Boogie Boys zagrają na 35 Rawie Blues!

BB_2013_1
Koncertowali niemal w całej Europie, z powodzeniem grali również trasy koncertowe dla wymagającej publiczności w Ameryce Północnej, dotarli ze swoją muzyką nawet na Antypody. Dzielili scenę z klawiszowcem The Doors – nieodżałowanym Ray’em Manzarkiem, wokalistą The Animals Erikiem Burdonem, czy Big Billem Morganfieldem – synem legendarnego bluesmena Muddy’ego Watersa. 3 października Boogie Boys wystąpią w katowickim „Spodku”, podczas jubileuszowej edycji Rawy Blues.
Będzie to debiut tego zespołu na tym festiwalu, a nie pierwsza Rawa w roli wykonawców dla braci Bartka i Szymona Szopińskich. Podczas 16 edycji, wystąpili na Dużej Scenie pod szyldem Rodzinna Orkiestra Szopińskich. Gwiazdą była wówczas „Królowa Bluesa” Koko Taylor. Rok wcześniej, bracia Szopińscy – wtedy jeszcze uczniowie podstawówki – zagrali na lotnisku w Pyrzowicach witając inną legendę bluesa – Juniora Wellsa, którego koncert należał do największych wydarzeń w długiej historii Rawy Blues.
Zobacz: Bartek Szopiński zaprasza na 35. Rawa Blues Festiwal
https://www.youtube.com/watch?v=kmSC1_yq3IU&feature=youtu.be
Boogie Boys od ponad dekady konsekwentnie budują swoją międzynarodową karierę. Bez większego ryzyka można powiedzieć, że są dla polskiego bluesa tym, czym Vader i Behemoth dla rodzimego ciężkiego grania, czyli markowym towarem eksportowym. Zespół wyróżnia się oryginalnym składem: dwóch pianistów, perkusista i kontrabasista. Na scenie potrafią dać czadu bardziej niż niejedna kapela ze ścianą elektrycznych gitar.
Zespół ma w dyskografii trzy studyjne płyty. Ostatnia – na razie – „Made in Cali” pochodzi   z 2012 roku. Została w całości nagrana i wyprodukowana w Kalifornii. W zaistnieniu na rynku amerykańskim pomógł grupie sukces odniesiony na największym konkursie dla bluesowych wykonawców – International Blues Challenge w Memphis. Sześć lat temu Boogie Boys zostali finalistami konkursu (jako jedyny zespół spoza USA), a rok później doceniono ich krążek „Hey You”, który trafił do finałowego grona wśród płyt wydanych własnym sumptem.
Boogie Boys to również laureaci European Blues Challenge w Berlinie z 2011 roku. Ważną pozycję w ich artystycznym CV zajmuje także koncert na największym skandynawskim festiwalu bluesowym – „Nottoden Blues Festival”.
W kraju, Boogie Boys stali się niemal etatowymi zdobywcami nagród w ankiecie „Blues Top”. Zwyciężali zarówno w kategoriach „Zespół Roku” i „Płyta Roku”, jak i indywidualnych dla najlepszych instrumentalistów.
Od początku działalności, Boogie Boys tworzą: Bartek Szopiński (fortepian, organy, śpiew), Szymon Szopinski (perkusja, harmonijka ustna, śpiew), Michał Cholewiński (fortepian), natomiast muzykiem z najkrótszym stażem w zespole jest kontrabasista Janusz Brzeziński.
Koncert Boogie Boys z pewnością będzie jednym z najjaśniejszych punktów tegorocznej edycji Rawy Blues.
Bilety na październikowy festiwal dostępne są w sieci Ticketpro. Bieżące informacje na temat festiwalu można śledzić na oficjalnej stronie www.rawablues.com
Rawa Blues Festival to największy bluesowy festiwal na świecie organizowany w zamkniętym pomieszczeniu. Został uhonorowany nagrodą „Keeping The Blues Alive”, przyznawaną przez międzynarodowe stowarzyszenie The Blues Foundation. W poprzednich latach na scenie „Spodka” wystąpiły takie tuzy gatunku zza Oceanu jak: Junior Wells, Robert Cray, Keb’Mo’, Magic Slim, James Blood Ulmer, Blind Boys of Alabama, Otis Taylor, Eric Sardinas i Robert Randolph.
Rawa Blues Festival

35.edycja
3 października 2015
Zagrają:
Bettye LaVette
Jarekus Singleton
Selwyn Birchwood
Sławek WIerzcholski & Nocna Zmiana Bluesa
Romek Puchowski
Boogie Boys
Kolejne ogłoszenia już wkrótce.

Dodaj komentarz