Flavia Coelho – następczyni Ive Mendes prezentuje znakomity album „Mundo Meu”

flavia coelho_mundo meu

Flavia Coelho – następczyni Ive Mendes i Bebel Gilberto prezentuje znakomity album „Mundo Meu” z gościnnym udziałem gwiazd, m.in. Tony’ego Allena (Fela Kuti, Damon Albarn) i Speech’a (Arrested Development)Wspaniała przygoda w bujających karaibsko-brazylijskich rytmach dla fanów Nneka, Selah Sue czy Ive Mendes!

 

Bossa muffin, tak określa się zniewalający koktail brazylijskich i karaibskich smaków, które serwuje w swoich piosenkach Flavia Coelho. Związana z wytwórnią Mr.Bongo, która odkryła dla świata Ive Mendes, młoda Brazyljka podąża podobną muzyczną ścieżką, co sławna koleżanka. Jej nowy krążek „Mundo Meu” to pogodne i chwytliwe piosenki, które mają w sobie witalność samby, pozytywną wibrację reggae i liryczne echa bossa novy. Flavia, której matka pracowała jako fryzjerka drag queens w Rio De Janeiro, dorastała w barwnym, ale i trudnym świecie faveli – pośród ulicznych artystów, ale i przestępców, „niebieskich ptaków” oraz życiowych rozbitków. Głos ćwiczyła śpiewając piosenki Diany Ross i swoich ulubionych brazylijskich divas takich jak Gal Costa czy Ellis Regina. Favela nauczyła ją doceniać i łączyć najróżniejsze muzyczne tradycje – od folku po brzmienia urban. Dlatego wśród swoich muzycznych bohaterów Flavia wymienia zarówno Boba Marleya i Dr.Dre, ojca bossy João Gilberto, ale też Manu Chao. 

 

Dorastając Coehlo śpiewała w barach przy Copacabanie, jednak – podobnie jak Ive Mendes – prawdziwą muzyczną karierę rozpoczęła po przenosinach do Europy. W 2006 roku zdecydowała się na przeprowadzkę do Paryża, gdzie mieszka do dzisiaj. Tam nagrała debiutancki krążekBossa Muffin”, który zwrócił uwagę recenzenta cenionego londyńskiego „Guardiana”. „To najbardziej radosny zestaw piosenek w tym roku, rytmiczne spotkanie stylu z Karaibów i Brazylii” – pisano, równocześnie doceniając społeczne zaangażowanie tekstów wokalistki z Rio. Z kolei autor „Brazilian Post” oceniał, że Flavia stworzyła „wspaniały soundtrack dla nowej Brazylii”.

 

Płyta przyniosła jej spory rozgłos – Coelho uhonorowano nagrodą The Golden Women Music Breakthrough, zaproszono na sławny festiwal WOMAD, gdzie występowała dla 15-tysięcznej widowni,. Na wspólne koncerty zaprosił ją też legendarny brazylijski pieśniarz i, swego czasu, minister kultury, zdobywca Grammy – Gilberto Gil.

 

Album „Mundo Meu” to potwierdzenie wielkiego talentu Flavii. Płytę nagrano wspólnie z muzykami z różnych stron świata – Katalonii, Kamerunu i oczywiście Brazylii, wśród których warto zwrócić uwagę na legendarnego nigeryjskiego perkusistę Tony’ego Allena (współpracował z Felą Kutim, Charlotte Gainsbourg, Damonem Albarnem) czy Speecha z niezapomnianych Arrested Development. Album łączy najróżniejsze inspiracje – od pozytywnego reggae przez szlachetny pop i soul po sambę czy bossę – które spaja świetny głos i niezrównany wykonawczy temperament Flavii Coelho. To znakomita pozycja dla miłośników kobiecej wrażliwości z nutą world music w duchu Nneka, Selah Sue, Bebel Gilberto czy Ive Mendes.

 

Flavia Coelho „Por Cima”

 

Flavia Coelho „Passou Passou”