iron Maiden stara się ich wprawić w zdumienie. I to właśnie zrobił”.

 

Szesnastą studyjną płytę Iron Maiden promował wideoklip do kapitalnej piosenki „Speed Of Light” oraz tak samo zatytułowana oldschoolowa, 8-bitowa gra online. Autorem gry i klipu jest Llexi Leon, wielki fan Iron Maiden, do tej pory znany z kultowej serii komiksów „Eternal Descent” oraz z pracy na rynku gier komputerowych. Teledysk do piosenki „Speed Of Light”, zawierający również fragmenty gry, znajduje się tutaj:

 

Okładka „The Book Of Souls” jest dziełem Marka Wilkinsona (m.in. Fish, Marillion, Judas Priest).W komponowaniu piosenek brali udział wszyscy muzycy poza perkusistą Nicko McBrainem. Dwa utwory to samodzielne kompozycje Bruce’a Dickinsona. Taka sytuacja poprzednim razem miała miejsce 31 lat temu, na legendarnym albumie „Powerslave”.

 

Steve Harris wspomniał o trasie koncertowej w 2016 roku.Ogłoszono już, że muzycy będą się przemieszczać po świecie nowym odrzutowcem Boeing 747 „Ed Force One”, pilotowanym oczywiście przez Bruce’a Dickinsona. Wiadomo też, że zespół po raz pierwszy wystąpi w Chinach. A od maja do końca sierpnia 2016 roku planowane są koncerty w Europie. Miejmy nadzieję, że Iron Maiden po raz kolejny zawita do Polski, w której zawsze przyjmowany był niezwykle gorąco i gdzie ma liczne, oddane grono fanów.

Lista utworów:

 

CD 1:

 1. If Eternity Should Fail (Dickinson) 8:28
 2. Speed Of Light (Smith/ Dickinson) 5:01
 3. The Great Unknown (Smith/ Harris) 6:37
 4. The Red And The Black (Harris) 13:33
 5. When The River Runs Deep (Smith/ Harris) 5:52
 6. The Book Of Souls (Gers/ Harris) 10:27

 

CD 2:

 1. Death Or Glory (Smith/ Dickinson) 5:13
 2. Shadows Of The Valley (Gers/ Harris) 7:32
 3. Tears Of A Clown (Smith/ Harris) 4:59
 4. The Man Of Sorrows (Murray/ Harris) 6:28
 5. Empire Of The Clouds (Dickinson) 18:01

 

Formaty albumu „The Book Of Souls”:

 • Limitowana edycja 2CD deluxe w formie książki w twardej oprawie
 • Standardowa edycja 2CD
 • Potrójny czarny winyl
 • Wysokiej jakości pliki audio (mastering 24-bitowy pod kątem ITunes and oraz oinnych serwisów z muzyką w formacie cyfrowym)
 • Pliki audio zwykłej jakości (16 bit/ 44.1 kHz)

 

Poprzednia płyta Iron Maiden, „The Final Frontier” z 2010 roku, osiągnęła pierwsze miejsce na listach w aż 28 krajach. Za pochodzący z niej numer „El Dorado” Anglicy otrzymali nagrodę Grammy. W trwającej od 40 lat karierze Iron Maiden sprzedali na całym świecie ponad 90 mln płyt.