BUNT MŁODOŚCI – PREMIERA EP-KI NATALII MOSKAL Z TEKSTAMI KAZIMIERY IŁŁAKOWICZÓWNY

Bunt młodości to tytuł ep-ki Natalii Moskal, na której znalazły się teksty wybitnej poetki Kazimiery Iłłakowiczówny do których muzykę napisał Jan Stokłosa. Wydawnictwo obejmuje pięć przemyślanie wybranych utworów, w których wyczuwalne jest zaangażowanie Iłłakowiczówny
w sprawy społeczno-polityczne. Natalia Moskal, jako artystka młodego pokolenia, fascynująca się kobietami potrafiącymi iść pod prąd, postanowiła skupić się na tej części twórczości poetki, która pokazuje jak ważnym głosem w dziejach Polski była poezja Kazimiery Iłłakowiczówny. Płytę, która ukaże się 7 listopada, promuje singiel Trąbka.

Fascynacja Natalii Moskal twórczością Kazimiery Iłłakowiczówny zaczęła się po przeczytaniu jej biografii: Iłła. Opowieść o Kazimierze Iłłakowiczównie Joanny Kuciel-Frydryszak. To był punkt zapalny do tego, aby bliżej przyjrzeć się jej twórczości, a następnie podjąć decyzję o stworzeniu projektu muzycznego. To kolejna ważna kobieta, której twórczość Natalia postanowiła przybliżyć. Wcześniej przetłumaczyła i doprowadziła do wydania książki Rodowód Ester Kreitman, siostry Noblisty Isaaca Bashevisa Singera. Obie kobiety łączy odwaga, niezależność w myśleniu i działaniu, połączona
z ogromną wrażliwością. Ponadto Iłłakowiczówna także tłumaczyła literaturę, co Natalii wydało się
w jej bogatej i złożonej biografii interesujące i szczególnie bliskie. Tytuł płyty Bunt młodości też ma znaczenie – to w odczuciu Natalii tekst, który obrazuje przynależność do wspólnoty młodych ludzi, chcących zmienić świat.

Historia Kazimiery Iłłakowiczówny jest niezwykła już od wczesnego dzieciństwa. Najbardziej imponuje mi jej siła, która zapewne była jej niezbędna aby przetrwać strach przed ostracyzmem społecznym ze względu na bycie nieślubnym dzieckiem, osierocenie, dwie wojny, brak możliwości powrotu do ukochanej pracy w MSZ po II wojny światowej, czy też prowadzenie samotnego życia. Mawiała, że poświęciła życie osobiste, aby „przeżywać zbiorowość”. Dokonując wyboru wierszy skupiłam się na tekstach, które pokazują właśnie zaangażowanie Iłłakowiczówny w losy Polski. Są to utwory, które opowiadają o cierpieniu, niewoli, wojnie, jak również nawiązują do odzyskania niepodległości. – mówi Natalia Moskal.

Muzykę do wszystkich pięciu utworów skomponował Jan Stokłosa, który także odpowiada za produkcję płyty. Album jest eklektyczny – łączy m.in. harfę, fortepian, czy kwartet smyczkowy
z brzmieniami elektronicznymi. Dynamika utworów też jest zróżnicowana. Dwie piosenki (Trąbka
i Miłość
) są liryczne, bardziej stonowane, a pozostałe trzy dynamiczne i energetyczne. Tytułowy Bunt młodości jest transowy i hipnotyczny, adekwatny do jego emocjonalnej siły.

Płytę promuje singiel Trąbka

Bardzo mi się podoba liryczny charakter tego utworu. Jest niezwykle emocjonalny, ale ma też w sobie pewną lekkość i kołysankowy charakter, który mnie wzrusza. Lubię też tę powtarzalność refrenu, który niby jest tylko zbitką kilku sylab, ale jednocześnie jest w nim ukryta niesamowita moc. – dodaje Natalia.

* * *

W nagraniu płyty wzięli udział:

Kompozycje, aranżacje, produkcja muzyczna – Jan Stokłosa

Realizacja nagrań/ edycja/ mix/ mastering – Tomasz Budkiewicz

Opieka wokalna: Paulina Grochowska, Kamil Dominiak

 

Fortepian, Hammond, Rhodes, Synths, Programming, Loopy – Jan Stokłosa

Perkusja – Błażej Gawliński

Bas – Michał Grott

Gitara – Andrzej Olewiński

Kwartet smyczkowy w składzie: Paulina Mastyło-Fałkiewicz, Anna Szalińska-Zaziębło, Sylwia Mróz-Celuch, Dorota Woźniak-Mocarska

Harfa – Sandra Kopijkowska

 

Projekt graficzny okładki – Artur Żuchowski

Zdjęcia – fotografie ze zbiorów Biblioteki Kórnickiej PAN; Angelika Chmiel

* * *

BIOGRAFIA

Natalia Moskal – wokalistka, autorka tekstów, tlumaczka. Muzyka, którą tworzy to ogólnie pojęty electro pop ze sporą dawką alternatywy. Ceni w sztuce różnorodność i uważa, że kontrast jest dużą zaletą.

W 2014 roku artystka rozpoczęła współpracę z Bartoszem Dziedzicem. Cenionym kompozytorem i producentem płyt. Wspólnie skomponowali utwór „Foreign Stranger.” Piosenkę wyprodukował młody producent z Lublina, Łukasz Maron, współproducent debiutanckiej EPki Natalii zatytułowanej „Anguana.”

Teledysk do utworu „Foreign stranger” zakwalifikował się na festiwale filmowe „Paris Music Video Underground” oraz „Roma DOC.” Piosenka znaduje się również na liście przebojów Euro Indie Music Chart i jest emitowana w ponad 60 krajach na całym świecie.

5 października 2016 roku, nakładem wydawnictw Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” oraz Fame Art., ukazał się zbiór opowiadań „Rodowód” Ester Singer Kreitman w tłumaczeniu Natalii Moskal. 

FB: https://www.facebook.com/NataliaMoskalOfficial/?fref=ts