Dziś premiera albumu! Anita Lipnicka & The Hats – Miód i dym

„Miód i Dym” to szósta płyta w solowym dorobku fonograficznym Anity Lipnickiej.

Tym razem album w całości został nagrany w Polsce, z udziałem zespołu The Hats, który tworzy czterech muzyków towarzyszących artystce od kilku lat na scenie: Bartek Miarka – gitary, Piotrek Świętoniowski – instrumenty klawiszowe, Kamil Pełka – bas, Bartek Niebielecki- perkusja. Wynikiem tej współpracy jest materiał będący echem ich wspólnych fascynacji muzycznych, oscylujących na pograniczu amerykańskiego folku, alt country i bluesa, z wyraźnymi wpływami post-hipisowskiego ducha i uwielbieniem do vintage’owych brzmień instrumentów. Materiał powstał podczas spontanicznych pobytów grupy nad jeziorem w Górach Sowich, gdzie w otoczeniu przyrody rodziły się teksty i aranżacje do poszczególnych utworów. Album zawiera 13 piosenek, do większości których teksty i muzykę napisała Anita Lipnicka; znajduje się tu też kilka kompozycji zespołowych oraz trzy autorstwa Johna Portera.

„Jeszcze nigdy tworzenie nie sprawiało mi tyle przyjemności” – przyznaje artystka. „Energia, jaką udało nam się uchwycić na tym krążku, jest odzwierciedleniem różnorodnych stanów ducha i przepływu emocji między nami. Jest tu do czego się pośmiać, i do czego popłakać. Dawno nie nagrałam płyty tak zróżnicowanej dynamicznie, gdzie poczucie humoru i dystans przeplata się z pejzażami pełnymi wewnętrznej zadumy czy uniesienia.” Tytuł wydawnictwa jest więc adekwatny do zawartości – będzie można na nim usłyszeć sporo lejących się, słodkich jak miód dźwięków, ale i też zadziornych, rasowych tematów i gitarowych riffów, które pewnie wzniosą dużo dymu na niejednej scenie podczas występów zespołu na żywo – trasa rusza dziś!

17.11 Warszawa Stodoła
24.11 Gdańsk Stary Maneż
25.11 Poznań Aula Artis
10.12 Kraków Aula UJ

Za produkcję albumu odpowiedzialna jest sama artystka, wspomagana przez Łukasza Olejarczyka, realizującego dźwięk i miksy nagrań. Wszystkiemu smaku dodaje udział znakomitych gości, pojawiają się tu bowiem Tomek Makowiecki, Fismoll, Julia Pietrucha i Ralp Kaminski.” Zapraszając poszczególne osoby do zaśpiewania ze mną kierowałam się jedynie wewnętrznym przeczuciem, jaki głos pasowałby do danej piosenki”- wyjaśnia Anita. „Zależało mi na tym, by to byli ludzie, których talent i wrażliwość do mnie mówi. Wyszło tak, iż są to artyści znacznie młodsi ode mnie, którym moja twórczość też nie była obca. Oto jak muzyka łączy pokolenia!”

Tracklista:
1. Z miasta
2. Chcę Tu Zostać
3. Raj
4. Big City
5. Jak Bonnie i Clyde (feat. Tomasz Makowiecki)
6. Diamond Of Your Heart
7. Za Tobą
8. Back To The Sea (feat. Fismoll)
9. Ptasiek
10. Let It Rest
11. Lot Aniola Teczowa (feat. Julia Pietrucha, Ralph Kaminski)
12. Whiskey Song