Marek Napiórkowski „The Way” – jazzowy teledysk roku!

Premiera teledysku do utworu promującego nowy album Marka Napiórkowskiego WAW-NYC!

Zapraszamy do obejrzenia: 

Kwiat polskiego aktorstwa wystąpił w teledysku czołowego gitarzysty jazzowego – Marka Napiórkowskiego. Na planie zdjęciowym zagościli: Danuta Stenka, Iza Kuna, Hanna Konarowska, Krzysztof Stelmaszyk, Piotr Adamczyk oraz Grzegorz Małecki. Wybitni aktorzy stworzyli charyzmatyczne kreacje, wchodząc w interakcję teatralno-ruchową z tancerką – Iloną Bekier.

Do dzisiaj wachluję się z wrażenia, że wszyscy Ci niezwykli aktorzy zechcieli wziąć udział w tym przedsięwzięciu! – komentuje Marek Napiórkowski. – Wraz z pomysłodawczynią i producentką teledysku – Martą Sołtys, zaprosiliśmy do współpracy pełną pasji reżyser – Olgę Czyżykiewicz. Długo zastanawialiśmy się nad formą teledysku, gdyż w utworze instrumentalnym historia nie jest dyktowana słowem. Postawiliśmy więc na taniec, bo – tak, jak w przypadku jazzu – jest on abstrakcyjną formą wyrazu artystycznego. Skomponowana przeze mnie muzyka do utworu „The Way” stała się punktem wyjścia do wizualnego przedstawienia podróży, którą przebywa bohaterka teledysku. Sam utwór jest trzyczęściową, pełną pogody i energii muzyczną opowieścią, której kulminacją są wspaniałe improwizacje Chrisa Pottera i Clarence’a Penna. – dodaje Artysta.

Utwór „The Way” zapowiada najnowszą płytę Marka Napiórkowskiego WAW-NYC, która ukaże się, nakładem Wydawnictwa Agora, 29 września 2017.

W nagraniach udział wzięli znamienici przedstawiciele Warszawy i Nowego Jorku, w tym dwóch muzyków, których znamy już z poprzednich realizacji muzycznych Napiórkowskiego: jego wieloletni współpracownik, wybitny i rozchwytywany basista Robert Kubiszyn oraz nowojorski mistrz perkusji, który zagrał na wydanej w 2013 roku płycie „UP!” – Clarence Penn. Po raz pierwszy muzyczna droga Napiórkowskiego spotyka się z – nominowanym za swój ostatni album do Nagrody GRAMMY – pianistą Manuelem Valerą. Płynąca w jego żyłach kubańska krew nadała ekspresyjnych walorów wyszukanym kompozycjom Marka Napiórkowskiego.

Niewątpliwie dużą niespodzianką jest pojawienie się na płycie jednego z najwybitniejszych saksofonistów na świecie – Chrisa Pottera, artysty z jazzowego Olimpu. Jego imponujący ton można usłyszeć w utworze promującym album – „The Way”, do którego oryginalne partie na saksofonie tenorowym oraz klarnecie basowym zarejestrował w nowojorskim studio.

 

Marek Napiórkowski – czołowy polski gitarzysta i kompozytor. Od początku swojej kariery pojawia się na szczytach polskich rankingów, a nieprzerwanie od 2012 roku, głosami czytelników Jazz Forum, wybierany jest Jazzowym Gitarzystą Roku. Doceniany przez branżę i krytykę – ośmiokrotnie nominowany do prestiżowej Nagrody Muzycznej FRYDERYK. Grał i nagrywał m. in. z: Tomaszem Stańko, Anną Marią Jopek, Hadrienem Feraud, Sugar Blue, Henrykiem Miśkiewiczem, Leszkiem Możdżerem, Januszem Muniakiem, Tomaszem Szukalskim, Janem „Ptaszynem” Wróblewskim a także z Patem Metheny, Mino Cinelu, Marcusem Millerem, Richardem Boną, Ivanem Linsem, Dhaferem Youssefem, Adamem Holzmanem, Grégoire’m Maretem…

Manuel Valera to pianista i kompozytor kubańskiego pochodzenia od prawie 20 lat związany z Nowym Jorkiem. Doskonale łączy latynoską muzykę z jazzową improwizacją, na co dowodem jest nominacja do Nagrody GRAMMY za jego ostatni album New Cuban Express. Lider kilku roznych projektow. Grał m. in z: Arturo Sandoval, Paquito D’Rivera, Dafnis Prieto, Jeff “Tain” Watts, John Patitucci, Bill Stewart, Antonio Sanchez, Horacio „El Negro” Hernandez, Seamus Blake.

Robert Kubiszyn – rozchwytywany kontrabasista i gitarzysta basowy, a także wieloletni partner muzyczny i współproducent czterech albumów Marka Napiórkowskiego. Laureat Nagrody FRYDERYK za swój pierwszy solowy album „Before Sunrise”. Wśród muzyków, z którymi współpracował znajdują się m. in.: Adam Pierończyk, Gregoire Maret, Janusz Muniak, Zbigniew Namysłowski, Dean Brown, Jon Herrington, Jarosław Śmietana, Antymos Apostolis, Maria Schneider, Gary Husband, Ewa Bem, Urszula Dudziak…

Clarence Penn jest jednym z najbardziej zajętych perkusistów na świecie, lider wielu zespołów, kompozytor, producent. Ma na koncie współpracę z największymi nazwiskami, jak Dizzy Gillespie, Wynton Marsalis, Betty Carter, Stanley Clarke, Dave Douglas, Maria Schneider, Luciana Souza, Richard Galliano, Fourplay. Jego imponująca dyskografia zawiera kilkaset albumów studyjnych, w tym nagrodzone GRAMMY „34th and Lex” Randy Brecker’a oraz „Concert in the Garden and Sky Blue” Marii Schneider.

Chris Poter światowej klasy solista i kompozytor jest niewątpliwie wiodącym saksofonistą swojego pokolenia. Według Down Beat Magazine to „jeden z najczęściej badanych (i kopiowanych) saksofonistów na Ziemi”; JazzTimes uznało go za postać o międzynarodowej renomie, a sam Dave Liebman stwierdził, że to, po prostu, jeden z najlepszych muzyków dzisiejszych czasów. Marek Napiórkowski – gitary Clarence Penn – perkusja Manuel Valera – piano Robert Kubiszyn – bas Chris Potter – saksofon tenorowy, klarnet basowy