Kreator zagra na 3 – Majówce 2018 we Wrocławiu!

1 maja we Wrocławiu gitarzyści z całej Europy już po raz szesnasty spróbują pobić Gitarowy Rekord Guinnessa z 2016 roku, kiedy to na wrocławskim rynku 7357 gitarzystów zagrało razem utwór „Hey Joe” Jimiego Hendrixa! W koncercie towarzyszącym temu gitarowemu świętu wystąpi jedna z największych legend thrash metalu na świecie – Kreator! Założony w 1982 roku przez wokalistę i gitarzystę Mille Petrozzę oraz perkusistę Jürgena „Ventora” Reila zespół wydał niedawno swój czternasty studyjny album „Gods of Violence”.

 

Historia Kreatora rozpoczęła się w 1982 roku w Essen. Działający początkowo pod nazwą TyrantPetrozza i Reil wraz z basistą Robem Fiorettim nagrali kilka znakomitych demówek, co trzy lata później zaowocowało kontraktem z metalową wytwórnią NoiseRecords. Debiutancki album grupy „EndlessPain” został nagrany w zaledwie dziesięć dni i wstrząsnął sceną muzyczną. Do dziś uznawany jest za jedno z najważniejszych źródeł inspiracji dla blackmetalowych zespołów, a pochodzący z tej płyty utwór „Flag of Hate” przeszedł do światowego kanonu. Kolejny album „Pleasure to Kill” został nagrany w czteroosobowym składzie z udziałem gitarzysty Jörga „Tritze” Trzebiatowskiego i finalnie zdefiniował ultraszybkie i ultraciężkie brzmienie Kreatora. Od tej pory zespół zaczął być wymieniany jednym tchem z Destruction, Sodom i Tankard. Ta „Wielka Czwórka” stworzyła scenę teutońskiego trash-metalu, jedną z pięciu wielkich scen, na których wykuwała się w latach 80. historia światowego trashu. W San Francisco rządziła Metallica, w Nowym Jorku Anthrax, w Anglii Onslaught, w Brazylii Sepultura, a w Niemczech na pierwszy plan szybko wysunął się Kreator. Trzeci album grupy „Terrible Certainty” został uznany za najbardziej dojrzały w historii zespołu. Przeboje „Behind the Mirror” i „ToxicTrace” ugruntowały popularność Kreatora – po raz pierwszy pojawił się w MTV. Kolejny album „Extreme Aggression” zespół nagrał w Los Angeles i zawojował amerykańską publiczność – wideo do „Betrayal” nie schodziło z ramówki legendarnego programu MTV „Headbangers Ball”. W 1989 roku niemiecki reżyser Thomas Schadt nakręcił film dokumentalny o Kreatorze „ThrashAltenessen”.

 

W latach 90. grupa zaczęła eksperymentować, przekraczając ramy mocno wyeksploatowanego gatunku. Płyta „Renewal” zawierała wyraźne wpływy black metalu i industrialu, zaskakiwała też łagodniejszym brzmieniem, które wzbudziło sprzeciw starych fanów zespołu. W dobrze naoliwionej niemieckiej maszynie zaczęło coś się psuć. Słynący ze znakomitych koncertów zespół był coraz bardziej zmęczony. Jürgen „Ventor” Reil opuścił na jakiś czas Kreatora, ale w 1996 roku powrócił, by wraz z kolegami nagrać eksperymentalne albumy „Outcast” i „Endorama”, na których zespół po raz pierwszy w historii użył sampli i ambientowych brzmień. W 2001 roku Kreator ostatecznie powrócił do formy, nagrywając rewelacyjny trashowy „ViolentRevolution”, będący powrotem do korzeni. Od tamtej pory znów stoi na czele trash-metalowego peletonu, regularnie nagrywając doskonałe płyty. Najnowszy album „Gods of Violence” to esencja stylu Kreatora – piekielnie szybki i brutalny odjazd, który wpływowy portal Metal Injection wycenił na 9.5 gwiazdki na 10 możliwych!

 

Koncert Kreatora będzie częścią festiwalu 3-Majówka 2018, który rozpoczyna sezon plenerowych imprez w Polsce. Swój udział w imprezie w dniach 1-3 maja potwierdzili do tej pory również: The Dead Daisies, Vader, Kult, Perfect, Organek, Nocny Kochanek, Pidżama Porno, Jelonek, Me And That Man,  Coma, Ayo, Percival Schuttenbach w projekcie  „Wild Hunt Live”, Grubson, The Dumplings,  Mikromusic,  Dubioza Kolektiv, Ralph Kaminski, Krzysztof Zalewski, Waglewski Fisz Emade, O.S.T.R. i Miuosh,  a to jeszcze nie koniec…

Warto spędzić kilka majowych dni we Wrocławiu 🙂