Gitarowa klinika z Sonny Landrethem!

37 Rawa Blues Festival to nie tylko koncerty w NOSPR i „Spodku”, ale również okazja, by poznać bliżej gitarowy kunszt jednej z gwiazd imprezy – Sonny’ego Landretha. Wirtuoz techniki slide spotka się z fanami dwukrotnie: 28 i 29 września w sali kameralnej NOSPR. Wstęp na gitarowe warsztaty jest bezpłatny.

Eric Clapton nazwał kiedyś Landretha jednym z najbardziej zaawansowanych technicznie gitarzystów na świecie. Artysta regularnie gości na słynnym festiwalu Claptona „Crossroads”. Współpracował również z takimi gwiazdami, jak: Mark Knopfler (grał na jego solowych płytach) oraz Joe Satriani. Jego płyta „The Road We’re On” dotarła do 1 miejsca notowania bluesowych albumów „Billboardu”, przyniosła mu również nominację do prestiżowej nagrody Grammy.

Landreth prezentuje unikatowy styl grania techniką slide: charakterystyczną rurkę zakłada na mały palec lewej dłoni, co pozwala mu grać pozostałymi palcami na pojedynczych strunach.

Pierwsze spotkanie z wirtuozem „slydeco” (tak często określa się jego styl, zbitkę techniki slide oraz zydeco – jednego z gatunków bluesa) będzie transmitowane w radiowej „Trójce” w ramach kultowej audycji „Bielszy odcień bluesa” Jana Chojnackiego.

– Lubię takie spotkania, to świetna okazja, by złapać więź z publicznością. Uczestnicy mogą zadawać pytania z sali, ja prezentuję jakieś zagrywki, by zilustrować to o czym mówię… Dzięki takim warsztatom również sporo się uczę, mogę przeanalizować pewne kwestie… – mówi Sonny Landreth.

28 września warsztaty rozpoczną się o 22.00, piątkowe – po zakończeniu koncertu Dudek Big Band w NOSPR. Spotkania z mistrzem gitary poprowadzi dziennikarz magazynu „Jazz Forum” Tomasz Tłuczkiewicz.

Na pewno będzie również okazja, by zdobyć autograf mistrza, czy też zrobić sobie wspólne zdjęcie. A 30 września, Sonny – już z zespołem – zagra na scenie katowickiego „Spodka”.

 

37. Rawa Blues Festival – rozkład jazdy
28 września – sala kameralna NOSPR, g. 22.00 – klinika gitarowa z Sonny Landrethem
29 września – sala koncertowa NOSPR, g. 19.30: Eden Brent, Dudek Big Band (po koncercie – klinika gitarowa z Sonny Landrethem w sali kameralnej).
30 września – Spodek
g. 11.00 – Mała Scena:  Forsal, Rockomotive, Tandeta Blues Band, Hold Blues, Blackberry Brothers. Piotr Nowak Band, Adam Bartos, Hubert Szczęsny & Nie strzelać do pianisty
g. 15.00 – Duża Scena: Grzegorz Kapołka Trio, Sobo Blues Band (Izrael), Wes Gałczyński & Power Train, Pola Chobot & Adam Baran, Two Timer
Koncert finałowy: Kris Barras Band, Sonny Landreth, Tim Woodson & The Heirs of Harmony, Marcus King Band