NINA SIMONE – The Colpix Singles

Oto niewielki, ale za to wyjątkowy wycinek wspaniałego dorobku jednej z najwspanialszych i najbardziej charyzmatycznych postaci w całej historii muzyki popularnej, Niny Simone.

Prezentowane wydawnictwo zawiera wybór nagrań amerykańskiej artystki, które zostały wydane w czasie jej kilkuletniej współpracy z nowojorską wytwórnią Colpix.
Nina Simone była muzyczną erudytką i artystką niepokorną. Choć odebrała klasyczne wykształcenie muzyczne i pozostała przez całe swoje życie wielbicielką Bacha i Chopina, inspirację do swoich kompozycji czerpała masowo z jazzu i bluesa. Jej wspaniała kariera trwała blisko 50 lat, niemal aż do śmierci w 2003 roku.

W latach 1959-1964 Nina Simone współpracowała z wytwórnią Colpix, która pozwalała artystce na pełną kontrolę nad procesem twórczym. Będąca w znakomitej formie kompozytorskiej i wokalnej Amerykanka, popełniła wtedy wiele znakomitych interpretacji utworów bluesowych, folkowych i jazzowych, jak „The Work Song”, „I Got It Bad (And That Ain’t Good)”, „Little Liza Jane”, „Black Is The Color Of My True Love’s Hair”, a także napisała parę swoich piosenek, które z czasem zyskały status klasyków, choćby „Blackbird” i „I Want A Little Sugar In My Bowl”.

„Grałam w zasadzie, co chciałam. Płacili mi tak mało, że nie mogli mi niczego narzucić” – wspominała po latach na kartach autobiografii „I Put A Spell On You”. „Nie miałam nawet porządnego producenta, jedynie inżyniera, który tylko ustawiał sprzęt oraz człowieka od orkiestracji, który pisał dla mnie aranżacje. Resztę robiłam sama”

 

Choć we wczesnych latach kariery Nina Simone napisała i nagrała wiele wspaniałej muzyki (a także walczyła o równouprawnienie czarnoskórych mieszkańców Ameryki), jej wydawnictwa z tego okresu często są niesłusznie pomijane. Z tego między innymi powodu przygotowano kompilację „The Colpix Singles”. Single dla tego wydawcy są bowiem świadectwem wielkiego kunsztu, niebywałego talentu oraz charyzmy młodziutkiej wówczas Simone. Właśnie w tym czasie kształtował się jej jedyny w swoim rodzaju styl.”The Colpix Singles”, przygotowany na CD, winylu oraz jako pliki cyfrowe, to 27 wspaniałych nagrań singlowych Niny Simone. Znajdziemy wśród nich między innymi takie perełki jak „Chilly Winds Don’t Blow”, „Blackbird” i wiele, wiele innych.

Nina Simone urodziła się w 1933 roku w Północnej Karolinie jako Eunice Kathleen Waymon. Bardzo wcześnie odkryto, że ma wyjątkowy talent muzyczny. Już jako mała dziewczynka grała hymny w kościołach. Odebrała muzyczne wykształcenie na słynnej nowojorskiej akademii Juilliard, a później starała się o miejsce na Curtis Institute Of Music w Filadelfii. Z uwagi na kolor skóry jej podanie odrzucono.

Potem przyszły występy w barze w znanym z kasyn Atlantic City. Właśnie tam ujawniła się wielka charyzma sceniczna Niny Simone. W 1958 roku podpisała kontrakt z wytwórnią Bethlehem Records i nagrała swoją przeróbkę utworu braci Gershwinów „I Loves You Porgy”, która okazała się jej przepustką do wielkiej sławy. Stała się ona faktem za sprawą piosenki „My Baby Just Cares For Me”. Stała się ona wielkim hitem w Europie, gdzie z miejsca zakochano się w Ninie Simone.Krótko po przeprowadzce do Nowego Jorku w 1959 roku, Nina Simone podpisała kontrakt z wytwórnią Colpix, która wtedy specjalizowała się w wydawaniu ścieżek dźwiękowych do filmów, jakie powstały dla wytwórni Columbia. Dzięki temu krokowi w ciągu pięciu lat współpracy Nina Simone stała się artystką światowego formatu. Znacząco przyczynił się do tego wielki sukces znakomitego albumu koncertowego „Nina Simone At Town Hall”.

Tracklista:
CD 1: 

1.            Chilly Winds Don’t Blow
2.            Solitaire
3.            Children Go Where I Send You
4.            Willow Weep For Me
5.            The Other Woman
6.            It Might As Well Be Spring
7.            Summertime
8.            Fine And Mellow
9.            Since My Love Has Gone
10.          Tomorrow (We Will Meet Once More)
11.          Under The Lowest (Short Version)
12.          If Only For Tonight
13.          Nobody Knows You When You’re Down And Out
14.          Black Is The Color Of My True Love’s Hair
CD 2: 
1.            Trouble In Mind
2.            Cotton-Eyed Joe
3.            Work Song
4.            Memphis In June
5.            You Can Have Him
6.            Gin House Blues
7.            Come On Back Jack
8.            You’ve Been Gone Too Long
9.            In The Evening By The Moonlight
10.          I Want A Little Sugar In My Bowl
11.          I Got It Bad (And That Ain’t Good)
12.          Little Liza Jane
13.          Blackbird

 LP
Strona 1:  
1. Chilly Winds Don’t Blow
2. Children Go Where I Send You
3. The Other Woman
4. Summertime
6. Since My Love Has Gone
6. Nobody Knows You When You’re Down And Out
7. If Only For Tonight
Strona 2:
1. Trouble In Mind
2. Work Song
3. Gin House Blues
4. Come On Back Jack
5. In The Evening By The Moonlight
6. I Got It Bad (And That Ain’t Good)
7. Little Liza Jane