Urodziny Fryderyka Chopina – zaproszenie na bezpłatny koncert

Time for Chopin zaprasza miłośników muzyki Fryderyka Chopina do wspólnego świętowania 208. rocznicy jego urodzin. Z tej okazji w sobotę 24 lutego o godzinie 16.30 odbędzie się specjalny bezpłatny koncert. W programie znajdą się najpiękniejsze utwory kompozytora, a wykona je Joanna Różewska. 

Odnośnie właściwej daty urodzin Fryderyka Chopina nadal nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Niektórzy uznają za ten dzień 22 lutego, inni powołują się na dokumenty wskazujące 1 marca. Niemniej jednak nie ma wątpliwości, że w tych dniach muzyka Chopina rozbrzmiewa wyjątkowo często.

W celu uczczenia pamięci kompozytora Time for Chopin zaprasza na specjalny koncert. W sobotę 24 lutego o godzinie 16.30 we wnętrzach Starej Galerii Związku Polskich Artystów Fotografików Joanna Różewska zagra jedne z najpiękniejszych i najbardziej znanych utworów: Nokturn Des-dur op. 27 nr 2, Balladę g-moll op. 23, Mazurka cis-moll op. 50 nr 3, Fantaisie-Impromptu op. 66, Andante spianato i Wielkiego Poloneza Es-dur op. 22 oraz stosunkowo mało znane i rzadko grane Bolero op. 19. Ciekawostką jest, że fortepian, na którym grają artyści w Starej Galerii ZPAF, został niedawno przestrojony. Obecny strój to 432 Hz, który uznawany jest za pierwotną i naturalną częstotliwość charakteryzującą się miękkim, ciepłym brzmieniem, wykorzystywaną w muzykoterapii. To w niej również tworzył Fryderyk Chopin.

W sobotę o godzinie 18.00 odbędzie się codzienny biletowany koncert.

Time for Chopin został objęty patronatem honorowym Narodowego Centrum Kultury, a także patronatami medialnymi: Programu 2 Polskiego Radia, Polskiego Radia Chopin, TVP Kultura, magazynu Warsaw Insider i portalu Polskiej Organizacji Turystycznej www.polska.travel. Partnerem inicjatywy jest również Towarzystwo im. Fryderyka Chopina. Time for Chopin należy także do Warszawskiej Organizacji Turystycznej.

Kalendarz koncertów znajduje się na stronie www.TimeforChopin.eu.