Zespół Sami powraca z singlem „Ten pierwszy raz” [WIDEO]

projekt – Remigiusz Idzik

 

„Słońce świeci nad nami, ogrzewa nasze nagie ciała promieniami. Tato, lato! (…)” – kto z nas choć raz nie zanucił tego refrenu? Katowicki zespół Sami to specjaliści od przebojów. Właśnie odświeżyli skład i powracają na muzyczny rynek, ten (nie)pierwszy raz. Czy ich nowy singiel ma szansę stać się hitem na miarę „Lata 2000”?

Niecierpliwe wyczekiwanie pierwszego spotkania. Obawa wymieszana z ciekawością, nadzieją i ekscytacją. Dreszcz pierwszego dotyku, pierwszego pocałunku… To wszystko zamknięte w melodii i słowach – opisuje nową propozycję muzyczną Samych jej autor, Łukasz Musiał, nowy wokalista zespołu. – „Ten pierwszy raz” to opowieść o pięknych chwilach, które pozostają w nas do końca życia. O momentach, za którymi tęsknimy i które się już nigdy nie powtórzą, bo „ten pierwszy raz” może być tylko jeden – tłumaczy.

Najnowszemu singlowi Samych towarzyszy teledysk. Jego fabuła oparta jest na speed datingu, czyli tak zwanej szybkiej randce. Za realizację wideo odpowiada Michał Jagiełło, reżyser prawie wszystkich klipów promujących pokryty złotem „HolizmGrubSona (w tym obrazu do „Złotej kuli” z Krzysztofem Zalewskim czy „Jednej z planet” z udziałem Marceliny), wielu teledysków Miuosha, wizualizacji „FlirtuSylwii Grzeszczak czy wreszcie (we współpracy z Piotrem Smoleńskim) – hitu „My SłowianieDonatana & Cleo.

Ostatnio na szklanym ekranie zespół Sami można było zobaczyć (i usłyszeć) podczas „Sylwestrowej Mocy Przebojów2016/2017 przy katowickim Spodku. Koncert transmitowany był w telewizji Polsat. Niedługo po tym zespół po raz kolejny zmienił skład. Odświeżył też koncepcję działania. Jego instrumentarium nadal stanowią: dwie gitary elektryczne (Marek Sajnóg i Andrzej Kowalski), perkusja (Sylwester „Gilwa” Kuchta), gitara basowa (Michał Laksa) i klawisze (Remigiusz Idzik). Wokalnie udziela się w nim jednak duet męski (Łukasz Musiał i Kajetan Balcer).

Wierzę, że w życiu nic nie dzieje się przypadkowo. Kiedy prawie rok temu nasz skład opuściło 3 muzyków (wokalista, perkusista i klawiszowiec), pomyślałem, że to stało się „po coś”. Usiedliśmy z Laksikiem (Michałem Laksą, gitarzystą basowym i współzałożycielem zespołu – przyp. red.) i Andrzejem (Andrzejem Kowalskim, gitarzystą Samych – przyp. red.) przy herbacie. Zapadła decyzja: „skoro świat po raz kolejny nas testuje, to po raz kolejny pokażmy mu, że damy radę” – mówi Marek Sajnóg, gitarzysta i współzałożyciel zespołu. – Patrząc na to, jaki dzisiaj mamy skład, już wiem, po co to wszystko było – dodaje z uśmiechem.

Jak czytamy w biografii zespołu na jego oficjalnym Fan Page’u na Facebooku (www.fb.com/zespolsami), w tym roku świętuje on pełnoletność: „Osiemnastkę zamierzamy obchodzić z jednej strony pozostając wiernymi klimatowi dotychczasowej twórczości, z drugiej – wzbogacając swój charakter o nowe brzmienia i rozwiązania muzyczne. W końcu bycie dorosłym do czegoś zobowiązuje”. „Ten pierwszy raz” wydaje się idealnie wpasowywać w temat dorosłości, a przynajmniej pełnoletności. Dla całej formacji jest to też „ten pierwszy raz” w odświeżonym składzie.

Partnerem premiery jest Legalna Kultura, fundacja promująca dostęp do kultury z legalnych źródeł. Singla pt. „Ten pierwszy raz” można posłuchać w największych serwisach streamingowych albo pobrać jako MP3, klikając w link: https://mymusicpl.lnk.to/TenPierwszyRaz.

***

Sami – polski zespół pop-rockowy z Katowic działający od 1997 r. Założyciele: Marek Sajnóg i Michał Laksa. Debiut fonograficzny: „Sami” – rok 2000 – single: „Lato 2000” (ref.: „Słońce świeci nad nami”), „Stokrotka to ja”, „Jest luz”, „Zakręć mnie”, „Żółte żaglówki”. Liczba albumów: 3. Najważniejsza nagroda: Superjedynka na KFPP w Opolu, rok 2001, kat.: Debiut Roku. Na koncie setki zagranych koncertów, w tym na największych polskich scenach, m.in. w: katowickim Spodku, wrocławskiej Hali Stulecia, Operze Leśnej w Sopocie, amfiteatrze w Opolu, Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu, łódzkiej Atlas Arenie czy hali Arena w Poznaniu.

Najpopularniejsi członkowie grupy (poza jej założycielami): Piotr Kupicha (gitara, głos; dziś lider zespołu Feel), Ireneusz Loth (perkusja; dziś członek metalowej legendy, grupy KAT), Anita Sajnóg (wokal; dziś liderka zespołu Pilár), Piotr „Cyprian” Radecki (gitara; dziś członek bandu Maryli Rodowicz), Filip Danielak (perkusja; dziś muzyk sesyjny w barwach reggae, jazzu i rock’n’rolla, współpracownik m.in. Justyny Steczkowskiej czy Stachursky’ego), Adrian Fuchs (perkusja; dawniej członek, a przy okazji współzałożyciel, wraz z Sebastianem Riedlem, grupy Cree).

Więcej: www.sami.com.pl