SINFONITY – światowej sławy orkiestra symfoniczna gitar elektrycznych

światowej sławy orkiestra symfoniczna gitar elektrycznych zagra na Gitarowym Rekordzie Guinnessa we Wrocławiu!

Tego jeszcze nie było w historii Gitarowego Rekordu Guinnessa! 1 maja we Wrocławiu usłyszymy „Bolero” Ravela, „Cztery pory roku” Vivaldiego, utwory Bacha, Prokofieva, Mozarta i Ludwiga van Beethovena zagrane przez orkiestrę symfoniczną gitar elektrycznych! Prosto z Hiszpanii przyjedzie do nas Sinfonity, projekt łączący rockowe brzmienia i wirtuozerię muzyki klasycznej. Będzie to pierwszy w Polsce koncert tej niezwykłej gitarowej orkiestry, robiącej błyskawiczną karierę na całym świecie. Hiszpańscy artyści pomogą tysiącom gitarzystów zgromadzonym na wrocławskim rynku ustanowić nowy Gitarowy Rekord Guinnessa, a potem zagrają pełny koncert w Hali Stulecia.

Pierwszy, nieoficjalny koncert Sinfonity odbył się w rzymskim amfiteatrze w Meridzie podczas ceremonii otwarcia Międzynarodowego Festiwalu Teatru Klasycznego w roku 2011. Wszyscy uczestnicy imprezy oszaleli na punkcie gitarowej orkiestry. Szerzej po raz pierwszy zaprezentowali się w Teatrze Fernána Gómeza w Madrycie pod koniec 2012 roku i od razu odnieśli spektakularny sukces. Wkrótce mówili o nich nie tylko hiszpańscy dziennikarze, ale też media w innych krajach. Potem swoim występem inaugurowali Actual Festival Impar of La Rioja, występowali w Nuevo Teatro Alcalá w Madrycie, na Festiwalu Gitarowym w Kordobie, na Międzynarodowym Festiwalu w Segowii i na Kubie. Grając łączą rockową energię i moc przesterów z wirtuozerią muzyki klasycznej i najbardziej znanymi utworami w historii. W repertuarze mają m.in. słynne „Bolero” Maurice’a Ravela, „Cztery pory roku” Antonio Vivaldiego, adagio z „Koncertu na obój i orkiestrę BWV 1056” Johanna Sebastiana Bacha, „Lot trzmiela” Nikolaia Rimsky’ego-Korsakova, „Taniec rycerzy” Sergeya Prokofieva, uwerturę z opery „Wilhelm Tell” Gioacchino Rossiniego, a także dzieła Pietro Mascagniego, Gustava Holsta, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Ludwiga van Beethovena i Manuela de Falla. Wśród muzyków Sinfonity są czołowi hiszpańscy gitarzyści, a liderem i twórcą składu jest Pablo Salinas, reżyser, kompozytor, gitarzysta i pianista, aranżer i producent mający ponad trzydziestoletnie doświadczenie artystyczne. Słynie z otwartości na muzyków reprezentujących różne style i gatunki: brał udział w nagraniu wielu płyt i uczestniczył w krajowych i międzynarodowych trasach koncertowych z udziałem znakomitych artystów. Stworzył wiele ścieżek dźwiękowych do filmów, teatru i dla telewizji. Jednym z jego nowszych dzieł jest muzyka do wyróżnionego pięcioma nagrodami Maxa spektaklu „La Avería” w reżyserii Blanci Portillo z 2012 roku. Rok potem skomponował muzykę do sztuki „El Lindo Don Diego” wyreżyserowanej przez Carlesa Alfaro, a wyprodukowanej przez National Classical Theatre. Wtedy też miał premierę głośny film „15 lat i jeden dzień” Graci Querejety z muzyką Salinasa. Za te kompozycje otrzymał nagrodę za najlepszą ścieżkę dźwiękową na Festiwalu Filmowym w Maladze.

Koncert Sinfonity odbędzie się 1 maja w Hali Stulecia w ramach imprez towarzyszących biciu Gitarowego Rekordu Guinnessa. Tego dnia wystąpią również Perfect, The Dead Daisies oraz Kreator.

Koncert jest częścią festiwalu 3-Majówka 2018, który rozpoczyna sezon plenerowych imprez w Polsce. Swój udział w imprezie w dniach 1-3 maja potwierdzili do tej pory również: Ayo, Kult, Krzysztof Zalewski, Waglewski Fisz Emade, Organek, Nocny Kochanek, Pidżama Porno, Jelonek, Me And That Man, Coma, Vader, Percival Schuttenbach w projekcie „Wild Hunt Live”, Grubson, The Dumplings,  Mikromusic,  Dubioza Kolektiv, Ralph Kaminski, Bokka, O.S.T.R. i Miuosh,  a to jeszcze nie koniec…

 

Strona zespołu: http://www.sinfonity.es

Strona Gitarowego Rekordu Guinessa: http://heyjoe.pl