TANGERINE DREAM – Quantum Gate – premiera 20.10.2017

Całkowicie nowe wydawnictwo legendarnej niemieckiej grupy, która pod kierunkiem lidera Edgara Froese stworzyła rozpoznawalną od pierwszych dźwięków opartą na brzmieniu syntezatorów muzykę instrumentalną.

Od czasu rozpoczęcia działalności w 1967r. w Berlinie Zachodnim zespół Tangerine Dream wywierał ogromny wpływ na muzykę elektroniczną. Inspirował różne muzyków i inne formy sztuki, od The Future Sound Of London po Porcupine Tree, przez bardzo popularny serial „Stranger Things” (w którym pojawia się jego muzyka) po nowatorską grę wideo „Grand Theft Auto V” (do której członkowie grupy pomogli napisać muzykę). Zespół, którego liderem był Edgar Froese, otrzymał siedem nominacji do nagrody Grammy, nagrał ponad 100 albumów studyjnych i stworzył rozpoznawalne od pierwszych dźwięków brzmienie, które przyniosło mu sławę w latach 70. i 80. ubiegłego wieku.

„Quantum Gate” to unowocześniona wersja charakterystycznego brzmienia grupy: zróżnicowana nastrojowo muzyka elektroniczna od soundscapes w stylu ambient po energetyczne i dynamiczne pasaże. Album rozpoczął żywot jako pomysł i seria muzycznych szkiców zapisanych przez Froesego przed śmiercią w 2015r. Pozostali członkowie grupy: Thorsten Quaeschning, Ulrich Schnauss i Hoshiko Yamane wspólnie zrealizowali wizję Edgara, który chciał stworzyć album próbujący przełożyć fizykę kwantową i filozofię na język muzyki.

Ulrich Schnauss: „Obecnie żadna dziedzina nauki nie bada naszego pojmowania rzeczywistości (linearna funkcja czasu, itd.) tak głęboko jak fizyka kwantowa. Nic więc dziwnego, że Edgara przyciągały te idee, gdyż zawsze chciał przypominać słuchaczom, że gdzieś istnieją jeszcze nieotwarte drzwi”.

Album powstawał w Eastgate Studios w Wiedniu i Townend Studio w Berlinie od sierpnia 2014 do czerwca 2017r. Materiał zmiksowali Thorsten Quaeschning i Ulrich Schnauss, a masteringiem zajął się Birgir Jon „Biggi” Birgisson. Piękną szatę graficzną zaprojektowała wdowa po Edgarze Bianca Froese-Acquaye.

 

Lista utworów:

1. Sensing Elements 13:33
2. Roll The Seven Twice 6:25
3. Granular Blankets 5:03
4. It Is Time To Leave When Everyone Is Dancing 6:36
5. Identity Proven Matrix 5:18
6. Non-Locality Destination 9:59
7. Proton Bonfire 8:25
8. Tear Down The Grey Skies 6:17
9. Genesis Of Precious Thoughts 9:10