Robert Cray już w sobotę zagra w Katowicach!

W piątkowe popołudnie do Katowic przyleci największa gwiazda tegorocznego Rawa Blues Festival – Robert Cray. W sobotę, jeden z najwybitniejszych współczesnych artystów bluesowych zagra ze swoim zespołem na scenie „Spodka”.Cray to wielokrotny laureat nagrody Grammy oraz Blues Music Awards, czyli „bluesowych Oscarów”. Nagrywał i koncertował również z ikonami bluesa, soulu i rocka.

– Cray to wielka postać we współczesnym bluesie, a zarzem artysta wciąż poszukujący, nie bojący się nowych muzycznych wyzwań. Warto być w „Spodku”, zwłaszcza że koncert nie będzie emitowany w telewizji. To jedyna okazja, by posłuchać tego wspaniałego muzyka na żywo! – mówi Irek Dudek, dyrektor Rawa Blues Festival.

Amerykański artysta zadebiutował na scenie w latach siedemdziesiątych, ale długo musiał walczyć o swoją pozycję w showbusinessie. Przełomem w karierze okazał się wydany w 1986 roku świetny album „Strong Persuader”, który przyniósł artyście prestiżową nagrodę Grammy. Z tej płyty pochodzą sztandarowe utwory muzyka: „Smoking Gun” oraz urocza ballada „Right Next Door (Because of Me)”. „Strong Persuader” dotarł do 13 miejsca zestawienia „Billboardu”, znalazł się również na liście 100 najlepszych płyt lat osiemdziesiątych według magazynu „Rolling Stone”. Bardzo dobrą passę podtrzymał kolejny album w dyskografii – „Don’t Be Afraid of The Dark” z przebojowym utworem tytułowym na czele.

– Koncerty ciągle sprawiają mi przyjemność i nawet rodzaj nieopisanej satysfakcji. Lubię grać dla publiczności, mogę powiedzieć, że kocham bycie na scenie. Podejmuję kolejne próby żeby zagrać inaczej solo, żeby zmienić coś w sposobie zaśpiewania utworów, które wykonuję od lat, jak chociażby „Smoking Gun”. Jeśli nie podejmuje się takiego ryzyka, uciekają emocje. Od tego już tylko krok do znudzenia się wykonywaną muzyką i także odbiorem publiczności – mówi Robert Cray.

W jego twórczości przenikają się wpływy bluesa, soulu, funku i muzyki pop. Jego ostatnim dokonaniem jest wydana w ubiegłym roku płyta nagrana wspólnie z muzykami kultowej w USA formacji Hi Rhythm Section, która przyniosła artyście kolejną nominację do Grammy. Wspólny projekt narodził się z… maila, który Cray otrzymał od przyjaciela i producenta muzycznego Steve’a Jordana. – Zapytał mnie co sądzę o takim haśle: Robert Cray And Hi Rhythm. Moja reakcja była błyskawiczna: róbmy to. Pojechaliśmy wkrótce do Memphis, do słynnego studia Royals, gdzie przed laty producent Willie Mitchell nagrywał wielu fantastycznych artystów jak O.V.Wright, Syl Johnson, Ann Peebles czy Al Green. Mitchell zawsze korzystał z tej samej grupy muzyków studyjnych, zwanej właśnie Hi Rhythm. To z nimi nagrałem utwory na ostatnia płytę. Przez cały czas w studiu panowała świetna atmosfera. Muzycy byli zaangażowani znacznie bardziej niż na poziomie profesjonalistów – relacjonuje Cray.

Na scenie Rawy Blues towarzyszyć będzie mu co prawda inny skład niż na ostatniej płycie studyjnej, ale to również muzycy z najwyższej półki, wieloletni współpracownicy żywej legendy bluesa. Ten wieczór z pewnością na długo pozostanie w pamięci widzów i słuchaczy…

Bilety na festiwal są dostępne w ogólnopolskiej sieci Ticketmaster. Będzie je można kupić również w dniu imprezy.

PROGRAM FESTIWALU

28 września (piątek) – NOSPR
sala koncertowa – Marcia Ball, Martin Harley & Daniel Kimbro
sala kameralna – Tinsley Ellis – klinika gitarowa (po zakończeniu koncertu)

29 września (sobota) – Spodek

Koncert finałowy:
Robert Cray, Tinsley Ellis, Irek Dudek Big Band, Laura Cox

Duża Scena:
Wild Meg & The Mellow Cats, Cotton Wing, Makar & Children Of The Corn, Kraków Street Band, Wicked Heads

Mała Scena:
Blackberry Brothers, Black Pin, Blues Drawers, Blueshift, KSW 4 Blues, My z delty, Teksasy.