Kminek: Chcemy eksperymentować i zaskakiwać słuchaczy

– Nie chcemy się ograniczać, nie chcemy żeby nas szufladkowano, że gramy tylko spokojne piosenki – deklaruje Michalina Maruniak, wokalistka zespołu Kminek, którego pierwsza płyta trafi 27 października na półki sklepów muzycznych w całym kraju. Chociaż ten album trudno do końca określić mianem debiutu…

– Sama mam kłopot jak nazwać to wydawnictwo – uśmiecha się Michalina. – „34” została najpierw wydana własnym sumptem, trochę sondażowo: czy ten materiał w ogóle kogoś zainteresuje. Okazało się, że tak. Ludzie zaczęli kupować płytę w internecie, zaczęły do nas docierać pozytywne opinie z różnych stron.  Postanowiliśmy więc poszukać wytwórni, która wydałaby album i zapewniła regularną dystrybucję, no i udało się. Można powiedzieć, że to reedycja, ale z nowymi numerami – dodaje.

Pierwsze wydanie „34” – nagrane przez trio: Michalina Maruniak, Jerzy Delwo, Paweł Zając – ujrzało światło dzienne w 2016 roku i zawierało 9 kompozycji, na nowej edycji jest ich 13, ale wśród nich aż 6 premierowych. – Lekko „namieszaliśmy”, został na przykład odrzucony anglojęzyczny kawałek, chcieliśmy żeby cała płyta była w pełni po polsku, bardzo nam na tym zależało – podkreśla wokalistka Kminku.

Brzmienie „34” wzbogaciła trójki gości z różnych muzycznych bajek: znany z Obstawy Prezydenta gitarzysta Sławomir Sobieski, klasycznie wykształcony pianista Adam Rorat oraz utalentowany trębacz jazzowy Patycjusz Gruszecki. Ten ostatni zagrał w utworze „Helikopter”. – Powiem szczerze: on mi trochę „skradł” tą piosenkę. Jak usłyszałam jego partie trąbki, uznałam że w sumie mogłabym tam nie śpiewać – mówi Michalina Maruniak. – Na tej płycie jest parę niespodzianek, troszeczkę cięższych brzmień, co może zaskoczyć wiele osób, ale my chcemy eksperymentować.

Nieco inne brzmienie Kminku będzie można poznać również na żywo, bowiem do koncertowy skład zespołu został rozszerzony o gitarzystę Arkadiusza Halikowskiego i perkusistę Pawła Kurka.

Na pierwszego singla z płyty „34” został wybrany „Do chleba kminek”, który emitowany był między innymi w radiowej „Trójce”.  – Mnie aż łzy poleciały ze wzruszenia, kiedy usłyszałam go w audycji takiej ikony jak Marek Niedźwiecki – wspomina wokalistka.

Jako drugi, będzie promował płytę utwór „Złota ryba”, do którego zostanie również nakręcony klip. – Rozgłośnie radiowe sugerują nam również wspomniany wcześniej utwór „Dobranoc”, mimo tego, że jest to dość trudna piosenka. A później zobaczymy… – kończy Michalina Maruniak.

Tracklista:
1. Do chleba kminek
2. Złota ryba
3. Nazywam miłością
4. Nieczynne
5. Niewidzialna
6. Plan
7. Mgła
8. Skaza
9. Szkaradki
10. Ciuchcia
11. Helikopter
12. Dobranoc
13. Klik