INDEPENDENT DUB DAY – Największy halowy festiwal muzyki DUB w Europie Wschodniej

Przez dwa dni stolica Dolnego Śląska będzie drżeć od potężnych basów! 3 i 4 listopada pod dachem Wrocławskiego Centrum Kongresowego będzie królować dub we wszystkich, nawet najbardziej niespodziewanych odsłonach. Wystąpią:

3 listopada (piątek):

ABA SHANTI-I (UK)
ADRIAN SHERWOOD (UK)
POSITIVE THURSDAYS IN DUB (PL)
RADIKAL GURU & RADIKAL HORNS (PL)
ROOTS REVIVAL SOUND SYSTEM (PL)

VIOLINBWOY (PL)

4 listopada (sobota):

THE BUSH CHEMISTS (CHAZBO, CULTURE FREEMAN, DOUGIE CONSCIOUS) (UK)
DUBKASM (UK)
DUB DYNASTY (UK)
MAD PROFESSOR & JOE ARIWA (UK)
VIBRONICS & MADU MESSENGER (UK)

 

Na scenie pojawią się połączone siły Alpha Steppa i Alpha & Omega, czyli Dub Dynasty, legendarny kolektyw z Leicester, który od ponad 20 lat trzęsie sceną UK Dub – VibronicsThe Bush Chemists, jedna z najważniejszych formacji dubowych w Wielkiej Brytanii, ojciec brytyjskiego dubu Aba Shanti-I, bristolska załoga Dubkasm, mistrz konsolety Adrian Sherwood oraz guru brytyjskiej sceny dubowej Mad Professor! Nie zabraknie również polskich wykonawców – zagrają weterani z Roots Revival Sound System, najbardziej rozpoznawalny współczesny polski twórca dubu na międzynarodowej scenie – Radikal Guru, który zagra na żywo wraz z Radikal Horns, niezwykle utalentowany Violinbwoy i wrocławski projekt Positive Thursdays In Dub! Fanatycy niskich częstotliwości mogą liczyć na potężne nagłośnienie, firmowane przez Dubseed Sound System i Roots Revival Sound System!

Independent Dub Day to największy halowy festiwal muzyki dub w naszej części Europy! W listopadzie we Wrocławskim Centrum Kongresowym może wydarzyć się wszystko – kosmiczny bas zagnie czasoprzestrzeń! Tym razem dzień wydłuży się do 48 godzin, podczas których obok legend europejskiej sceny dubowej wystąpią wykonawcy prezentujący hipernowoczesne oblicze gatunku, który zawsze słynął z przełamywania schematów. Z fascynującym światem dubu, jednego z najważniejszych i najbardziej otwartych na eksperymenty gatunków muzycznych, można się na ogół zetknąć w niszowych klubach albo na sound systemowych scenach, towarzyszących plenerowym festiwalom reggae. Independent Dub Day to ostateczny dowód na to, że dub jest zjawiskiem zasługującym na pełnowymiarowy halowy festiwal muzyczny. To impreza naprawdę radykalna, w najlepszym tego słowa znaczeniu!

Największe święto dubu w Polsce wymaga odpowiedniej oprawy. Festiwalowi goście będą mogli odzyskać siły w strefie foodtrucków oraz napić się najlepszego piwa dzięki lokalnym wytwórcom i niszowym browarom. Stoiska z nagraniami przypomną o pionierskim okresie muzyki dub, kiedy to winylowe wydania stawały się rarytasami błyskawicznie po wydaniu. A to nie koniec festiwalowych niespodzianek!

 

Biogramy:

 

ABA SHANTI-I

Legendarny prekursor muzyki roots i dub w Wielkiej Brytanii. Już jako nastolatek współpracował ze słynnym soundsystemem Jah Tubby’s pod pseudonimem Jasmin Joe. Zadebiutował w 1990 roku ze swoim sound systemem The Mighty Aba Shanti-I i zaledwie trzy lata później DJ Magazine uznał go za najlepszego DJa na świecie. Jest właścicielem wytwórni Falasha Records, w której od lat wydaje swoje produkcje z udziałem swoich braci i zespołu The Shanti-Ites. Jego sety to przeszywający ludzkie ciało bas, niepowtarzalne wibracje, feeling i duchowy mistycyzm. Aba Shanti-I jest stałym rezydentem kultowych sesji University of Dub na które ściągają fani dubu z całego świata, a także innych wielkich dubowych imprez w UK. W 2010 roku był jednym z wykładowców Red Bull Music Academy.

 

ADRIAN SHERWOOD

Mistrz konsolety, król producentów i żywa legenda muzyki reggae i dub. Słynie z niespotykanych umiejętności miksowania muzyki na żywo. Pierwsze kroki w roli didżeja stawiał jako nastolatek w latach 70. Szybko odkrył dla siebie jamajską muzykę, a jego mistrzem i opiekunem został sam Prince Far I. Na przełomie lat 70. i 80. uczestniczył w punkowej rewolcie, koncertując m.in. z The Clash. W tym samym czasie założył własną, kultową dziś wytwórnię On-U Sound. Jako producent współpracował z wykonawcami prezentującymi najróżniejsze style i gatunki muzyczne (m.in. Ministry, Primal Scream, Depeche Mode, Nine Inch Nails, Simply Red, Sinead O’Connor, Einstürzende Neubauten, Coldcut). Jego najbardziej znanym wydawnictwem jest płyta „Never Trust A Hippie”, nagrana dla wytwórni Petera Gabriela.

 

THE BUSH CHEMISTS

(CHAZBO, CULTURE FREEMAN, DOUGIE CONSCIOUS)

Jedna z najważniejszych formacji dubowych w Wielkiej Brytanii, którą w 1993 roku powołali do życia Dougie Wardrop (Dougie Conscious), Paul Davey (Chazbo) i wokalista Culture Freeman jako poboczny projekt grupy Centry. Debiutowali rok później albumem „Dubs from Zion Valley” nagranym razem z Jonahem Danem, ale prawdziwą sławę przyniosły im wydane w 1996 roku płyty „Dub Outernational” i „Light Up Your Spliff”, które szybko na stałe zapisały się jako klasyki gatunku. Współpracowali z czołówką brytyjskich wokalistów reggae (Kenny Knots, King General, Pablo Gad). Słyną zarówno z finezyjnego miksowania tradycyjnego reggae z głębokim, cyfrowym dubem, jak i z muzycznej wyobraźni i otwartości na inne gatunki. Ich dubowa wersja motywu z „Gwiezdnych Wojen” na zawsze zapisała się w historii tej muzyki.

 

DUB DYNASTY

Unikatowy, rodzinny projekt, który młody, piekielnie utalentowany producent Alpha Steppa założył wraz ze swoim ojcem Johnem Sprosenem i ciotką Christine Woodbridge, znanymi lepiej jako Alpha & Omega – duet od lat 80. współtworzący brytyjską scenę dubową. Muzyka Dub Dynasty to zabójcze połączenie ogromnego doświadczenia i świeżej krwi. John i Christine wyrośli z tradycji reprezentowanej przez jamajskich klasyków – Kinga Tubby’ego, Augustusa Pablo i Lee „Scratch” Perry’ego. Alpha Steppa to przedstawiciel pokolenia, które wychowało się w cyfrowym świecie. Wspólnie wydali trzy znakomite, rootsowe albumy – „Unrelenting Force”, „Thundering Mantis” i „Holy Cow”.

 

DUBKASM

Dubkasm to jedni z najważniejszych przedstawicieli międzynarodowego ruchu Roots & Dub. Ich znakiem rozpoznawczym są ciężkie linie basu, żywe instrumenty i świetne wokale. DJ Stryda i Digistep założyli Dubkasm w 1994 roku i wywarli ogromny wpływ na rozwój brytyjskiego brzmienia digital dub. Od ponad dwudziestu lat współpracują z najlepszymi soundsystemami na całym świecie, występując regularnie zarówno na największych festiwalach muzycznych, jak i w kultowych klubach. Słyną ze znakomitych nagrań (m.in. legendarne wydawnictwo „Warrior”, 7-calowy killer „From the Foundation” czy hiper przebój „Victory”) i doskonałego doboru wokalistów (m.in. Solo Banton, Afrikan Simba i Rudey Lee).

 

MAD PROFESSOR & JOE ARIWA

Prawdziwy guru brytyjskiej sceny dubowej. W wieku 13 lat przybył do Londynu z Gujany i początkowo pracował jako techniczny. W 1979 założył w Londynie studio Ariwa i zaledwie trzy lata później nagrał swój debiutancki album, który zapoczątkował słynną serię „Dub Me Crazy”. Zasłynął współpracą z Massive Attack, która zaowocowała legendarnym albumem „No Protection”. Współpracował również m.in. z Jamiroquai, Rancid i Depeche Mode oraz czołówką sceny tanecznej (The Orb, The KLF, Miss Kittin) oraz z polskim zespołem Izrael, który właśnie w Ariwie nagrał swój najbardziej eksperymentalny album „1991”. We Wrocławiu zagra ze swoim synem, producentem Joe Ariwą.

 

POSITIVE THURSDAYS IN DUB

Założony przez dziennikarza muzycznego i DJa Rafała Konerta projekt muzyczny, którego głównym założeniem jest pokazanie spektrum muzyki reggae i dub, przedstawianego w bardzo unikalny sposób. Ich występy to swoista lekcja historii jamajskiej muzyki. Podczas setów grupy usłyszeć można zarówno utwory ze złotej ery reggae jak również nowe produkcje dubowych wyjadaczy, a wszystko to przy akompaniamencie żywych instrumentów, które w połączeniu ze specjalnie wyselekcjonowanymi samplami i wizualizacjami idealnie dopelnija całości. Na swoim koncie mają szereg zagranych i zorganizowanych imprez, koncertowali również poza granicami kraju, pojawiając się m.in. w Szkocji i Bułgarii. 2015 rok okazał się przełomowy i projekt z DJskiego live actu przerodził się w pełnoprawny zespół. W 2017 Positive Thursdays in DUB zostali bohaterami wyjątkowego dokumentu muzycznego „Rockin’ in Babylon”, dokumentującego m.in. ich sesję nagraniową z Ghetto Priestem.

 

RADIKAL GURU & RADIKAL HORNS

Radikal Guru, czyli Mateusz Miller, to pochodzący z Kwidzyna producent oraz DJ, będący obecnie najbardziej rozpoznawalnym współczesnym polskim twórcą dubu na międzynarodowej scenie. Inspiruje się roots reggae, brytyjskim dubem oraz muzyką Dalekiego Wschodu, dzięki czemu zjednał sobie słuchaczy wywodzących się z bardzo rożnych kręgów muzycznych. Ma na koncie trzy świetne albumy studyjne oraz kilkanaście winylowych singli. W ciągu ostatnich lat jego niezwykle energiczne występy na żywo można było usłyszeć na trasach koncertowych w całej Europie oraz w tak odległych krajach jak USA, Meksyk, RPA, Australia czy Nowa Zelandia. Najnowszy projekt Millera, czyli Radikal Guru Live Dub & Radikal Horns, opiera się przede wszystkim na żywych instrumentach, dubowych mixach na żywo i nowych, niespodziewanych aranżacjach autorskich utworów. Wraz z Mateuszem na scenie pojawi się trzyosobowa sekcja dęta.

 

ROOTS REVIVAL

Wielozadaniowy projekt mający na cel promowanie kultury sound systemowej w Polsce i poza krajem. Zanim JSM i Jaszol zaczęli wspólnie budować rootsowy sound system w 2006 roku, udzielali się przez kilka latach w innych projektach, jak Tisztelet, Duby Smalone Allstars i Reggaestacja. Po sesjach Roots Revival można spodziewać się tego, co w muzyce roots & culture najlepsze: mnóstwo basu, trochę ciszy między numerami, toasting na wersjach, unikalna selekcja i przede wszystkim dubplates. Mają na swoim koncie nagrania dla niemieckiego labelu Debtera, a ich ekskluzywne dubplates grane są przez sound systemy na całym świecie, łącznie z takimi tuzami jak Iration Steppas. Independent Dub Day będzie okazją do świętowania dziesięciolecia projektu!

 

VIBRONICS & MADU MESSENGER

Vibronics to legenda sceny dubowej w Wielkiej Brytanii. Kierowany przez Steve’a Vibronicsa kolektyw od ponad dwudziestu lat eksploruje wszechświat niskich częstotliwości, wciąż wyznaczając trendy i raz po raz zaskakując swoją wierną publiczność. Nagrali miliardy singli i remiksów, wydali mnóstwo świetnych albumów, nagranych zarówno dla wytwórni Zion Train – Universal Egg (m.in. świetny „Dubliftment”), jak i własnego, otoczonego kultem labelu Scoops. Lista wykonawców, z którymi współpracowali Vibronics jest bardzo długa – są na niej legendy sceny roots, reggae i dub – Zion Train, Iration Steppas, Macka B, Ranking Joe, Brain Damage, High Tone, Big Youth, a także nowojorska grupa Fun Lovin’ Criminals. Od lat 90. nieustannie występują na całym świecie, grając koncerty i sety didżejskie.

 

VIOLINBWOY

Jest jednym z najbardziej utalentowanych muzyków i producentów na dubowej scenie w Polsce. Gry na skrzypcach nauczył się w polskiej szkole muzycznej, muzycznej produkcji – w Wielkiej Brytanii, ale najważniejszą szkołą okazały się dla niego legendarne sesje University of Dub. Połączenie instrumentów smyczkowych z głębokim, tłustym dubem okazało się strzałem w dziesiątkę. Fantastyczne dubplates Violinbwoya grają największe europejskie soundsystemy (m.in. Jah Shaka i King Earthquake). W 2014 artysta został oficjalnym członkiem włoskiego soundsystemu Imperial Sound Army, założonego przez wokalistę Alpha & Omega – Dana I. Aktualnie szykuje się do wydania debiutanckiego albumu „død”, który ukaże się jesienią nakładem Moonshine Recordings.

 

BILETY:

 

59 PLN Bilet jednodniowy

70 PLN Bilet jednodniowy w dniu wydarzenia

99 PLN Bilet dwudniowy

120 PLN Bilet dwudniowy w pierwszy dzień wydarzenia

 

Bilety dostępne w sieciach salonów Empik, Saturn i MediaMarkt w całej Polsce oraz w serwisach internetowych: www.biletin.pl, www.ticketpro.pl, www.biletomat.pl.

 

INDEPENDENT DUB DAY 2017

3-4 listopada 2017, start od 20:00

Wrocławskie Centrum Kongresowe (RCTB) przy Hali Stulecia

ul. Wystawowa 1, Wrocław – Poland

 

Strona festiwalu: www.independentdub.com

Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/1456841154432532