Högni – islandzka gwiazda i wokalista znany m.in. z grupy GusGus w grudniu na koncertach w Katowicach, Poznaniu i Warszawie!

Högni – jeden z głosów legendarnej islandzkiej grupy GusGus debiutuje z pięknym, solowym krążkiem „Two Trains” w barwach wytwórni Erased Tapes (m.in. Kiasmos, Ólafur  Arnalds, Nils Frahm) i wraca na trzy koncerty w Polsce! Utalentowany brodacz zagra w grudniu w Katowicach (07.12 -Rialto), Warszawie (08.12 – Kulturalna) oraz Poznaniu (10.12 – Scena na Piętrze). Wystąpi z trio, a na scenie towarzyszyć mu będzie także inny ex–członek GusGus – President Bongo.  

Gdy w 2008 roku młody i przystojny kompozytor Högni Egilsson zdobył podwójne „Icelandic Music Awards” (islandzki odpowiednik „Grammy”) jako „najlepszy debiutant” i „najlepszy twórca piosenek”, jasne było, że na północnej wyspie narodziła się kolejna – po Sigur Rós, GusGus czy Björk – wielka gwiazda. Rok później wraz ze swoją grupą Hjaltalin, Egilsson został zaproszony na festiwal Open’er w Gdyni. W 2010 roku kolejny krążek jego zespołu zatytułowany „Terminal” wybrany został na Islandii Albumem Roku 2010, zostawiając w tyle m.in. płyty Jónsi-ego z Sigur Rós i Múm. W tym samym roku Högni dołączył też do składu znakomitych GusGus, nagrywając z nimi bestsellerowe krążki „Arabian Horse” i „Mexico”.

Wraz z zespołami GusGus i Hjaltalin kilkukrotnie występował w Polsce, wyprzedając koncerty dla ponad tysięcznej publiki w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, Krakowie czy Wrocławiu. Blondowłosy wokalista podbił serca przede wszystkim płci pięknej, doskonale uzupełniając się na scenie z weteranami – Danielem Augustem i Biggie’m. Högni napisał też kolejne świetne piosenki na ostatni dotychczas album GusGus „Mexico”. Został także gwiazdą znakomitego teledysku do piosenki „Obnoxiously Sexual”.

Podczas tak udanego dla islandzkiej drużyny piłkarskiego turnieju Euro 2016 towarzyszył reprezentacji podczas każdego meczu, zaś jego radosną celebrację zarejestrowały telewizyjne kamery, co tylko przysporzyło mu popularności tak w ojczystym kraju jak i w całej Europie.

W Islandii jest prawdziwą gwiazdą – nie tylko muzyczną. Ceniony jest za kompozytorski talent, artystyczną wrażliwość, ale też sportowe pasje (występuje w lokalnym teamie koszykarskim). Tworzy także muzykę do sztuk teatralnych i filmów (m.in. „Days Of Gray”) oraz współpracuje z elektroniczną grupą Gluteus Maximus. Z różnymi swoimi projektami odwiedził największe europejskie festiwale: poza Open’erem także sławne Roskilde czy Sziget. W Polsce grał także na poznańskim teatralnym Festiwalu Malta. Najnowszy solowy album Högniego „Two Trains” ukaże się jesienią tego roku nakładem prestiżowej wytwórni Erased Tapes, dla której nagrywają też m.in. Kiasmos, Olafur Arnalds czy Nils Frahm. Podczas sesji nagraniowych Islandczyk zaangażował 40 osobowy chór męski i orkiestrę smyczkową, które uzupełniają brzmienia elektroniczne, pianino i znakomity głos samego artysty. To album pokazujący bardziej melancholijne oblicze zdolnego kompozytora i muzyka, choć nie brakuje też na nim żywszych melodii i rytmów. Högni z zespołem zaprasza na magiczne grudniowe koncerty w Katowicach (7.12), Warszawie (8.12) i Poznaniu (10.12).

Bilety już w sprzedaży na Biletomat.pl, Ticketpro.pl, sieciach EMPIK, Saturn, Mediamarkt. W Katowicach od jutra także w kasach Kinoteatru Rialto.

https://www.biletomat.pl/bilety/automatik/

Högni – Paradísarmissir

https://youtu.be/XElblOyRY4E

Högni – Shed Your Skin

https://youtu.be/AIKXsSbRDdo

Högni + band „Two Trains” tour

07.12  Katowice, Kinoteatr Rialto

https://www.facebook.com/events/118729348812323/

08. 12 Warszawa, Cafe Kulturalna

https://www.facebook.com/events/119169915437517/

10.12  Poznań, Scena Na Piętrze

https://www.facebook.com/events/1971175163141671/